Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

První vánoční cukroví v nové domácnosti? S našimi tipy to zvládnete levou zadní!

První vánoční cukroví v nové domácnosti? S našimi tipy to zvládnete levou zadní!Od vánočních svátků nás dělí už jen pár týdnů, a tak je třeba začít s klasickými přípravami, které jsou nezbytné pro to, abychom tento čas mohli využít k plnohodnotnému odpočinku a pohodě. Nejde však pouze o generální úklid a nákup vánočních dárků...
pošlete nám recept

Magazín pro Šťastné ženy

 

Je sobecký můj syn, nebo já?

Dospělý syn mě chce vystěhovat z mého bytu

Jdu si sem postěžovat i s vědomím, že od vás možná dostanu „kartáč“. Sama si nejsem jistá, jestli je mé uvažování normální a zda nejsem jenom sobecká a pohodlná. Zajímal by mě váš názor a předem za něj děkuji.

Je mi 58 let, mám dvaatřicetiletého syna. S manželem jsme se rozvedli před dvanácti lety, odešel k mladší ženě. Já už jsem si pak nikoho dalšího nehledala a partner mi nijak nechybí. Starala jsem se, aby syn vystudoval. Dobře se učil a bylo jasné, že půjde i na vysokou školu. Tu dokončil, nastoupil do zaměstnání a rozhodl se pro dálkové studium další vysoké školy. Fandila jsem mu a byla ráda, že je tak cílevědomý. Připadalo mi normální, že i v době, kdy studoval při zaměstnání, mu zajistím potřebný servis. Ale přiznám se, že čím byl starší, tím víc jsem se těšila, až dostuduje a osamostatní se.

Druhou vysokou skončil před dvěma lety a situace je taková, že je stále doma. O tom, že by se přestěhoval a žil samostatně, nikdy nemluvil a mě to bylo hloupé. Připadalo mi, že bych z domova vyhazovala vlastní dítě. Jenže teď došlo k něčemu, co už je na mě moc.

Syn už delší dobu chodí s dívkou, spíš už tedy mladou ženou. Donedávna u nás slečna občas přespala, někdy zůstala na víkend a takhle postupně plíživě to nakonec dopadlo tak, že tady už od září bydlíme ve třech. Oni jsou v synově pokoji, já mám ložnici a společně užíváme obývák, kuchyň a příslušenství. A mně to začíná pořádně vadit. Slečnu mám ráda, ale přece jenom, je to pro mě cizí element a přišla jsem o své soukromí. V koupelně si roztahala svoje kosmetické propriety, botník je téměř plný jejích mnoha párů bot. Ona se tu už chová úplně jako doma.

Nejhorší je, že je ani nenapadne, nějak se zapojit do domácnosti. Syn mi sice přispívá určitou částkou, ale o zvýšení, když se tady slečna usídlila, jsem si musela říct. Ale to není ten hlavní problém. Oni tady jsou doslova jako na hotelu. Nenapadne je nakoupit, uklidit, uvařit, vyklidit myčku, vyprat. Aspoň s tím prádlem jsem to už vyřešila a přestala jim prát. Předtím jsem to brala automaticky, že je potřeba vyprat, tak jsem dala do pračky všechno, co bylo v koši. Jenže pak mi došlo, že zatímco oni si víkendy užívají dlouhým vyspáváním a chozením po výletech a zábavě, já uklízím, peru a vařím. No, měli byste vidět ten šok, když slečna hledala svoje vyprané prádlo a zjistila, že je stále ve špíně. Protáhla obličej a utrousila, že si teda nemyslela, že si budeme dělat naschvály.

Ještě ten večer jsem si se synem sedla a vysvětlila mu, že takhle to dál nepůjde, že je dospělý, má partnerku a měli by se odstěhovat a žít sami. On to ale vůbec nechápal, prý co mi na tom vadí, že aspoň nejsem sama a že by tady rádi zůstali, dokud si nenašetří na základ na hypotéku, aby si mohli pořídit byt. To mě teda dostalo, že si to se slečnou takhle vymysleli a mně o tom ani neinformovali. No a pak přišel zlatý hřeb večera, když mi syn navrhnul, pokud mám teda problém bydlet s nimi společně, že bych mohla prodat byt a koupit garsonku a dvoupokoják a byli bychom všichni ve svém.   

