Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Mexická klasika s Jihočeským žervé od Madety. V tomto jednoduchém receptu nechybí kvalitní hovězí maso, mexické fazole nebo avokádo. Šmrnc mu dáte kořením Fajitas a koriandrem. Zarolujte si dnešní dokonalý oběd...

pošlete nám recept

Na ten podíl mám nárok aneb Darovali byste svou nemovitost dětem?

Na ten podíl mám nárok aneb Darovali byste svou nemovitost dětem?

Vážené čtenářky,

tak jsem nedávno narazila na článek, který se zaobíral otázkou, jestli mají staří rodiče darovat svou nemovitost dětem ještě za života nebo to nechat jako dědictví, ať se po jejich smrti klidně poperou.

Nic tak zajímavého to nebylo, ale vzpomněla jsem si při té příležitosti na svou známou. Mají domek napůl s manželovými rodiči, kupovali si ho společně, půlku rodiče, půlku syn s manželkou. Soužití nic moc, ale nějak se to snažili ustát, to že by to už nikdy neudělali je dost jasné. Jelikož byli v baráku, starali se jak o svou půlku, tak o tu druhou o zahradu a samozřejmě o rodiče, protože ve stáří už nějakou tu pomoc lidé potřebují. Sice ti rodiče mají tři děti, ale ty bydlí jinde, takže logicky to "odnesl" ten co byl po ruce.

Jenže tatínek zemřel a došlo na vypořádání dědictví. Sama tomu moc nerozumím, ale další dva sourozenci chtěli vyplatit, na což maminka neměla finance a právník ji řekl, že pokud děti na vyplacení budou trvat, může dojít až na exekuci a následný prodej majetku. Takže ta moje známá si vzala hypotéku, koupili od maminky tu druhou půlku, aby ona mohla ty dva sourozence vyplatit. To, že zůstala v domě bydlet dál je jasné, kam by taky šla.

A tak mě tak napadlo, jestli bych tohle dokázala udělat, chtít vyplatit svůj podíl za každou cenu. Já si vždycky myslela, že pokud jeden z manželů zemře, je tak nějak logické, že se děti buď podílu zřeknou ve prospěch toho druhého z manželů a nebo mají sice podíl na majetku, ale prostě zatím jen na papíře.

Další moje známá je sama, nikdy nebyla vdaná a neměla děti, ale má domek a jednu neteř, která jednou ten domek zdědí. Ta známá žije z důchodu, takže žádné velké investice do domku dávat nechce, proč taky. Barák je celkem v pořádku a jí to stačí. Jenže ta neteř přišla s návrhem ,ať jí ten barák dá, že ji ho s manželem opraví. A já se ptám proč by to dělala a co by to pro ni znamenalo? Nejspíš to, že by ztratila domov a časem byla jen trpěnou příbuznou, která nemá ani poradní hlas. Ještě bych snad dokázala pochopit, kdyby neměli kde bydlet, ale oni mají svůj dům a ještě byt po rodičích, takže rozhodně další nemovitost ke svému životu nepotřebují. Opravdu se dá jejich návrh chápat jako milosrdná pomoc bližnímu svému? 

A tak se vracím k původní otázce, darovali byste svoje bydlení svým dětem ještě za života, máte to v plánu nebo to nebudete řešit a děti ať se jednou klidně porvou?

Osobně bych to dobrovolně neudělala, vždyť kolik člověk slyší příběhů, jak lidi darovali barák dětem a skončili v domově důchodců nebo žijí v neustálých neshodách a místo příjemného podzimu života zažívají doslova peklo.

Pegg


2.10.2012   Rubrika: Život a vztahy   |   Komentářů 67   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 2,9/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

 

Diskuse ke článku - Na ten podíl mám nárok aneb Darovali byste svou nemovitost dětem?

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
Zvolte stranu: 1-15 | 16-30 | 31-45 | 46-60 | 61-68
Florencie
Florencie - 2.10.2012 11:40

Viv :o): V tomto případě měla matinka nového muže ještě než se táta s mojí mamkou poznal.

