Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Mexická klasika s Jihočeským žervé od Madety. V tomto jednoduchém receptu nechybí kvalitní hovězí maso, mexické fazole nebo avokádo. Šmrnc mu dáte kořením Fajitas a koriandrem. Zarolujte si dnešní dokonalý oběd...

pošlete nám recept

S růstovým hormonem opatrně

S růstovým hormonem opatrně

Dospělí, kteří měří výrazně méně, než činí průměrná výška jejich vrstevníků, se zákonitě obávají, že i jejich děti by mohly vyrůst málo. Vědecké studie prokázaly, že výšku člověka určuje jak dědičnost, tak prostředí, jako je například složení potravy nebo těžká fyzická námaha v dětství. Pomoci může podávání růstového hormonu. Lze jej ale užívat preventivně?

 

Užívání růstového hormonu "pro jistotu"?

Odpověď zní: ano, ale vždy jen na doporučení lékaře. Děti, u kterých byla zjištěna nějaká odchylka v růstu, jsou zpravidla léčeny podáváním již jmenovaného uměle vyrobeného růstového hormonu. Tato léčba je natolik úspěšná, že většina z nich v dospělosti dosáhne "normální" výšky. Léčbu růstovým hormonem lze například využít i u dospělých, kteří mají problémy s pletí, růstový hormon pomáhá zlepšit také funkci imunitního systému, jater, zefektivňuje obnovu a přestavbu jednotlivých buněk těla. Je však prospěšné podávat růstový hormon "jen tak", například dětem, jejichž rodiče jsou menší?

 

Vyhasnutí vlastního zdroje

Obecně platí, že začneme-li tělu dodávat nějaký hormon, jehož nedostatkem trpí, vlastní produkce hormonu postupně vyhasne. Tomuto principu se říká regulace zpětnou vazbou. Když je v krvi hormonu nadbytek, buňky, které hormon "vyrábějí", mají pocit, že látky je dostatek, a logicky sníží produkci. Pakliže tedy podávání umělého hormonu bude trvat delší dobu, je možné, že se produkce zcela zastaví. Proto je vždy nutné nejprve vyšetřit stávající hladinu hormonu, aby se předešlo možným komplikacím. Podle posledních výzkumů britských, francouzských a amerických vědců může podávání hormonu zdravému dítěti, u něhož není známa žádná růstová porucha, způsobit v podstatě dva stavy:

  • dítě bude po podávání hormonu výrazně vyšší – hormonu je více, takže tělo více roste
  • růst se po vysazení dávky umělého hormonu zastaví – tělo už nebude schopno v dostatečné míře vlastní růstový hormon produkovat.
    • Oba tyto případy jsou však extrémní. Při podávání přiměřené dávky se pouze dosáhne toho, že dítě poroste o něco rychleji a v dospělosti bude poněkud vyšší, než by bylo bez podávání umělého hormonu.

       

      Podávání hormonů – s rozumem

      Z výzkumu tedy vyplývá, že růstový hormon je možné podávat preventivně, a to dětem s genetickým předpokladem, že budou po rodičích menší, než je obvyklé u jejich vrstevníků. Tato léčba by ovšem měla být primárně určena opravdu pouze dětem, u nichž se takový "problém" předpokládá. Neměla by se aplikovat masově – je totiž třeba velice pečlivě zvážit, zda stojí za to hrát si kvůli několika centimetrům výšky "na boha" a upravovat si děti k obrazu svému.

      (kam)

      www.rustovyhormon.cz

      Převzatý článek


      12.9.2008   Rubrika: Zdraví a krása   |   Komentářů 0   |   Vytisknout

      Hodnocení článku: 3/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

       

      Diskuse ke článku - S růstovým hormonem opatrně

      Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
      Sponzori

      Prohledej


      Výherci v soutěžích

      Soutěže na Soutez.cz

        Anketa

        Covid

        Prodělali/y jste v uplynulém roce Covid?

        Celkem hlasovalo 77220.
        Archiv anket.