Co teď? Jak o tom pořád přemýšlím, tak už asi nemám nějaký rozumný postoj a náhled, říkám si, jestli to ode mě není sobecké, nakonec byt je velký dost, když si vytvoříme nějaká pravidla, tak by to mohlo fungovat. I o té garsonce jsem jednu chvíli uvažovala, v podstatě by to bylo logické, mně by stačila. Já vůbec nevím, co mám dělat. Jestli jim ustoupit a byt prodat, nebo na ně nekompromisně zatlačit a dát jim termín, dokdy se vystěhují. Jenže to mám obavu, aby se nepodepsalo na našich vztazích, nerada bych o syna a o budoucí vnoučata přišla.

Líba


5.12.2018   Rubrika:   |   Komentářů 63   |   Doporučit článek   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 2,8/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

 

Diskuse ke článku - Je sobecký můj syn, nebo já?

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
Zvolte stranu: 1-15 | 16-30 | 31-45 | 46-60 | 61-63
Arna
Arna - 5.12.2018 16:31

Vůbec by nebylo špatné aby Líba dávala mladým stejnou sumu peněz jak dává syn jí a ať oni platí vše co ona. Tedy najem s poplatky, hygienické a úklidové prostředky, jídlo... vaři, uklizí oni. Pak by poznali co to stoji.
Ale samostatné bydleni by bylo lepši, vic by se poznali v běžném životě a možná by syn zjistil že z milé slečny je šmudla co neumí ani po sobě umýt zachod.

 
YXH
YXH - 5.12.2018 15:50

Sednout si vsichni 3 a domluvit se. Nedelat jim sluzku a nechat si platit za byt, elektrinu, vodu a plyn. Rozdelit na 3 dily poplatky a kazdy prispivat 1/3. Na nakup at chodi oni ty jim prispivej za to co ti prinesou. Stridat uklid, pradlo a vareni (aspon se slecna nauci varit to co ma synacek rad smajlik - 42)
Jestli na to nepristoupi, at hledaji podnajem. Urcite oba pracuji, tak proc by si nemohli platit byt? Nebo jim vymer kolik ti maji prispivat (vic nez je potreba, a co nespotrebujes na poplatky, jim davej stranou, az se budou stehovat, tak se jim to hodi)
Jestli byt neutahnes sama, tak vymen za mensi a jestli ti zbydou penize, neco z toho nech detem na novy byt.
Dcera u nas bydlela s pritelem pul roku, v domacnosti pomahali oba, od uklidu po vareni, prispivat nemohli, byli bez prace, tak situace byla jina, ale jak nasli praci, stehovali se do sveho.
Ono nevadi, ze bydli rodina pohromade, ale zalezi na tom, jak se na domacnosti podili a vazi si prace druhych.

 
PEGG
PEGG - 5.12.2018 15:07

Rozhodně byt neprodávat, myslím že by za to stejně dva byty nekoupily.
Bydlet bych je nechala, ale oni svoji lednici, jídlo jejich věc. Pračku bych jim asi půjčila, ale rozdělit náklady na bydlení na třetiny. Topení, voda, plyn, prací a mycí prostředky. Kosmetika a jídlo, každý ve své režii. Rozhodně jim přestaň vařit a to hned. A úklid? Každý svůj pokoj a společné prostory na střídačku.
Ale trochu pochybuji, že bude fungovat, slečna bude asi líná a syn zrovna tak smajlik - 76

 
Almega
Almega - 5.12.2018 13:53

To je ta sobeckost a skoro bezohlednost mládí...Možná je ani nenapadlo,že by se měli spolupodílet na provozu domácnosti,jak pracovně,tak penězi.Kdybyste pronajímala jednotlivé pokoje naprosto cizím studentům,tak by platili,chovali se a jednali také dle jasné domluvy,jinak by si mohli sbalit 5 švestek a jít. Synek má pocit,že je doma a s mámou,tak že se ona bude starat,dobrá....ale jak do toho ještě zasáhla cizí osoba v podobě jeho děvčete,tak se vše mění.Chápu,že by si mlaďoši chtěli obstarat svůj vlastní byt,ano,ale ne na úkor matky! No a měnit byt,nevím,to si chce hodně promyslet a zjišťovat,aby se nešláplo vedle.Dnes je hodně podvodníků,byla bych velmi opatrná a obezřetná,aby to nedopadlo špatně.V důchodu má člověk jen ten důchod,a energie a vše se bude zdražovat,ale zase do většího bytu jde vzít slušného podnájemníka,a tak si zajistit příjem.Já bych do menšího tedy nešla.

