Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

Malinová roláda

Malinová roláda

Snadná a lehká jako vánek...

pošlete nám recept

Manžel na mateřské. Prý budu litovat.

Manžel na mateřské. Prý budu litovat.

Je mi devětadvacet let, jsem vdaná a za tři měsíce se nám narodí naše první dítě. Otevřeně přiznávám, že nejsem vysloveně mateřský typ, i když se na naše miminko moc těším. Ale byl to hlavně manžel, který po dítěti toužil, kdyby bylo po mém, klidně bych ještě nějaký ten rok počkala.

Ale proč píšu. Chtěla bych slyšet názor ostatních žen na řešení, na kterém jsme se s manželem dohodli. Totiž, že na mateřské, respektive na rodičovské dovolené bude s naším dítětem on. Už jsme to oznámili oběma našim rodičům a všichni si ťukají na čelo. Otcové koukají na mého muže s despektem a používají slova jako kuchyňka a podpantoflák a matky zase nechápavě kroutí hlavou nade mnou, prý co jsem to za matku, že dítě v tak raném období potřebuje především maminku. A prý budu jednou litovat, že jsem se ochudila o to nejkrásnější v maminkovském věku.

Začínají mě ty řeči dost vadit. S manželem jsme se na tom dohodli zcela bez problémů, navíc já mám o něco vyšší plat než on, takže i z tohoto hlediska je to pro nás výhodné. On s tím nemá žádný problém, ani já, nepřipadá mi nic nenormálního, když se o dítě stará jeho vlastní otec. Teď však přišel manžel domů z práce docela rozhozenej, bavil se o tom s kolegy a nenašel se mezi nimi jedinej, kterej by ho pochopil a podpořil. Prý se mu doslova vysmívali, co je za chlapa, když chce dobrovolně na plný úvazek utírat zadek malému dítěti.

Zajímalo by mne, jestli je tento model opravdu tak výjimečný, že to většinu lidí z okolí zaráží. Pravda je, že já žádného chlapa na rodičáku neznám, ale zákon to umožňuje, určitě takoví existují. Neznáte někoho takového? Co si o tom myslíte? Připadá vám takové řešení v rámci nejužší rodiny normální, nebo je něco takového pro vás nemyslitelné? Máme v plánu, že budu doma cca půl roku a pak nastoupí manžel. Opravdu toho budu jednou litovat? Vždyť dřív byly děti v jeslích taky už od miminek. A naše dítě bude se svým tatínkem.

Kája


11.2.2014   Rubrika: Pro maminky   |   Komentářů 75   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 2,9/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

 

Diskuse ke článku - Manžel na mateřské. Prý budu litovat.

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
Zvolte stranu: 1-15 | 16-30 | 31-45 | 46-60 | 61-75
PEGG
PEGG - 11.2.2014 8:56

ploduska - 11.2.2014 8:20smajlik - 61 no hlavně, aby to nefungovalo tak, že Kája ráno poletí do práce, cestou zpátky se staví nakoupit a doma hupne na druhou směnu - uvaří, vypere, poklidí - a tatínek se bude celý den zaobírat jen miminem a ještě bude vyžadovat chválu za tu strašnou oběť smajlik - 55 možná se bude i divit, jak je možné, že jeho žena nemá večer chuť na sex, že chce raději spát, když on se celý den stará o dítě a chuť by měl smajlik - 66smajlik - 26

 
dadka
dadka - 11.2.2014 8:48

Je to čistě věc tvoje a tvého manžela, jak si uspořádáte role. Nikdo nemá právo vám do toho mluvit.
Pro mě byla mateřská se dvěma dcerami to nejkrásnější období v životě. Nechápala jsem jak maminky spěchaly do práce, protože doma s dětmi je to nebavilo a toužily po společnosti. Byla jsem doma 6 roků a moc mě to bavilo. Holky byly zlaté a dnes se zpětnou platností si říkám, že jsem se jim mohla věnovat ještě více.
Mně osobně by bylo moc líto, kdyby u všech důležitých věcí byl manžel místo mě.

