Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

Malinová roláda

Malinová roláda

Snadná a lehká jako vánek...

pošlete nám recept

Puberta: boj mezi rozumem a hormony

Puberta: boj mezi rozumem a hormony

Puberta je zkouška nervů. Jednou váš miláček prostě přijde domů třeba s modrým čírem a džointem v pusu. Pak nelze přemýšlet o tom, kde jste udělaly chybu ve výchově. Hormony pracují nezávisle na lidech okolo. Problémy pak chcete někdy řešit od domluvy, až po několik facek za vyučenou. Najdou se však i jiná řešení? Přečtěte si, co bychom vám poradili my!

Beran

Během puberty mají potřebu se předvádět. Cítí totiž spoustu energie v těle. Často jsou z nich proto rebelové, kteří pokreslí zeď, nebo rozbijí okno. Většinou chtějí provokovat dospělé, co nad nimi mají moc. Hlavně jim ale ubližují problémy v rodině. Je třeba se s nimi bavit o jejich pocitech, kamarádech a zapojit do toho blízké. Bývají totiž srdeční vůči lidem, kteří je mají rádi, těm nechtějí ubližovat. Rádi si pak užijou her i sportu, pozitivní vliv má na ně taky "chození" s partnerem. Tím uvolní své hormony, i stres.

Býk

Tito zrozenci jsou pohodáři, puberta je však probudí. Připravte se na to, že hormony je donutí chodit na divočejší večírky. Neustále řeší své vztahů a nálady se jim střídají. Když právě objevují sex, žijou tím naplno a musíte je informovat o všem ohledně ochrany. Chtějí se umět ovládat, v tom jim však musíte být nápomocné. U studia je udržíte za předpokladu, když dostanou za svou snahu a práci odměnu. Nemusí být finanční. Stačí pochvala, velká trpělivost nebo dobré jídlo, které jim doma pravidleně uvaříte.

Blíženci

Jejich nálady se často střídají. Někdy jsou milí, jindy pořád odmlouvají. Mají hodně výhrad k vašim přáním nebo rozkazům a chtějí pořád diskutovat, což znervózňuje i učitele. Potřebují totiž patřit mezi partu kamarádů, chtějí se bavit a chodit na rande. Hlavně vysvětlete svůj náhled. Ukažte jim zájem o jejich názory a duši, budou vás tak poslouchat o trochu líp. Uvolní vás jejich smysl pro humor a čilá energie. Pak budou doma milejší k rodině a zvyknou si věnovat se povinnostem. Jsou inteligentní, tak je veďte ke studiu!

Rak

Tito tvorové mají spoustu emocí. Jejich náladovost je znát, jednou jsou nadšení, jindy se zavřou na klíč ve svém pokoji. Venku zase chtějí být duší party, mít na sobě značkové oblečení a pít alkohol. Snažte se jim být nablízku tím, že je toužíte pochopit. Když se zatváříte utrápeně, budou se o vás víc zajímat. Tak uděláte líp, než když chcete jen rozkazovat. Začnou se vám víc svěřovat s osobními a milostnými problémy. Chtějí taky chodit na brigády, vydělávání peněz jim totiž dodá větší sebevědomí.

Lev

Potřebují být středem pozornosti. V pubertě projevují zájmy, které někdy jdou proti přáním rodičů. Myslí si totiž, že vědí o životě všechno. Spíš ale zkouší, kolik mají v rukou moci a co jim dospělí dovolí. Někdy jsou z nich anarchisti, jindy skinheadi, protože ze sebe musí dostat energii nebo agresi. Chtějí si však hlavně pořádně užívat mládí. Nejvíc je změní romantická láska. Pak píšou milostné dopisy a brečí do polštáře. Když je v tom budete chápat, dostanete se lépe k jejich duši. Pak objevíte, že jim zůstává dobré srdce.

Panna

Vlastně nevědí, co si mají s pubertou počít. Jsou z ní zmatení a neurotičtí. Hormony si ale odklad nedají. Proto s nimi musíte hodně diskutovat a pomáhat jim praktickým způsobem. Jinak se budou chovat dost uzavřeně. Nechtějí se moc brzy věnovat sexu, tak dejte pozor, ať je k tomu nedonutí druhé pohlaví. Drogy by taky snášeli špatně. Je třeba dodat jim sebevědomí a umožnit jim, aby cítili ochranu. V jádru totiž touží dodržovat pořádek a učit se co nejlíp, proto nesmí být kamarádi z ulice silnější než vy.