 
denda04
denda04 - 5.12.2018 12:47

catcat: 11.52Souhlas máš ve všem pravdu
co je moc to je moc slečna atˇ jde bydlet domů vezme si Vašeho syna k nim uvidíme co řeknou její rodiče???smajlik - 58smajlik - 67smajlik - 68

 
kobližka
kobližka - 5.12.2018 11:55

Omluvám se za dvojitý příspěvek obrázek - smiles_bestpage_sk_253(1).gif

 
kobližka
kobližka - 5.12.2018 11:54

Milá Líbo,kolik ze je tvému synovi,32 let? A pořád u maminky a navic s partnerkou? Promiň,ale nastavila jsi pravidla,když ještě dospělý syn studoval? Asi ne,jinak by se takhle rozmazlený a hlavně sobecký potomek nemohl chovat.Chceš jim dělat služku? Tak dělej.A jestli ne,tak na rovinu řict,že tohle je tvůj byt,že si chceš zařídit život podle sebe a dát jim pevný termín,kdy se oba vystěhují.Já bych se nebála,jistě,na čas se možná vztahy ochladí,ale on synek přijde k rozumu.A kde je psáno,že s touhle slečnou bude mít děti? Třeba přijde jiná,kdo ví.Člověk je dosti podivný tvor - jako jediný na planetě se stará o svoje "mláďata" do 18ti let...a jak vidno,mnohdy dobrovolbě i mnohem déle.Jaksi to nechápu,nebyl by čas spíše od syna ocekávat sem tam nějakou pomoc,než mu otročit? Jestli se natolik bojíš,tak zůstaňte ve třech,pak není zbytí smajlik - 26

 
kobližka
kobližka - 5.12.2018 11:52

Milá Líbo,kolik ze je tvému synovi,32 let? A pořád u maminky a navic s partnerkou? Promiň,ale nastavila jsi pravidla,když ještě dospělý syn studoval? Asi ne,jinak by se takhle rozmazlený a hlavně sobecký potomek nemohl chovat.Chceš jim dělat služku? Tak dělej.A jestli ne,tak na rovinu řict,že tohle je tvůj byt,že si chceš zařídit život podle sebe a dát jim pevný termín,kdy se oba vystěhují.Já bych se nebála,jistě,na čas se možná vztahy ochladí,ale on synek přijde k rozumu.A kde je psáno,že s touhle slečnou bude mít děti? Třeba přijde jiná,kdo ví.Člověk je dosti podivný tvor - jako jediný na planetě se stará o svoje "mláďata" do 18ti let...a jak vidno,mnohdy dobrovolbě i mnohem déle.Jaksi to nechápu,nebyl by čas spíše od syna ocekávat sem tam nějakou pomoc,než mu otročit? Jestli se natolik bojíš,tak zůstaňte ve třech,pak není zbytí smajlik - 26

 
catcat
catcat - 5.12.2018 11:38

Jo a strach o budoucí vnoučata bych ani neměla - až budou potřebovat hlídat, přiběhnou jak s keseremsmajlik - 105

 
catcat
catcat - 5.12.2018 11:37

Já bych byt vyměnila za 2+1 pro sebe, mladým MOŽNÁ něco přispěla na kauci na podnájem a rozhodně bych se o ně takhle nestarala. Já bych hrozně těžce nesla ztrátu soukromí po nastěhoování synovy slečny.
A že slečna nehne ani prstem a nic neplatí, tak to považuji za vrchol drzosti a spratkovitosti. A synáček je pěknej vůl, že jí nic neřekne.smajlik - 82

 
Jarča*
Jarča* - 5.12.2018 10:56

Pokud s mladými spolu vycházíte dobře, nechala bych je bydlet. Přeci jen je fakt, že takhle na ten základ na hypotéku našetří rychleji. ALE - proč jim prát, vařit, uklízet? Jak už tu bylo psáno, sednout si s nimi a rozdělit povinnosti. Dokud jsi to všechno dělala, třebas je to ani nenapadlo, že to není samozřejmost. Ale připadá mi, že u vás komunikace trochu vázne - syn ti neřekl, že si nastěhuje slečnu, tys jim neřekla, že při praní necháš jejich prádlo stranou... Je nejvyšší čas na tom zapracovat.
Byt, dokud ho utáhneš, rozhodně neprodávat - a když už, za menší než 2+1 bych ho rozhodně neměnila. Nevíš, koho potkáš, nehledě na to, že je možné, že se jednou bude hodit, aby u tebe přespávala vnoučata.

