Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Mexická klasika s Jihočeským žervé od Madety. V tomto jednoduchém receptu nechybí kvalitní hovězí maso, mexické fazole nebo avokádo. Šmrnc mu dáte kořením Fajitas a koriandrem. Zarolujte si dnešní dokonalý oběd...

pošlete nám recept

Problémy s rodiči tchán tchyně

Bojím se o své dědictví. Jsem hyena?

Bojím se o své dědictví. Jsem hyena?

Možná mě odsoudíte, ale přesto to risknu a popíšu vám problém, který řeším. V podstatě si uvědomuju, že moje myšlenky asi nejsou úplně správné, ale nemůžu si pomoci. Jde o to, že můj otec se chce na stará kolena ženit.

Mému tatínkovi je 76 let a je osm let vdovec. Maminka zemřela po těžké nemoci, bylo to tehdy hodně náročné období. Tatínek byl dlouho doslova jako tělo bez duše, až jsem měla strach, že půjde za maminkou. Snažila jsem se mu být co nejvíc na blízku a pomáhat mu, nakonec asi po roce se začal dostávat z nejhoršího. Měla a samozřejmě mám z toho velkou radost.

Před třemi lety se seznámil s postarší ženou, taky vdovou. Přála jsem mu to, tenkrát doslova rozkvetl. Ani ve snu mě nenapadlo, že budu někdy vnitřně řešit to, co zrovna řeším.

Tatínek mi totiž oznámil, že se bude ženit. Dohodli se na tom se svou přítelkyní. V první chvíli jsem měla radost a pogratulovala jsem mu. Ale když jsem o tom doma přemýšlela, došlo mi, že jeho sňatek bude mít nepříznivý dopad i na mne. A to až jednou přijde na dědictví. Když maminka zemřela, zřekla jsem se svého podílu ve prospěch otce, připadalo mi to tak normální a z mé strany slušné. Říkala jsem si, že stejně o nic nepřijdu. Jsem jedináček, respektive měla jsem bratra, ale ten zahynul při nehodě ještě v dětském věku.

A teď mi došlo, že v případě tatínkovy smrti bude hlavním dědicem jeho nová manželka. Tedy žena, která nic z toho, co on má, nevybudovala, nijak se na tom nepodílela. Ona sama bydlí v pronajaté garsonce, má tři děti, už dospělé a není nějak zvlášť zabezpečená. Předpokládám, že sňatkem s mým tatínkem si značně polepší a vzhledem k tomu, že je o dvanáct let mladší, než on, bude i ve svém stáří pak slušně zajištěná z majetku, který jí vlastně nepatří.

Vím, že to zní hrozně, když to takhle píšu, ale pořád mi to v hlavě šrotuje a nemůžu se té myšlenky zbavit. Tatínek má třípokojový byt v osobním vlastnictví a chalupu, na které jsme se konkrétně já s manželem hodně napracovali. Kromě toho má tatínek ještě docela dost různých cenností a starožitností. Všechno, co si s maminkou během života pořídili. Vadí mi, že bych pak z toho všeho dostala jen nějakou část a většinu by získala žena, kterou má tatínek sice rád, ale je to přece jenom svým způsobem cizí člověk, který by takto přišel k poměrně velkému jmění.

Přemýšlím, že bych s tatínkem promluvila a sdělila mu své pocity, ale nějak se k tomu nemůžu odhodlat. Připadá mi nevhodné s ním na toto téma (dědictví) hovořit. Co byste dělaly na mém místě? Myslíte, že jsou mé myšlenky v této situaci normální, nebo jsem hamižná hyena?

Jiřina


9.2.2016   Rubrika: Problémy s rodiči   |   Komentářů 88   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 2,9/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

 

Diskuse ke článku - Bojím se o své dědictví. Jsem hyena?

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
Zvolte stranu: 1-15 | 16-30 | 31-45 | 46-60 | 61-75 | 76-88
denda04
denda04 - 10.2.2016 11:50

Bellana: smajlik - 76hnus a bez svědomí doufám ,že jim to štěstí nepřineslosmajlik - 36smajlik - 48

 
catcat
catcat - 10.2.2016 11:35

Já bych taky s tatínkem promluvila. A objasnila mu své obavy. To je asi nejrozumnější. Třeba tatínek ještě před svadbou převede majetek na Jiřinu

 
Bellana
Bellana - 10.2.2016 10:53

Dám příklad svých sousedů. On byl vdovec, ona vdova, ona přes sedmdesát, on skoro osmdesát. On měl majetek, ona ne. Vzali se, sestěhovali do jejího bytu, nájemního. Jeho dětem zakázala navštěvovat ho, že je ve svém bytě nechce. Jemu namluvila, že o něho děti nestojí. Po pár letech daroval své nemovitosti své ženě, ta je pak darovala svým dětem. Když zemřel, měly jeho děti smůlu, už neměl nic.
Myslím, že by maminka nebyla moc šťastná, kdyby majetek, který se svým manželem získala, padl do rukou cizích lidí a ne do rukou dcery a vnoučat. Asi takto bych to svému otci řekla nebo napsala. Že jsem ráda, že je opět šťastný, ale že by si měl uvědomit, že to, co spolu s maminkou budovali, dostanou cizí děti. Ať se nad tím zamyslí. Manželka není nepominutelný dědic, stačí napsat závěť ve prospěch dcery, resp. jejích dětí. Tak koneckonců i pozná, jestli se ta žena chce vdát z lásky nebo pro majetek.

