Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Mexická klasika s Jihočeským žervé od Madety. V tomto jednoduchém receptu nechybí kvalitní hovězí maso, mexické fazole nebo avokádo. Šmrnc mu dáte kořením Fajitas a koriandrem. Zarolujte si dnešní dokonalý oběd...

pošlete nám recept

Profesní alergie není alergie na práci

Jeden alergologický bonmot praví, že každý má svůj alergen a záleží jen na tom, zda se s ním v životě setká. Někteří lidé se se svým alergenem setkávají až v dospělosti, na pracovišti. Alergenem v pracovním prostředí může být velké množství látek. Bohužel ne vždy se podaří konkrétní alergen odhalit. Pacient má sice alergické potíže v práci, které se zlepšují o víkendech a zcela mizí o dovolené, nemusí se však podařit identifikovat látku, která alergické problémy na pracovišti způsobuje.

Profesní alergie je alergické onemocnění vzniklé nepříznivým působením škodlivých vlivů, pokud vzniklo za podmínek uvedených v seznamu nemocí z povolání. V současné době platí Nařízení vlády č. 290/1995 Sb. ze dne 15. 11. 1995, kde jsou vyjmenovány a definovány nemoci z povolání. Z alergických onemocnění sem patří:

  • profesní astma a alergická onemocnění horních cest dýchacích,
  • kožní alergická onemocnění, nejčastěji kontaktní ekzém.
    • Při podezření na profesní onemocnění je nejdůležitějším údajem fakt, že projevy onemocnění ustupují o víkendu nebo o dovolené. Za profesní jsou považována onemocnění, která vznikla v příčinné a výhradní souvislosti s výkonem práce. Jedná se tedy o alergie, jejichž příčiny pocházejí specificky z pracovního prostředí. Jednoznačné posouzení, zda se jedná o profesní alergii, je v praxi mnohdy velmi obtížné. Jakmile se totiž alergie jednou projeví, obvykle se rozšiřuje a pacient začíná reagovat i na jiné alergeny nebo škodliviny než pouze ty profesní.

      Přesná časová souvislost obtíží s prací se potom může vytrácet. Profesní noxa udržuje chronický alergický zánět, záchvaty jsou ale spouštěny i noxami mimo pracovní prostředí, například v zakouřeném prostředí, při sportování nebo v noci, kdy se i u zdravých jedinců mění vlivy autonomních nervů.

      U kožních alergických reakcí je situace obdobná. Kůže, kterou chronicky dráždí pracovní škodlivina, citlivě reaguje i na běžné chemikálie používané v domácnosti. Ekzém se proto zhoršuje i doma, například po mytí nádobí nebo úklidu, při styku s kosmetickými přípravky či při kontaktu s latexem. Většina ochranných rukavic obsahuje latex, a tak snaha ochránit kůži před škodlivinami může u pacientů s alergií na latex vyvolat nežádoucí reakce.

      Profesní oblasti s častým rizikem alergických onemocnění a astmatu jsou:

    • Zemědělství – rostlinná i živočišná výroba. V rostlinné výrobě alergizují obiloviny či složky jiných rostlin, jako jsou luštěniny, mák, semena hořčice. V živočišné výrobě jsou to všechna hospodářská zvířata a drůbež a dále složky bakterií, jimiž jsou zvířata osídlena.
    • Potravinářský průmysl – alergizovat mohou všechny zpracovávané potraviny, ale také přídavky jako rostlinné gumy a klihy, umělá barviva a koření.
    • Dřevozpracující průmysl – kyseliny obsažené v tvrdých dřevech, například kyselina plikatová, nátěrové hmoty a lepidla.
    • Elektrotechnický průmysl – izolační hmoty, kyselina plikatová z kalafuny.
    • Chemický průmysl – izokyanáty, anhydrity při výrobě epoxidů, soli platiny a dalších těžkých kovů, akryláty a další chemické dráždivé látky.
    • Ostatní průmysl, například automobilový – izokyanáty a anhydrity, soli platiny a jiných kovů.
    • Kadeřnictví – persulfáty a reaktivní barviva.
    • Laboratorní pracovníci a chovatelé – laboratorní zvířata a hmyz.
    • Hasiči – zplodiny hoření a hašení.
    • Zdravotnictví – latex, dezinfekce, léky.
    • K nejčastějším škodlivinám vyvolávajícím profesní astma patří podle klinické významnosti: Izokyanáty, mouka, enzymy, kalafuna, zvířata, tvrdá dřeva, latex, anhydridy, glutaraldehyd, zplodiny hoření, soli platiny, reaktivní barviva, persulfáty a akryláty.

      K dalším faktorům, které mohou vyvolávat profesní alergie ve všech pracovních oborech, patří plísně, roztoči, hmyz, hlodavci, dezinfekční prostředky, prach, chemické výpary (kyseliny, louhy, těkavé látky), výrazné výkyvy teplot a vlhkosti.

      Diagnostika profesní alergie patří do rukou odborných alergologů ve spolupráci s odborníky oboru pracovního lékařství. Prokázání profesionality je někdy velmi složité a vyžaduje i provedení expozičních testů, které se při běžném vyšetřování neprovádějí.

      Léčba začíná pochopitelně co největším omezením expozice, případně i přeřazením na jiné pracoviště. Další postup potom podléhá stejným pravidlům jako u jiných alergických onemocnění.

      Zdroj: www.bez-alergie.cz

      Převzatý článek


      16.9.2008   Rubrika: Zdraví a krása   |   Komentářů 4   |   Vytisknout

      Hodnocení článku: 2,8/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

       

      Diskuse ke článku - Profesní alergie není alergie na práci

      Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
      živa
      živa - 16.9.2008 14:39

      Já mám alergii na politikysmajlik - 16smajlik - 36

       
      Bridgetj
      Bridgetj - 16.9.2008 7:11

      jasmine: No, tím jsem právě myslela ty blbce smajlik - 68 a darmožrouty

       
      jasmine
      jasmine - 16.9.2008 7:04

      tak to já mám alergii na naši vládusmajlik - 68

       
      Bridgetj
      Bridgetj - 16.9.2008 6:57

      Kromě normální alergie (pyly, traviny, prach, ....) mám alergii na blbce smajlik - 68smajlik - 36

       

      Sponzori

      Prohledej


      Výherci v soutěžích

      Soutěže na Soutez.cz

        Anketa

        Covid

        Prodělali/y jste v uplynulém roce Covid?

        Celkem hlasovalo 77230.
        Archiv anket.