Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Mexická klasika s Jihočeským žervé od Madety. V tomto jednoduchém receptu nechybí kvalitní hovězí maso, mexické fazole nebo avokádo. Šmrnc mu dáte kořením Fajitas a koriandrem. Zarolujte si dnešní dokonalý oběd...

pošlete nám recept

Rodiče rozprodávají moje dědictví

Rodiče rozprodávají moje dědictví

„Můj otec prodal svůj byt a mně nechce vyplatit žádný podíl.“

„Matka se znovu vdala. Jak to mám udělat, aby její muž nezdědil rodinný dům, který postavil můj dědeček?“

„Moje sestra přesvědčila matku, aby na ni převedla svůj byt. V jaké výši můžu od sestry požadovat náhradu?“

S podobnými větami se setkávám velice často – často sem míří dotazy spolučtenářek oblíbených internetových magazínů, občas se na mě obrátí s přímým dotazem i klient v mé kanceláři. Všechny tyto dotazy vycházejí z jednoho zakořeněného bludu – z toho, že existuje něco jako „potenciální dědictví“ a že to cosi zákon chrání.

Občanský zákoník zakotvuje přesná pravidla, kdo po kom dědí. Základní podmínkou ale je, že ten, po kom se má dědit, již zemřel. Dokud žije, jde výlučně o jeho majetek a je jeho výlučným právem, jak s ním naloží. Nemusí se nám to jako jeho potomkům, manželkám či manželům, rodičům či sourozencům líbit, ale to je asi tak všechno.

Pokud se zůstavitel – tedy ten, po kom jednou budeme možná něco dědit, rozhodne, že svůj majetek dá nadaci, prohraje v kartách, rozfofruje s milenkami, je to většinou jen jeho záležitost. Nás, jeho potomky či jiné příbuzné, to může štvát a zlobit, ale až na výjimky s tím nic udělat nemůžeme. Jaké to jsou výjimky?

1) Pokud by náš budoucí zůstavitel byl podle našeho názoru nesvéprávný, třeba proto, že hodně pije alkohol nebo proto, že onemocněl chorobou, která má vliv na jeho duševní schopnosti (například Alzheimerova choroba), můžeme k soudu podat návrh, aby jeho způsobilost k právním úkonům buď omezil, anebo aby osobu způsobilosti k právním úkonům zcela zbavil. Kdyby náš budoucí zůstavitel byl na své způsobilosti k právním úkonům omezen, pak soud vysloví, jakého typu úkonů se to týká – například může stanovit, že nesmí nakládat s majetkem od určité hodnoty a podobně. V každém případě pak bude mít pro nakládání s takovým majetkem soudem určeného opatrovníka.

2) Může se také stát, že babička, která je sice schopná se sama o sebe postarat, ale jinak je skoro slepá a hluchá a složitější věci už moc nechápe, se nechá umluvit neznámým člověkem, aby na něj přepsala svůj dům, že vlastně nejde o převod, ale jde jen o půjčku a podobně. Pak je možné podat k soudu žalobu o neplatnost příslušné smlouvy proto, že babička uzavřela smlouvu v omylu nebo že babička je pro uzavření takové smlouvy nezpůsobilá kvůli svému akutnímu zdravotnímu stavu. V takovém případě je však ale vždy dobré se před jakoukoli žalobou poradit s advokátem – pravděpodobně bude třeba zajistit i znalecký posudek, že babička skutečně nemohla obsah smlouvy pochopit.

3) Pokud náš budoucí zůstavitel vše dělá s rozmyslem, stále ještě zbývá jedna šance. Daruje-li majetek někomu, kdo bude jednou dědicem s námi, může nám pomoci tak zvaný institut započtení darů. Nejlépe celý institut vysvětlím na příkladu:

Maminka Alena před svou smrtí darovala své dceři Lucii chatu v hodnotě 1 milionu korun. Kromě chaty vlastnila ještě byt v hodnotě 1 milionu korun. Po smrti po mamince dědí její dcery – Lucie a Jana. Předmětem dědictví je pouze byt, protože to je to, co maminka v okamžik své smrti vlastnila. Protože však před svou smrtí darovala Lucii chatu, může Jana navrhnout tak zvané započtení. V takovém případě se na dědický podíl Lucie započte to, co od maminky za jejího života dostala darem – v tomto případě tedy chata. Protože hodnota dědictví je jeden milion a Lucie již věc v hodnotě jednoho milionu získala, bude se v dědictví jakoby počítat s hodnotou ve výši 2 milionů, a Jana tak zdědí celý byt. Jestliže by byt měl menší hodnotu než jeden milion, neměla by Jana právo na žádné dorovnání či vyplacení, protože o dar se snižuje dědický nárok, nic jiného. Pokud by předmětem dědictví byl nejen byt, ale například ještě hotovost ve výši 100 tisíc korun, Jana by získala z dědictví 1 milion a 50 tisíc korun a Lucie 50 tisíc korun.

O tom, kdo po budoucím zůstaviteli vůbec může dědit a za jakých podmínek, si povíme příště.

Markéta Tillerová


6.4.2006   Rubrika:   |   Komentářů 25   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 3/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

 

Diskuse ke článku - Rodiče rozprodávají moje dědictví

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
Jonakovapetra
Jonakovapetra - 3.1.2023 17:46

Každý by si měl se svým majetkem zacházet po svém, takže tohle bych asi úplně nehodnotila. Já bych tady taky raději měla oba rodiče než to co mi po nich zůstalo. A to musím teda říct, že mi to ani nebylo příjemné se probírat pozůstalostí. Však jsem si pak taky ke konci už na to vzala firmu na vyklízení domů https://vyklizenihradeckralove.cz/

 
valiska44
valiska44 - 26.8.2020 21:09

Skvěle napsané. S dědictvím to bohužel nikdy není jednoduché. Taky jsem nedávno dědila majetek po rodičích. Bohužel jsem nebyla jediná, kdo o něj měl zájem, takže jsem si řekla, že asi nejlepší bude, když si ho nechám z právní stránky ochránit. Nakonec to dopadlo tak, že jsem si u https://www.alphacitizen.com/cs/ založila sverensky fond, který je právě k tomuto účelu přímo určený.

 

Sponzori

Prohledej


Výherci v soutěžích

Soutěže na Soutez.cz

    Anketa

    Covid

    Prodělali/y jste v uplynulém roce Covid?

    Celkem hlasovalo 77214.
    Archiv anket.