 
Hanča
Hanča - 10.2.2016 10:50

já teda nějak nechápu, proč se vzdávala svého podílu ve prospěch otce, my jsme tři sestry a po smrti otce prostě vlastníme každá čast domu společně s matkou, pro ni se nic nezměnilo a pro nás taky ne, jen jsme zapsané v katastru nemovitostí

teď už bych to asi řešila nějakou smlouvou s tatínkem

 
gemini66
gemini66 - 10.2.2016 10:49

ja stale radim, obratit sa na pravnika a nechcem sa opakovat, uz som napisala, co plati u nas. a vedla odlisnost myslim v CR od nasho prava v tomto nie je.

 
kareta
kareta - 10.2.2016 10:38

určuje se hodnota dědictví dle znaleckých posudků- vyjádření ceny obvyklé na nemovitosti i movitý majetek, takže se může podílově nechat zapsat jako vlastník nemovitosti na základě usnesení soudu/notáře o dědictví a je to vyřešené. Já jsme pro pořádek v papírech, rodiče bych z baráku nevyhodila, ale taky bych nechtěla, aby prodal jeden z nich rodinný dům spekulantovi.

 
kareta
kareta - 10.2.2016 10:34

Linda: přece se nemusí nechat vyplatit, jen figuruje jako podílový vlastník v katastru, tj. nemovitosti mají více vlastníků.

 
sharon
sharon - 10.2.2016 10:23

Almega: ano , ta hyena je tu frekventovaná taky jsem si všimla....smajlik - 68

 
sharon
sharon - 10.2.2016 10:23

gemini66: já myslím že i u nás to tak je ale jistá si nejsem....

 
sharon
sharon - 10.2.2016 10:22

denda04: zrovna včera bylo v TV ...v česku je přes 4 miliony exekucí......to je přece děs

 
Almega
Almega - 10.2.2016 10:21

Nějak se tu líbí výraz "jsem hyena",nedávno u případu nelásky k dítěti a nyní.Jo a něco podobného jsem již tady četla před časem.Když se chtějí staří ženit/vdávat,ať si napíšou předmanželskou smlouvu,do ní zakomponují všechny eventuality a je to.Paní nemusí být hamižná,jen využije příležitost.Samotné se jí žije hůře,zde má naději na lepší bydlo.Jiřina by si měla vše pohlídat včas,klidně jí tatík může vše darovat za života,nechá si napsat (klidně i pro paní) věcné právo užívání,ovšem pro paní omezené jeho smrtí například,maximálně jejím dožitím v bytě,a pak se není oč bát.

 
gemini66
gemini66 - 10.2.2016 10:15

no, u nas je to tak, ze veci nadobudnute pred uzavretim manzelstva nepatria do bezpodieloveho spoluvlastnictva manzelov. takze sa skuste poradit s nejakym pravnikom a nerozdumovat zbytocne doma

 
denda04
denda04 - 10.2.2016 10:03

já vím ,že to snad není pravda ,ale co ,když je pani zadlužená i její děti půjčky ??? a jak se nastěhuje pak pán může přijít o vše (exekuce víme jak to chodí opravdu být na pozoru ) ,ale to je opravdu v krajním případě ,ale je tam to ale

jak ho pani MILUJE může ho MILOVAT i bez papiru (můj názorsmajlik - 58)

 
mam-ča
mam-ča - 10.2.2016 9:46

Na jednu stranu má člověk za svého života právo naložit se svým majetkem jak uzná za vhodné. Na druhou stranu by měl Jiřinin otec vzít v úvahu, že se dcera vzdala svého podílu dědictví po matce v JEHO prospěch, nikoli ve prospěch nějaké cizí osoby.
Můj moudrý kamarád říká, že člověk by se za svého života neměl vzdávat majetku, který bude třeba ve stáří potřebovat k životu nebo na uhrazení svých životních potřeb.

 
Anahir
Anahir - 10.2.2016 9:07

Linda: takhle se to pochopit samozřejmě dá.
Ale jak vidno, dopadá to někdy jinak než byl původní úmysl...njn to je životsmajlik - 26

 

Zvolte stranu: 1-15 | 16-30 | 31-45 | 46-60 | 61-75 | 76-88
Sponzori

Prohledej


Výherci v soutěžích

Soutěže na Soutez.cz

    Anketa

    Covid

    Prodělali/y jste v uplynulém roce Covid?

    Celkem hlasovalo 76895.
    Archiv anket.