Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Mexická klasika s Jihočeským žervé od Madety. V tomto jednoduchém receptu nechybí kvalitní hovězí maso, mexické fazole nebo avokádo. Šmrnc mu dáte kořením Fajitas a koriandrem. Zarolujte si dnešní dokonalý oběd...

pošlete nám recept

Rýma- léčená týden, neléčená sedm dní

Rýma- léčená týden, neléčená sedm dní

Rýma, banální onemocnění, které přesto dokáže pořádně znepříjemňovat život. Jedná se o infekční onemocnění nosní sliznice, v začátku je nejčastěji způsobena viry. Ty se dostávají z okolního prostředí kapénkovou nákazou na sliznici během dýchání. Vzhledem k nutnosti dýchat je tak nosní sliznice vystavena neustálému kontaktu s okolním prostředí, proto je rýma nejčastější lidské infekční onemocnění. Podobným způsobem vzniká i alergická rýma, jen se místo virů na nosní sliznici dostávají alergeny (nejčastěji pylová zrnka, domácí prach aj.).

Nejmenší jsou na tom mnohem hůř

S rýmou se pojí i jiné zdravotní komplikace. Některé jsou typické pro všechny věkové kategorie, jiné zase pro dětský věk. Jednou z obtíží spojených s rýmou je postižení očí. Při zánětu nosní sliznice dojde k jejímu zduření, tím se zhorší odvod slz slzovodným kanálkem a také může dojít k přestupu infekce na oční spojivku. „Typický pacient s akutní rýmou pak vypadá takto: zhoršené nosní dýchání, nadměrná sekrece z nosu, slzení a pálení očí. V dětském věku zhoršení nosního dýchání vede zvláště u nejmenších dětí k poruchám polykání, protože nejmenší děti při kojení a pití z láhve musí dýchat zároveň nosem, a to je u rýmy zhoršeno. Dítě pak špatně přijímá stravu a z toho vyplývá plačtivost, neklid a také špatný spánek,“ zmiňuje prof. Mudr. Ivo Šlapák, CSc. „Obecně u dospělých pacientů rýma způsobuje hlavně nosní potíže, u dětí kromě toho jsou více vyznačeny i celkové potíže, jako neklid, špatný spánek, poruchy přijímání potravy a větší náchylnost k těžkým komplikacím. Proto je u nejmenších dětí velmi důležité i odsávání nosu savičkou, protože děti ještě neumí smrkat. Odsávání zbaví nos hlenů a zlepší dýchání nosem. Mělo by se vždy vykonat před kojením či přijímáním stravy,“ doplňuje profesor.

Jak se proti rýmě bránit 

Prevencí vzniku rýmy předejdete mimo jiné slzení a pálení očí, infekci očí a mnoha dalším nepříjemnostem. Jak tedy proti ní bojovat? Lepší otázkou je, co dělat pro to, aby se nám vyhnula obloukem? „Jednoznačně nekuřte a ani nepobývejte v zakouřených místnostech. V době chřipek se vyhýbat pobytu v místech, kde je hodně lidí (kino, divadlo…), zkrátka omezte možnosti přenosu kapénkové infekce. Otužujte se, procházejte v přírodě, občas si zacvičte - pohybová aktivita vede k posílení organismu,“ konstatuje prof. Mudr. Ivo Šlapák, CSc. „Při rýmě, ale zároveň jako prevenci zvláště v období chřipkové epidemie, užívejte nosní spreje které obsahují roztoky minerálních vod nebo „všeléčivou“ mořskou vodu (např. Physiomer). Spreje zbavují nosní sliznici infekčních zárodků, hlenu, zachycených nečistot. Díky svému přírodnímu složení jsou k organismu šetrné a nemají žádné vedlejší účinky,“ pokračuje Šlapák.

Aby byly nosní spreje co nejúčinnější, proběhla studie, na které pracoval tým odborníků. Konkrétně u nosního spreje Physiomer byly „pokusným králíkem“ děti ve věku 6-10 let - pacienti s rýmou. Byly rozděleny do 4 skupin, kde každý z nich dostal k použití nosní sprej s různým obsahem (mořská voda, roztok soli, kontrolní roztok). Výsledky po statistickém zpracování ukázaly několik výhod při užití upravené mořské vody - hojení sliznice bylo rychlejší, děti ji velmi dobře snášely, zkrátila se doba nemoci a tím se i děti vrátily dříve do školy. „Mořská voda má nejvýhodnější chemické složení a koncentraci. Lze ji použít i v začátcích nemoci. Vzhledem k tomu, že nemá vedlejší účinky, je doporučována i preventivně pro hygienu nosních dutin,” shrnuje prof. Mudr. Ivo Šlapák CSc.  

Kdo by chtěl vyzkoušet alternativní léčení rýmy, ať vyzkouší popudovou léčbu, neboli nahřívání nohou v teplé vodě, inhalaci éterických olejů a bylinkových výtažků. Pro lepší spánek se i doporučuje používání ionizátorů, čističů a zvlhčovačů vzduchu.

Redakce


19.10.2009   Rubrika: Zdraví a krása   |   Komentářů 15   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 3/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

 

Diskuse ke článku - Rýma- léčená týden, neléčená sedm dní

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
Veronaska
Veronaska - 23.3.2019 12:55

Já jsem ho objednávala z eshopu rpshop.cz, takže nemusíte utíkat nikde do lékárny, v pohodě vám dorazí až domů.