Váhy

Většinou jsou klidní, láska je však promění. Musíte chápat střídání jejich nálad. City prožívají hluboce, i když to na sobě nedají znát. Potřebují být častěji spolu s kamarády a pobavit se dobře na koncertech a diskotékách. Pak si dvojiceněkdy příliš užívají pití a druhého pohlaví, nechtějí hlavně trhat partu. Zklamat ale netouží ani vás. Proto jim mluvte do duše mírně a s pochopením, je třeba se zachovat k nim fér i při problémech. Harmonický vztah rodičů jim taky dodá dobrou náladu a budou víc přátelští. Pak lépe vyplní povinnosti.

Štír

Tito zrozenci pubertu vlastně nemají v oblibě. Mají v sobě totiž určité rebelství. Vybuchují z nich emoce a chybí jim pocit sebeovládání. Taky říkají dvojsmysly-zajímá je erotika, nedivte se tak obsahu jejich počítače. Pokud máte málo času, chovají se uzavřeně a mají sklon k alkoholu a zlomyslnosti. Přátelům a své lásce ale zůstávají věrní. Proto pro ně buďte autorita, která jim dokáže poradit a nešetří časem. Lépe se uklidní a využijí své hluboké inteligence ke studiu.

Střelec

V pubertě si postaví hlavu. Proto je u nich docela divoká. Nedivte se tedy, když nosí pomalované oblečení. Potřebují se chovat nezávisle, nesouhlasí totiž se společností kolem sebe. Líbí se jim punk i alternativní styl života. Blahodárný vliv tak na ně mívá studijní pobyt v zahraničí. Cizí kultury jim přináší poznání a perspektivu do života. Setkání s lidmi vylepší jejich charakter, i vztahy k rodině. Dají se pak zvládnout, když tolerujete jejich malé výstřelky, nebo pokud se opravdu zamilují. Taky je uvolní sport.

Kozoroh

Pokud jsou ve škole, nebo se učí doma, chovají se systematicky. Dokážou tak řešit praktické problémy. Když ale pocítí depresi nebo chuť si zařádit, vyrazí do rockového klubu, aby tam s kamarády vybili nahromaděnou energii. Někdy to pak přeženou s pitím a občas je baví i toulky nocí. Když s nimi však potom ráno jednáte rozumně a tolerujete jedno vybočení, nebudou v tom příliš často pokračovat. Nakonec totiž vyhrává jejich inteligence a ctižádost. Víc než ostatní myslí na kariéru, proto je na ni zaměřte.

Vodnář

I když mají sklon k nezávislosti, vlastně je to pro dobro ostatních. Nosí totiž v sobě bytostné přátelství a otevřenost. Rebelovat se snaží spíš tím způsobem, že poukazují na chyby ve společnosti. Klidně pracují jako dobrovolníci, nebo se chovají ekologicky. Často nosí nezvyklé oblečení a nemají typický způsob vyjadřování. Od vás přitom potřebují dlouhé rozhovory a pochopení pro jejich duši a vztahy. Výrazná inteligence jim nedovolí přehánět, studují vždy s chutí a ostatní překvapují vlastní podnikavostí.

Ryby

Jsou kreativní, ale puberta s nimi provede změny. I když pobývají v kroužcích a sportují, nejvíc se zabývají láskou. Když kvůli ní nejsou v pohodě, toulají se a zkouší drogy nebo pití. Musíte je proto umět sledovat. Pobyt v zahraničí, mimo prostředí ulice a party z nich udělají lepší lidi. Cizí kultura na ně totiž zapůsobí pozitivně. I doma se s nimi ale nebojte rozebírat jejich pocity. Čekají totiž na vaši radu a díky zájmu o svou osobu se lépe uklidňují. Život jim pak přijde dobrý a lépe si poradí se druhým pohlavím.

