Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

První vánoční cukroví v nové domácnosti? S našimi tipy to zvládnete levou zadní!

První vánoční cukroví v nové domácnosti? S našimi tipy to zvládnete levou zadní!Od vánočních svátků nás dělí už jen pár týdnů, a tak je třeba začít s klasickými přípravami, které jsou nezbytné pro to, abychom tento čas mohli využít k plnohodnotnému odpočinku a pohodě. Nejde však pouze o generální úklid a nákup vánočních dárků...
pošlete nám recept

Magazín pro Šťastné ženy

 

Vánoční šílenství za dveřmi. Rady, jak jej přežít a neutrácet bez rozmyslu

Vánoční šílenství za dveřmi. Rady, jak jej přežít a neutrácet bez rozmyslu

christmasKonec roku je podle statistik období, kdy si bereme nejvíce půjček. Často ale jednáme impulzivně, třeba ovlivněni stresem z vánočních nákupů. Pokud si své nákupy předem pečlivě nenaplánujeme, může i nás zbrklá půjčka přivést do pořádných potíží. V současné době splácí nějaký dluh více než čtvrtina dospělých Čechů. A až 300 tisíc z nich má problémy se splácením! Jak zabránit tomu, aby nás vánoční nákupy nepřivedly na buben?

My Češi nemáme problém zadlužit se kvůli nákupu vánočních dárků. Z aktuálního průzkumu vyplynulo, že každý pátý Čech se zkušeností s půjčkou si již někdy půjčil na vánoční dárek. „Bohužel jsou lidé zvyklí jednat impulzivně a půjčovat si na nákup přímo od obchodníků. A často bez velkého plánování,“ popisuje Filip Hrubý z České spořitelny, v čem tkví hlavní riziko nákupů na úvěr. A před Vánoci to platí dvojnásob! Listopad je totiž tradičně obdobím, kdy se zadlužujeme nejvíce. Prosinec a leden pak mají jiné prvenství - jsme na svých účtech nejvíce v mínusu.

Půjček se bát nemusíme. Pokud si však chceme Vánoce užít v poklidu a bez obav z budoucnosti, měli bychom dodržovat několik základních pravidel:

1. Dokonalý přehled

Jako první bychom si měli udělat přesnou představu o našich rodinných příjmech a výdajích. Dejme si na papír, kolik vyděláváme, i jaké máme běžné měsíční útraty. Zbývá nám ještě na dárky? Nebo je to málo a rozhodneme se pro půjčku? Pokud ano, najdeme v rozpočtu každý měsíc pár tisíc na splátku?

2. Sázka na jistotu

Pokud chceme mít jistotu, že naše počty sedí, můžeme využít některou z chytrých bankovních aplikací. Například Česká spořitelna letos uvedla internetové a mobilní bankovnictví budoucnosti s názvem George. Spočítá za nás příjmy, naplánuje naše výdaje a upozorní nás i na položky, na nichž bychom mohli ušetřit.

3. Počítejme s rezervou

Podle odborníků by každá domácnost měla mít stranou peníze, které použije v případě nečekaných situací. Není tak důležité, jestli je máme uložené pod polštářem, nebo v bance. Důležité je, aby výše této rezervy odpovídala trojnásobku měsíčních výdajů naší domácnosti. A to je dost. Pokud rezervu nemáme, je pro nás jakákoliv půjčka velmi riziková.

4. Nemáme-li svoji vlastní rezervu, domluvme si ji jinde

Některé bankovní produkty nám umožní jít v případě potřeby do mínusu, například kontokorent nebo kreditní karta. Jiné, jako třeba Peníze na klik, nám vytvoří finanční polštář, který můžeme použít, kdykoliv budeme potřebovat. Nebo také nemusíme. Ale máme jej a díky němujistotu, že se v případě nečekaných změn nedostaneme do finančních problémů.

5. Pečlivě vybírejme, kde si půjčíme

Pamatujme, že krátkodobé půjčky jsou rizikovější a mnohdy i velice drahé. Jakmile se klient se splátkou zpozdí, hrozí mu vysoké sankce. Podle oficiálních statistik Poradny při finanční tísni představují 85 % všech dluhů v exekuci dluhy do 10 tisíc korun. Proto buďme opatrní při půjčování peněz od firem, které se živí rychlými půjčkami. Bezpečnější je si půjčit od banky, jíž známe a která má kamenné pobočky.

6. Nenechme se oklamat

Před uzavřením smlouvy či sjednáním nákupu na splátky bychom si měli být 100% jistí podmínkami. Pokud něčemu nerozumíme, nebo si nejsme jistí výkladem jednotlivých bodů ve smlouvě, ptejme se! Jestliže nám obchodník vysvětlení neposkytne nebo vůbec nekomunikuje, rychle pryč!

7. I bez půjčky to někdy musí jít

V některých případech se může stát, že nám banka odmítne úvěr či kontokorent zřídit. Pokud ano, dělá to s ohledem na naši bezpečnost. U každé žádosti totiž musí vyhodnocovat, jestli budeme schopni v budoucnu splácet. Pokud bychom na splátky neměli, hrozí nám malér. Jistě, na ulici či internetu najdeme desítky jiných možností, jak si půjčit. Ovšem tím nad svými problémy jen přivřeme oči a odsuneme je do budoucna. Vrátí se nám jako bumerang.


1.11.2018   Rubrika:   |   Komentářů 0   |   Doporučit článek   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 3/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

Sponzori

Prohledej


Výherci v soutěžích

Soutěže na Soutez.cz

Anketa

Zpívám rád a je to na mě doufám znát...

Zpíváte si občas doma?

Celkem hlasovalo 420999.
Archiv anket.