 
PEGG
PEGG - 11.2.2014 8:22

tornado-lou - 11.2.2014 8:10smajlik - 47 jo, to mě napadlo taky. Pokud dá na přiblblé řeči kolegů (většinou to ani tak zle nemyslí, jen jim přijde chlapácké, takové přiblblosti vypouštět z hubysmajlik - 55) tak asi tak na 100% rozhodnutý nebude.smajlik - 26

 
Ploduska
Ploduska - 11.2.2014 8:20

nepíšeš důvod - vyděláváš dramaticky víc nebo proč?
jak ted u vás funguje "dělba práce"? je oběma jasné, co bude "mateřská" obnášet? u většiny žen je to totiž spojené s komplet domácností ... ono totiž s dítětem se to tak nějak doma mění skoro všechno - víc se uklízí -24/7 se v bytě žije (už to není tak, že dva dospělí jedinci ráno opustí relativně uklizený byt a večer se do něj vrátí, namažou si chleba a jdou spát) , víc se pere atd atd

jsem stará škola a jsem zastánce klasického modelu smajlik - 26, přesto chápu, že jsou situace, kdy to je třeba z finančních nebo kariérních důvodů výhodnější...

 
tornado-lou
tornado-lou - 11.2.2014 8:10

po druhém přečtení - muž asi není tak v pohodě jak říká, když ho rozhodí řeči kolegů.....

 
tornado-lou
tornado-lou - 11.2.2014 8:05

ne uplně dávno tu byl prakticky stejný článek. tam mama planovala vratit se do práce po šestinedělí. to mě připadalo jako konina na entou. ten půlrok vidím jako mnohem rozumnější.
osobně nikoho takovýho neznám, ale divnýho mi na tom nepřipadá nic. jen se teda ríká to co píše caira - že muž se "jen" stara o dítě a domacnost děla pracující žena po práci.
myslím, že o dítě asi do 3 let by mela pečovat jedna osoba, ale klidně to může být otec, proč ne. jen počítej s tím, že kojení pujde do kopru (pokud ti to nevadí, neni co řešit).
možná budeš litovat, možná ne, to težko říct. ale to platí o každým rozhodnutí, s tím se budeš muset vyrovnat sama.
BTW já sem taky nebyla nikdy mateřský typ. nedovedla sem si představit, že budu doma s dětma. ale jsem a je to bezva. lepší než jakákoliv práce.
takže celkem: nebavte se o tom s okolím. moc to neřešte, dokud se děcko nenarodí. na RD je zamestnavatel povinen uvolnit kdykoliv kohokoliv. takže když se rozhodneš, že v tom půlroce pujdeš do práce, tak můžeš. když po dvou měsících zjistíš, že to nedáváte, můžeš zpátky na RD a manžel do práce. nemel by s tím být problém.

 
orinka
orinka - 11.2.2014 8:00

ZuzkaN: může se to vyvinout i tak, že budou litovat i toho, že mají takového potomkasmajlik - 42 - takže nesmysl: to by lidstvo vymřelosmajlik - 68

 
orinka
orinka - 11.2.2014 7:58

Tomu se vážně divím, že se dnes ještě někdo diví, když je na mateřské muž. Myslila jsem, že to není žádná novinka a okolí to nepřekvapí.

 
kat
kat - 11.2.2014 7:55

Znám, můj kamarád je na mateřské s dítětem. Kamarádka má vyšší plat a to se prostě při dvou dětech hodí, o tom žádná. Při prvním si "dovolenou " užila ona. Nevidím na tom nic divného Naopak takovému muži fandím.
Ty kašli na lidi, oni tvůj život nežijí. Hodně štěstí.smajlik - 61smajlik - 45smajlik - 46

 
caira
caira - 11.2.2014 7:26

Znám rodinu, kde na mateřské zůstal muž, a to s oběma dětma.S prvním kvůli vyššímu platu matky. Podruhé chtěla zůstat už doa kamarádka a malou si užít, opravdu jí to asi bylo líto. Ale její muž dostal krátce před nástupem na MD výpověď a ona zcela paradoxně nabídku na vyšší post po brzském návratu do práce.
Bylo rozhodnuto. Kamarádka říká, že mateřská bylo nejhorší období jejich manželství... on fungoval pouze jako chůva a na kamarádce ležela celá domácnost, strava pro děti a manžela + chodí do práce na 10 hodin denně.
Za mne: Já nastoupila zpět na 40% úvazek , když bylo staršímu 8 měsíců. S druhm už sem byla doma 2 a 3/4 roku. Neudělala bych to jinak. S jedním sem se občas nudila, práce pro mne bylo zpestření. A s druhým sem si užívala poslední dlouhé volno - další mi čeká až za 30let v důchodu.
Říkej, že to děláte kvůli penězům a bude klid. Prachy chápe víc lidí než pocity...

