Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

Šťáva plná vitaminů

Šťáva plná vitaminůPřipravte si domácí šťávu, která bude chutnat celé rodině...
pošlete nám recept

Magazín pro Šťastné ženy

 

Tepelné čerpadlo vs. plynový kotel – na dlouhodobém horizontu je vítěz jasný

Tepelné čerpadlo vs. plynový kotel – na dlouhodobém horizontu je vítěz jasný

tepelné čerpadloPři výběru zdroje tepla je nutné počítat nejen vstupní investice, ale také provozní náklady. Není výjimkou, že zdroj tepla s nízkou pořizovací cenou má zvýšené náklady na provoz. S ohledem na životnost a záruky poskytované je pak vhodné počítat návratnost investic na horizontu cca 10 let.

Níže jsme si pro Vás připravili porovnání nákladů spojených s plynovým kotlem a tepelným čerpadlem, který jasně potvrzuje výše uvedený fakt, tj. to, že ušetříte při koupi neznamená, že budete šetřit po celou dobu provozu.

 

Porovnání nákladů na pořízení a provoz plynového kotle a tepelného čerpadla

Rodinný dům, tepelná ztráta 6 kW, 150m2, podlahové vytápění

Plynový kotel Tepelné čerpadlo 
 Pořizovací náklady: cca 160 000,-  Pořizovací náklady: cca 260 000,-
 Provozní náklady: cca 50 000,-/rok  Provozní náklady: cca 25 000,-/rok

 

tepelné čerpadloAno, hodnoty se mohou lišit při porovnání různých výkonů a různých typů tepelného čerpadla. Nicméně, tato kalkulačka nákladů na vytápění webu TZB-info.cz, jasně prokazuje, že tepelnáčerpadla všeobecně patří ke zdrojům tepla s velmi nízkými náklady na provoz.

V tomto případě se tedy rozhodně vyplatí zvolit jako zdroj tepla tepelnéčerpadlo, kdy se Vám investice do něj vrátí za cca 6 let, od toho okamžiku již jen „vyděláváte“ peníze. Na trhu jsou přitom i čerpadla se zárukou 10 let, výjimečné nejsou případy, kdy tepelnéčerpadlo spolehlivě sloužilo i více jak 20 let (podobné zkušenosti mají majitelétepelných čerpadel značky IVT ve Švédsku, kde je topná sezóna ještě delší, než v České republice).

I tepelné čerpadlo je nutné vybírat pečlivě

Nenechte se tedy svést „marketingovými“ informaci o výhodných pořizovacích cenách kotlů na zemní plyn či tuhá paliva, při výběru zdroje tepla pečlivě počítejte veškeré náklady spojené s výrobou tepla.

Zároveň, pečlivě vybírejte i samotné tepelnéčerpadlo. Různé druhy čerpadel jsou vhodné pro jiné typy nemovitostí a požadavky klientů. Vyhněte se prodejcům, jež mají v nabídce pouze omezený počet typů tepelných čerpadel a nemohou Vám tak objektivně poradit. Při komunikaci s prodejcem čerpadel byste pak rovněž měli ptát na:

 • možnost instalace tepelného čerpadla odborníkem
 • schopnost zajistit servisní práce
 • výkon tepelného čerpadla udávanou parametry COP a SCOP
 • záruky poskytované na tepelnéčerpadlo (ať již jde o kompresor či plášťčerpadla)
 • možnost čerpání státních dotací na daný model tepelného čerpadla

Komerční článek


21.2.2017   Rubrika: Vybavení domácnosti   |   Komentářů 2   |   Doporučit článek   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 3/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

 

Diskuse ke článku - Tepelné čerpadlo vs. plynový kotel – na dlouhodobém horizontu je vítěz jasný

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
ivanka386
ivanka386 - 31.3.2019 23:00

Nad tepelným čerpadlem také uvažujeme. Náš plynový kotel už totiž pomalu dosluhuje a stejně tak by i náš starý komín potřeboval výměnu. Ne, že by nový komín byl nějak drahý, třeba tady https://www.komin-lacno.sk/ se dá sehnat poměrně levně, ale osobně si myslím, že takové tepelné čerpadlo je z dlouhodobého hlediska mnohem lepší volba.

 
koliaska105
koliaska105 - 22.2.2019 1:36

Ta tepelná čerpadla nevypadají špatně. Všimla jsem si, že v poslední době jsou čím dál víc populární. Nicméně si myslím, že existují ještě způsoby vytápění, které jsou finančně mnohem výhodnější. Například topné pelety. Ty používáme my a také nás to výjde levně. Kupujeme je tady: https://www.pelety-premium.cz/topne-pelety-2/

 

Sponzori

Prohledej


Výherci v soutěžích

Soutěže na Soutez.cz

  Anketa

  Zpívám rád a je to na mě doufám znát...

  Zpíváte si občas doma?

  Celkem hlasovalo 333944.
  Archiv anket.