Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Mexická klasika s Jihočeským žervé od Madety. V tomto jednoduchém receptu nechybí kvalitní hovězí maso, mexické fazole nebo avokádo. Šmrnc mu dáte kořením Fajitas a koriandrem. Zarolujte si dnešní dokonalý oběd...

pošlete nám recept

Jména pro tento týden

Jména pro tento týden

Tento týden budou mít svátek nositelé jmen Daniel, Miloslav, Ester, Dagmar, Natálie, Šimon a Vlasta.


Daniel (17. 12.) je biblické jméno hebrejského původu. Vykládáme je jako "bůh je můj soudce". Staročeština užívala také podobu Daneš. Nositelem jména je například zpěvák a skladatel Daniel Landa (*1968).


Slovanské jméno Miloslav (18. 12.) vychází z původně latinského jména Mansvet. Lze je vyložit jako "slavný milostí" či "slavící milost", popř. "milý, klidný". Známou osobností s tímto jménem byl český herec a "televizní bavič" Miloslav Šimek (1940–2004).


Ester (19. 12.) je hebrejské jméno přejaté z perštiny. Jeho význam se vykládá jako "hvězda". Další, českou variantou je Estera. Zajímavá je i ruská a ukrajinská podoba – Esfir. Osobností známou pod tímto jménem je např. Ester Kočičková, vlastním jménem Renata Divišová-Pařezová (*1968), česká zpěvačka, skladatelka a moderátorka.


Dagmar (20. 12.) je severské jméno. Pravděpodobně jde o obdobu slovanského jména Drahomíra (Dragomira). Význam jména vychází ze staroskandinávského spojení slov dagr+mar a znamená "slavný den". Známou osamostatnělou zkrácenou podobou je Dáša, jako domácí tvar se užívá i Dáda. Osobnostmi s uvedeným jménem jsou např. herečka a manželka bývalého prezidenta Dagmar Havlová, roz. Veškrnová (*1953) či herečka Dagmar Patrasová (*1956).


Jméno Natálie (21. 12.) má latinský původ ve slovu "natalis", což v překladu znamená "narozeniny". Přeneseně lze navázat na "dies natalis", což se překládá jako "v den Kristova narození" či "dítě Vánoc". Proto je jeho variantou též jméno Noela (Noelie). Nositelkou jména je např. zpěvačka a spisovatelka Natálie Kocábová (*1984), dcera skladatele a zpěváka Michaela Kocába.


Šimon (22. 12.) je opět jmého hebrejského původu. Jeho význam se vysvětluje jako "slyšící, naslouchající". Další varianty jsou Simon a Simeon. Známou osobností je např. ředitel humanitární organizace Člověk v tísni Šimon Pánek (*1967).


Vlasta (23. 12.) je staré české jméno slovanského původu, jež známe hlavně z pověstí o dívčí válce. Jde pravděpodobně o ženský ekvivalent starého mužského jména Vlast. Původní význam jména bylo možné vyložit jako "majetek, moc, vláda". Nositelkou tohoto jména je kupříkladu herečka Vlasta Chramostová (*1926).


Podle starých kalendářů by tento týden slavil např. Lazar (17. 12.), jehož hebrejský původ od jména Elházár můžeme vyložit jako "bůh mu pomohl". Jméno obvykle užíváme jako pojmenování nemocného ubožáka.


Zajímavým starým jménem je např. Gracián (18. 12.), jehož latinský původ znamenal "půvabný, milý".


Na závěr uvedu opět několik pranostik:


O svatém Lazaru utěsni stodolu.

Mráz na Lazara, voda na Adama.

O svatém Tomáši (21. 12.) beranici na uši.

Na svatého Tomáše nejdelší noc je naše.


Zdroj:

Miloslava Knappová: Jak se bude vaše dítě jmenovat?

Zdeněk Vašků: Velký pranostikon

Monicca


17.12.2007   Rubrika:   |   Komentářů 0   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 3/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

 

Diskuse ke článku - Jména pro tento týden

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
Sponzori

Prohledej


Výherci v soutěžích

Soutěže na Soutez.cz

    Anketa

    Covid

    Prodělali/y jste v uplynulém roce Covid?

    Celkem hlasovalo 77195.
    Archiv anket.