 

Máte to těžké, protože puberta je opravdu složitá. Důvěřujte ale tomu, co dobrého vaše děti nosí ve svém srdci. I když to zrovna není vidět, protože vliv má na ně hlavně jejich okolí. Pokud jste vy, nebo oni v koncích, pomůže vždy promluva. Taky rada od odborníků nebo někoho z rodiny a kamarádek. Nejvíc ale zapůsobí vaše pochopení a rodičovská láska. Chce to jen trpělivost, než přejde ten uragán změn.

Váš astrolog David
Autor je členem Věštírny Květy Fialové

 

Diskuse Věštírna pro vás právě dnes!

Každé pondělí můžete využít možnost on-line výkladu zdarma. Na této diskusi vložte dnes do 11 hodin svůj dotaz a během dnešního dne na něj dostanete odpověď.

(Vstup do diskuse najdete v horní části magazínu v sekci speciály – Věštírna.)

 

Více o Věštírně Květy Fialové se dozvíte na www.vykladzive.cz


POZOR!

Z důvodu velké vytíženosti Věštírny Květy Fialové můžete od tohoto týdne své dotazy pokládat pouze v pondělí. Děkujeme za pochopení.

Věštírna K.Fialové


21.3.2011   Rubrika: Věštírna   |   Komentářů 5   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 2,9/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

Související odkazy:

 

Diskuse ke článku - Puberta: boj mezi rozumem a hormony

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
Kadla
Kadla - 21.3.2011 7:49

Tak můj mladší syn je Vodnář a na rozdíl od toho, co je uvedeno v článku, studuje s velkou nechutí, dobrovolně neudělá zhola nic a vůbec ani jinak to na něj nesedí smajlik - 16
To starší syn je Blíženec a když byl v pubertě, tak se také choval zcela jinak, než je v článku. Rozhodně s nikým nediskutoval, všecho odkýval a udělal si absolutně po svém smajlik - 16

 
Linda
Linda - 21.3.2011 7:24

26.dubna je býk nebo ne smajlik - 26?????? Dobré jídlo je to poslední co ji zajímá, zacátek puberty byl u psychologa a na rande chodila na strechu místní knihovny, kdyz se prehoupla 15 zacala obcas pouzívat hlavu a dneska skoro 17 a pomerne pohoda. Pravda chlapci se vyskytují, vecírky taky, telefonáty ve 3 ráno stylem mami prijedpro me sedím pod stromem se sem tam taky vyskytnou, ale jinak pohoda. A ve skole patrí mezi premianty a nic me to nestojí. Pravda zastávám názor pokud neuslysím nic ze skoly neuslysís holka nic ode me.

A vubec nejaký modrý vlasy a sem tam cigárko je muj nejmensí problém, nad tím si hlavu uz nejakých 5 let nelámu smajlik - 16

 
Jarča*
Jarča* - 21.3.2011 7:24

♥Mamina6♥: ty jo, to se mám na co těšitsmajlik - 76smajlik - 68 Holce bude 12 v létě a zatím mi, až na výbuchy nálad, připadá v normálu. Je lev a to, co jí dospělí dovolí, zkouší od maličkasmajlik - 68
A starší dcera je ve váhách, taky to na ní docela sedí.

 
Bridgetj
Bridgetj - 21.3.2011 6:52

No, v něčem bych se zpětně jako vodnář našla.

 
♥Mamina6♥
♥Mamina6♥ - 21.3.2011 0:08

tak ten štír - no to potěš koště...smajlik - 80sice jí je "jen" 12, ale cloumá to s ní jedna báseň.....číro nosí, ale ne modrésmajlik - 68, džointsmajlik - 58 už bohužel taky zkusila stejně ntak jako alkohol.....jen tu sexuální stránku ješě nemá za sebou a doufám, že hodně dlouhp mít nebudesmajlik - 82smajlik - 68ale "manželku" už měla a byla věrná až běda.....ale už spolu nejsou a prožívá to těžce....smajlik - 97snažím se jí být oporou jak jen to je, lae s tou její hlavou to jde horkotěžkosmajlik - 76

 

Sponzori

Prohledej


Výherci v soutěžích

Soutěže na Soutez.cz

Anketa

Covid

Prodělali/y jste v uplynulém roce Covid?

Celkem hlasovalo 2969.
Archiv anket.