 
PEGG
PEGG - 11.2.2014 7:21

Taky to vidím stejně, váš život, vaše rozhodnutí, vaše právo.smajlik - 61smajlik - 45
Jen bych počkala s definitivním rozhodnutím až po porodu. Vzbouří se ti hormony a nebudeš třeba chtít dát dítě z rukysmajlik - 68
Já takového otce znám, po půl roce toho měl plné zuby a ještě rád šel do práce. Ale myslím, že to velmi záleží na každém jedinci. Některý chlap je naprosto plnohodnotná matka, některý je použitelný tak akorát na vožení kočárkusmajlik - 26
Já šoupla syna ve dvou letech do jeslí, už bych to nikdy neudělala. Já vím, přežil to, ale kdybych to mohla vrátit, nikdy už bych nedala přednost lepšímu místu před dítětem.
Hlavně zdravé miminko i maminku a dej na své pocity, ty ti napoví, co je nejlepší.smajlik - 61smajlik - 45

 
ax
ax - 11.2.2014 7:15

Až ti někdo z těch pindajících bude měsíčně posílat x tisíc (tvůj plat), bude mít právo vyjadřovat svůj názor. Jinak je to pouze tvoje a manželova věc, jak to vyřešíte.

 
Linda
Linda - 11.2.2014 7:00

Pockej az se prcek narodi a tobe se jakz takz uklidni hormony a uvidis co bude pro vas vsechny tri nejlepsi reseni. Na okoli kasli z vysoka, oni za vas dite nevychovaji a manzelstvi neproziji.
Nejsem matersky tip, byla jsem doma skoro 7 roku a byl to trest an entou, jeste dneska kdyz detem je uz 19 a 17 nato obdobi vzpominam s hruzou v ocich. Kdo vi jestli by nam vsem tenkrat nebylo lip kdybych doma nezustala smajlik - 26. A dalsi drobnost - a klidne me kamenujte - kdybys zila kdekoliv jinde nez ve stredoevropske kotline tak by dite bud v par mesicich slo do jeslich a nikdo b yse nepozastavoval. A nebo pokud bys mela stesti na krapet socialni stat kde je mozno zustat nekolik tydnu doma navic, tak by tatik byl do s deckem malem povinne smajlik - 42
PS:Ze sve zkusenosti bych ale trvala na tom, ze ten kdo je doma s ditetem ma na krku z vetsi casti i domacnost se vsim vsudy. Ne abys ty makala jak barevna a prilitla domu a uklizela po nich dvou bordel a v noci varila na druhy den. Ani omylem ten kdo cely den mimco nevidi a je v praci po prichodu domu se 100% venuje diteti!

 
ZuzkaN
ZuzkaN - 11.2.2014 1:08

Znám rodinu, kde na rodičovské byl manžel. Především kvůli platu, ona měla plat lepší. Nevím ale podrobnosti, dokonce ani nevím odkdy se vystřídali. Tuším, že u druhého dítěte to zopakovali. Určitě existuje víc otců na mateřské, zatím je to jev velmi řídký, ale pokud to oběma vyhovuje, proč ne.
Za pár let litovat můžeš, to se stává často. Opravdu jsou ty první roky dítěte to nejkrásnější, co můžeš s dítětem prožít.
Také si myslím, že si to můžeš ještě rozmyslet. Ono je něco jiného o tom mluvit před porodem, něco jiného je pak realita po narození dítěte.
Takže bych to nelámala přes koleno, uvidíte, co se bude dít po porodu a po pár měsících. Pak se rozhodněte.
Mmch, já také nikdy nebyla mateřský typ. A mám tři děti. smajlik - 68 Miminka mě nikdy nebraly. Až to první moje, po jeho narození bych za něj i dýchala. smajlik - 3 A pak ty další dvě. Dneska už mě zase mimina neberou. smajlik - 55
Přeji správné rozhodnutí a pokud se rozhodnete, že bude otec na rodičovské, na reakce ostatních se vykašlete. Je to vaše volba a nenechte se tím zdeptat. smajlik - 47

 
Bellana
Bellana - 11.2.2014 0:31

Ještě máte na konečné rozhodnutí čas. Třeba změníš názor, až se dítě narodí. A když ne, nevadí, je to váš život, vaše rozhodnutí a názor ostatních není důležitý. Mají právo říkat si, co si myslí, vy se tím řídit nemusíte. A s tou lítostí? Těžko říci. Kolegyně se vrátila do práce, když její dcera měla rok, starala se o ni babička. Za pár let toho rozhodnutí litovala. Říkala, že se připravila o nejdůležitější období v životě. Není ale pravidlem, že to takto musí cítit každá žena.

 

Zvolte stranu: 1-15 | 16-30 | 31-45 | 46-60 | 61-75
Sponzori

Prohledej


Výherci v soutěžích

Soutěže na Soutez.cz

Anketa

Covid

Prodělali/y jste v uplynulém roce Covid?

Celkem hlasovalo 55584.
Archiv anket.