 
Terka jun
Terka jun - 20.3.2019 17:26

Kde bych ho mohla koupit? dá se i někde objednat? nemám moc čas lítat někde po lékárně...

 
Veronaska
Veronaska - 15.3.2019 13:18

Na ucpaný nos doporučuji sprej Pinio-nasal, který opravdu pomáhá, když mám já nebo někdo z mé rodiny ucpaný nos, tak je to jediné, co ho dokáže opravdu protáhnout.

 
Terka jun
Terka jun - 12.3.2019 18:00

Zdravím, prosím můžete mi poradit co doopravdy protáhne ucpaný nos?

 
pepina8
pepina8 - 4.11.2014 3:15

quixx určitě zabírá na rýmu skvěle..a i když rýma trvá dlouho..jak se píše v hlavičce článku, tak s quixxem se to dá líp přežít.

 
Allemagne
Allemagne - 9.10.2014 14:36

Rýmu nesnáším, od dětství jsem trpěla na zastydlou rýmu, naštěstí mi poradila kamarádka lékárnice sprej Quixx s mořskou vodou, který se dá používat neomezeně a hezky mi ty dutiny uvolní a do tří dnů mám od rýmy pokoj. smajlik - 47

 
Azteka
Azteka - 23.10.2009 3:28

Rýma v dutinách bez inhalací, naopak suché teplo - čelenky a nahřívat. Inhalace stav zhorší, zduří sliznice. Tohle není z mé hlavy. Zrovna rýmu mám smajlik - 76 a píšu v naraženém kulichu smajlik - 68. Mám nemocnou štítnou žlázu a všechny kapky mají v letáku Nepoužívat , tak nevím co jinak, asi stále kulicha až do vymizení smajlik - 45

 
lidule
lidule - 21.10.2009 19:27

Taky používám sprej s mořskou solí a různé přípravky i to napařování rukou až po lokte,taky nám to doporučil dr.jak byla dcera malá a měla astma.No ale mi nic nepomůže,jak dostanu rýmu jde to do dutin a letos mám už čtvrté ATB.smajlik - 63teď do měsíce to mám podruhé,minule mi nic nedal,jen něco na uvolnění a stejně jsem to znovu chytla.smajlik - 26jsem už ale tak naštvaná,začnu bylinky a celou zimu prevenci,doufám že s e to nevrátísmajlik - 76

 
míša
míša - 20.10.2009 12:50

Křeček: jsem na tom stejně, chytnu každý bacilsmajlik - 76smajlik - 26což mě štve

 
lassie353
lassie353 - 19.10.2009 16:06

Udělejte si IQ test na http://cz.iq-test.eu/#306763 a podpořte Českou republiku v soutěži o nejchytřejší zemi Evropy. Můžete si také otestovat svoji vrozenou a numerickou inteligenci. Věděli jste, že průměrné IQ v ČR je 108,13? http://cz.iq-test.eu/#306763

 
sharon
sharon - 19.10.2009 14:54

Křeček: máš oslabenou imunitu....organizmus si odvykl od bacilů a tím je to horší.....

 
Juana
Juana - 19.10.2009 9:05

Nahřívání v teplé vodě nám už před lety doporučovala teta doktorka - ale ne nohou, ale rukou. Bylo to dobré, když jsme měli "zamrzlou" rýmu a potřebovali jsme uvolnit dutiny, aby se dalo smrkat.
Dětká doktorka a i jeden mladý doktor z ORL mi zas doporučuje stříkat do nosu Vincentku, je taky hodně mineralizovaná a určitě levnější než mořská voda. Stačí koupit jednou sprej s Vincentkou a pak už jen kupovat v lékárně láhev minerálky.

 
Křeček
Křeček - 19.10.2009 9:03

U mě t aprevence nějak nefunguje - nekouřím, ani nikdo okolo mě. Do přelidněných prostor tady u nás v lese opravdu nepřijdu a od září už jsem děsně nachcípaná podruhé smajlik - 36smajlik - 36

 
talenka
talenka - 19.10.2009 8:42

a na to odsávání u miminek - fakt je skvělá odsávačka na vysavač.Nevěřila bych tomu,ale ověřeno. Je velmi účinná a velmi šetrná, ta investice se fakt vyplatí smajlik - 47

 
Lisa
Lisa - 19.10.2009 8:18

Moje babička neměla k dispozici vymoženosti, které nabízejí dnešní lékárny. Nedala však dopustit na lžíci mořské soli rozpoštěné v obyčejné horké vodě - a pak vdechovala (inhalovala) s ručníkem přes hlavu. Totéž aplikovala i na nás vnoučata (mívala nás na starosti, když jsme byli nemocní, aby maminka mohla chodit do práce). Na horkou vodu nevzpomínám nejradši, většinou jsem jako dítě měla při rýmě lehce zvýšenou teplotu - ale používám to dodnes, opravdu to pomáhalo a pomáhá.

 

Sponzori

Prohledej


Výherci v soutěžích

Soutěže na Soutez.cz

    Anketa

    Covid

    Prodělali/y jste v uplynulém roce Covid?

    Celkem hlasovalo 77205.
    Archiv anket.