 
Janina+4
Janina+4 - 5.12.2018 9:59

Sobota vari maminka, nedele vari syn s kamaradkou.
Nakupy at delaji oni, maminka muze prispivat tretinu, prece se s tim nebude tahat.
Platby za byt dve tretiny oni, tretinu maminka.
Uklid oni, ve dvou to maji za chvilku.

A dat jasne najevo, ze od velikonoc chci byt sama.
Mensi byt dnes stoji stejne penize jako vetsi, to bych nedelala, za jeden velky se dva mensi rozhodne neporidi, ceny malych bytu jsou ted vysoke.

 
krasaka
krasaka - 5.12.2018 9:20

smajlik - 61 Tak nevím, zda nebyl jediný syn příliš hýčkán, že vůbec může takto přemýšlet? Určitě tu první VŠ vystudoval jen díky zázemí,které měl u maminky - to by už mělo stačit - ve světě většinou rodiče pomohou při studiích a potom "sbohem a šáteček". Už to, že do svého nynějšího věku využíval maminčin fullservis, je vrchol sobectví a nyní budou mladí rozhodovat v závažných problémech i o mamince a bez ní??
Rozhodně byt neprodávat a naznačit v rozpravě, co si přeješ Ty a šmytec!!!
My jsme žili s 24letým synem po mém ovdovění v ŘD, ale protože náklady byly vyšší nežli jeho plat, nemohl téměř přispívat a já musela v důchodu hledat práci-tak jsem dům prodala,odstěhovala jsem se do zahraničí a chlapec musel začít být dospělý a taky to šlo smajlik - 47

 
Linda
Linda - 5.12.2018 7:20

1) nejsi sobecka
2) pokud se syn nekdy odstehuje utahnes financne sama 3-pokojovy byt? I pozdeji jenom z duchodu?

Byt tebou tak si rozmyslim / srovnam v hlave co je pro tebe nejvyhodnejsi, ne jenom dneska, ale i dlouhodobe. A pak bych si sedla s OBEMA (ne jenom se synem) a nastalila svoje podminky a co oni dva na to. Ne befelem, ale domluvou. A ted jenom priklady:
- chces si nechat svuj 3 pokojovy byt tak v tom pripade muzou u tebe bydlet za tech a tech podminek - co ja vim, jeden tyden se staraji o domacnost oni dva a druhy ty, kazdy si pere svoje vlastni pradlo, nebo rozdelit lednicku+mrazak na dva dily a kazdy na svem pisecku - proste co bude vam 3 vyhovovat nejlip ( vsem TREM, ne jenom jednomu).
- zjistis ze garsonka by ti stacila a v tom pripade bych teda poridila sama sobe 2+1 (uprimne proc bys mela spat do konce zivota v obyvaku a pripadnym navstevam stlat na zemi, hezky 2-pokojovy byt sobe) a mladym ze bys zbytek pridala na hypo na vetsi byt a nebo za zbytek jim poridila startovaci jednopokojovou garsonku a nebo vas napadne dalsi moznost

Vlastnio zkusenost - me se nastehoval do baraku zetacek, mladi spolu chodili uz nejaky ten rok, dodelal skolu a nemel praci a dcera byla jeste v uceni a tak to tak nejak vyslo nejprakticteji. Bydleli u nas 3 mesice a vzpomeli si se psem. A to jsem rekla NE. Takze do mesice si nasli najem ve meste, kde dcera chodila do uceni a stehovali se a koupili stene. Ty 3 mesice, co u nas bydleli jsem sice prala vsem, ale mladi obden varili, pomohli s uklidem, se zahradou apod. obcas nakoupili, ale jinak nic neplatili., ovsem jak jsem uz psala on na podpore a dcera ve skole takze prijem meli minimalni a i to malo setrili, aby meli na depozitum pri najmu.

 
Nofar
Nofar - 5.12.2018 7:07

Nenechte se vydirat. Jasne nastavte mantinely, ktere budou mladi dodrzovat, pokud s vami chteji bydlet. Jinak good bye. Nesou to zadni teenageri, ale dva dospeli lide, kteri pracuji a jiste by si mohli dovolit pronajem treba garsonky mimo centrum.

 

Zvolte stranu: 1-15 | 16-30 | 31-45 | 46-60 | 61-63
Sponzori

Prohledej


Výherci v soutěžích

Soutěže na Soutez.cz

Anketa

Zpívám rád a je to na mě doufám znát...

Zpíváte si občas doma?

Celkem hlasovalo 449556.
Archiv anket.