Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Mexická klasika s Jihočeským žervé od Madety. V tomto jednoduchém receptu nechybí kvalitní hovězí maso, mexické fazole nebo avokádo. Šmrnc mu dáte kořením Fajitas a koriandrem. Zarolujte si dnešní dokonalý oběd...

pošlete nám recept

Starý dobrý známý - Acylpyrin

Starý dobrý známý - Acylpyrin

Přichází zima a jako každý rok náš organismus ničí výkyvy počasí, což se následně projeví v podobě rýmy, kašle, nachlazení a leckdy také chřipky. 

Všechny tělesné potíže vyvolají viry, které se k nám dostanou kapénkovou cestou. Jejich životaschopnost podpoří nejen naše oslabená imunita, ale také velká zátěž, přepracování a stres, nebo i nadměrná konzumace hlenotvorných potravin, mezi něž se řadí především kravské mléko a výrobky z něho, bílá pšeničná mouka a živočišné tuky.

Příznaky onemocnění z nachlazení zná každý z nás - většinou nás rozbolí hlava, svaly, klouby, jsme malátní, nemáme chuť k jídlu, dostaví se zvýšená teplota a potřebujeme klidový režim. Pokud není naše zdravotní situace vážná, můžeme si pomoci i sami. Tradiční a věky prověřená rada, abychom hodně pili, nejlépe čaj s citronem a medem, užívali čerstvý česnek, což je přírodní antibiotikum, a hodně spali, je sice skvělá, ale současné viry jsou až příliš odolné. Dobré je doplnit samoléčbu ještě různými antiseptickými prostředky v podobě kapek a pastilek, které snadno pronikají do ložisek infekce. Seženeme je v každé lékárně. A tam také dostanete i nejznámější a nejpoužívanější lék proti bolestem a horečce u nás - Acylpyrin.

Dva v jednom

Acylpyrin se v České republice vyrábí už od roku 1922. Jeho předchůdce a patentem chráněný originál - Aspirin - si vysloužil zápis v Guinessově knize rekordů jako nejrozšířenější lék proti bolesti a teplotě. Český Acylpyrin ale obsahuje stejnou účinnou látku a tou je kyselina acetylsalicylová. Jedná se o bílou krystalickou látku, působící jako středně silné analgetikum (proti bolesti), antipyretikum (proti horečce) a také antirevmatikum (proti zánětům). Zároveň potlačuje i syntézu prostaglandinů (látky podobné hormonům) v krevních destičkách, které se proto nemohou shlukovat, takže může působit jako prevence mnohých kardiovaskulárních a cévních onemocnění, jejichž příčinou bývá právě tvorba krevních sraženin.

„V době, kdy nebyla televize a jen minimální reklama, stala se tato látka během pěti let celosvětovým hitem,“ říká prof. MUDr. Miloslav Kršiak, DrSc., přednosta Ústavu farmakologie 3. lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Praze. „Přestože kyselinu acetylsalicylovou vyrobil jako první syntetickou látku určenou k léčení už v roce 1897 acylpirinněmecký chemik Felix Hoffmann, dlouho nebylo známo, jak vlastně působí. Teprve až v roce 1971 zjistil anglický farmakolog John Robert Vane její mechanizmus, za což dostal v roce 1982 Nobelovu cenu a byl povýšen do šlechtického stavu.“

Plus i minus

Za určitých podmínek by ale mohla kyselina acetylsalicylová ublížit, protože tlumením srážlivosti krve naopak zvyšuje riziko krvácení zejména do zažívacího traktu. Jeho podkladem je vlastní protidestičkový efekt v působení na žaludeční sliznici. Její užívání se proto nedoporučuje především při vředovém onemocnění žaludku, při chirurgických zákrocích, které jsou spojeny s větším krvácením, ale také při astmatu a v posledních třech měsících těhotenství.

Acyplpyrin také nepodáváme dětem do 15 let věku, protože by mohl vyvolat Reyův syndrom, což je zvláštní, dosud neprobádané onemocnění s velmi vážnými až smrtelnými následky, které spouští právě kyselina acetylsalicylová.

Přípravek však proto nemusíme zavrhnout. Má tolik pozitivních vlastností, že by v tomto ročním období neměl chybět v žádné domácí lékárničce. Využít jej mohou i ženy při menstruačních bolestech, hodí se na tlumení bolesti zubů, zad, hlavy. Jen je nutné pečlivě pročíst příbalový leták a popřípadě se o jeho užívání poradit s lékařem.

 

Eva Pavlatová


26.11.2009   Rubrika: Zdraví a krása   |   Komentářů 12   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 3/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

 

Diskuse ke článku - Starý dobrý známý - Acylpyrin

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
rozmarýna
rozmarýna - 26.11.2009 23:52

je dobrý,určitě,ale taky ho nemůžu užívatsmajlik - 11

 
babkatapka
babkatapka - 26.11.2009 14:26

je opravdu výborný, ale nemůžu jej brát právě pro tu kyselinu acetylsalicylovou smajlik - 26

 
aglája
aglája - 26.11.2009 13:17

jěště jsem četla nějaký článek,že je to dobrý proti riziku infarktu..co je na tom pravdy,netuším..já ten šumivý prostě beru a účinkuje..

 
♥Mamina6♥
♥Mamina6♥ - 26.11.2009 11:44

Já všeobecně prášky eesmajlik - 66takže tohle se mě vůůůbec netýkásmajlik - 66smajlik - 68
Když lehnu, tak čaj s medem a rumem a citronem, sem tam ovoce, když je na to sílasmajlik - 68

 
Stanik
Stanik - 26.11.2009 10:34

Ota: na tom neco je... dokud mam teplotu po 38 , udelam si caj s medem a lezim... telo se brani a melo by se mu to dovolit.

 
Stanik
Stanik - 26.11.2009 10:33

Majucha: acylpirin neeeeesmajlik - 66 ja si kupuju jedine original. sumivy s C od bayera - proste ASPIRIN ,mozna je to placebo, ale proste mi vyhovuje nejvic.
nebo taky aspirin complex je bezvadnej, mama ho zasobu od lonska, dneska uz je na obcanku

 
Angua
Angua - 26.11.2009 10:16

Majucha: no v lékérně se občas člověk dozví věcí.. Když jsem se v těhotenství ptala, jestli ten konkrétní průduškový čaj můžu, tak na mě magistra chvíli nechápavě hleděla a pak, aniž by koukla na složení čaje pronesla - to jsou jen bylinky, to vám nemůže ublížit smajlik - 9

 
Milda_1
Milda_1 - 26.11.2009 10:04

tak já beru Warfarin a v letáku píšou ,že by i jeden prášek mohl být pro mě smrtelný ale když jsem ho brával v mládí tak byl dobrý na horečku i kocovinusmajlik - 55

 
štoudev
štoudev - 26.11.2009 9:36

Jednou jsem si vzala ten šumovej a myslela jsem, že pojdu. Málem mi to roztrhlo žaludek. Takový křeče jsem zažívala jen v období, kdy se o mě usilovně pokoušel jeden vřed.smajlik - 22. Hlavně, že jsem se ptala v lékárně a dozvěděla jsem se "a proč byste si ho nemohla vzít"smajlik - 42

 
Ota
Ota - 26.11.2009 9:27

vlastně jsem zaslechl, v souvislosti se španělskou chřipkou, že tehdy nový acylpyrin bohužel přispělk vyšší )úmrtnosti, protože ho lidi brali moc a sráželi si horečku až k normálu a tak tělo nemělo tu správnou teplotu na pobití viru.....

 
aglája
aglája - 26.11.2009 9:25

je výbornej..šumivý acylpyrin,když si ho vezmu po požití alkoholu,než jdu spát,tak spolehlivě zažene kocovinu..jen se nesmí zapomenout vypít!smajlik - 5

 
Bridgetj
Bridgetj - 26.11.2009 8:18

Tak tohle není nic pro mě. Vzít si ho, tak skončím oteklá jak nafukovací balon smajlik - 68smajlik - 34

 

Sponzori

Prohledej


Výherci v soutěžích

Soutěže na Soutez.cz

    Anketa

    Covid

    Prodělali/y jste v uplynulém roce Covid?

    Celkem hlasovalo 77205.
    Archiv anket.