 
PEGG
PEGG - 2.10.2012 11:39

Almega - 2.10.2012 11:07 - ale ta známá žádné opravy dělat nechce a ten barák to nijak zvlášť nepotřebuje, okna a střechu má novou a přestavovat vnitřky, proč? Neteř bydlí cca 350km daleko a bydlet sem nepůjdou ani oni ani jejich děti, stejně to jednou prodají. Nevidím jediný důvod proč by známá měla třeba rok bydlet na staveništi, protože už vidím,s jakým nadšením neteř každý víkend letí na stavbu takovou dálku.smajlik - 66

 
Viv :o)
Viv :o) - 2.10.2012 11:34

Florencie: Vzdyt jsem psala, ze to neni pravidlo, ale zaroven to neni nic vyjimecneho smajlik - 26 Nemeni se nic na tom, ze ona mohla mit pohled jiny. Znam i dospelou zenskou, kdyz jeji tatinek odesel od jeji maminky a ta dospela pani uz mela vlastni rodinu. I tak to brala od taty jako podraz, ze maminku zradil... holt proste lidem do hlavy a emoci nevidis smajlik - 26

 
Milajska
Milajska - 2.10.2012 11:22

Capelucita - 2.10.2012 11:11: Plně souhlasím.

Majetek vyždycky dělal zle mezi lidmi - obzvlášť mezi příbuznými - takže je určitě dobré ošetřit to smlouvou (a věcným břemenem), nešetřit na právníkovi, aby bylo vše jasné hned.
Mně babička darovala zahradu, dobře se o zahradu staráme a to ji dělá radost, že je ve správných rukách...Darovací smlouva byla brnkačka.
Myslím, že záleží na pocitu rodičů, jestli natolik důvěřují svým dětem, že jim nemovitost darují...aby pak nebyli nešťastní...
Naivní je myslet si, že po smrti se to "nějak" vyřeší...to bývá ještě horší...

 
Florencie
Florencie - 2.10.2012 11:14

ax: Vůbec mi nešlo o omluvy. Ale spíš jsem chtěla poukázat na fakt, že ne každý otec, který odejde od rodiny tím ublíží dětem a připraví je o majetek.

 
Capelucita
Capelucita - 2.10.2012 11:11

Kozoroh18: já na věcném břemenu nevidím nic podrazáckého.

Za mě je nejlepší řešení rozhodnout o svém majetku v době, kdy člověk ještě rozhodovat může a - pojistit si své právě velmi precizně formulovaným věcným břemenem. Já jsem takto dostala baráček od mé babičky a přijde mi fér, že se o opravy a údržbu starám já, která mohu, a nemusím trnout hrůzou, že babička nebude mít na nové dveře či opravu trámu a něco se jí stane.

Ve svém okolí mám případ, kdy věcné břemeno nebylo dobře specifikované a dobře ošetřené a teď jsou z toho jen mrzutosti a nepříjemnosti. Takže za mne - věcné břemeno přesně dohodnout a popsat.

 
Almega
Almega - 2.10.2012 11:07

Znám z praxe spoustu příběhů,jak lidi dopadli,když si nedali pozor na své nemovitosti....Věcné břemeno doživotního užívání by bylo pro tu známou nejlepší řešení.Barák může klidně darovat za života té neteři,ovšem podmíní to smlouvou např. o péči v nemohoucnosti,peněžní pomocí a podobně,i souhlas s opravou domu se dá podmínit jasně stanovenými pravidly,aby jí pak neodstěhovali z baráku,jakože se opravuje a pak jí šoupli do domova důchodců...Vše je možné právně ošetřit. V tom výše uvedeném příběhu je přesně popsáno,jak líní sobci-tj.druzí sourozenci,přišli k penězům neprávem,ti rodiče měli převést i tu druhou půlku na toho,kdo v domě bydlí s nimi.Čím více je na něco dědiců nebo majitelů,pak jsou věčné dohady,spory a podobně.Kolikrát má dům třeba 5 vlastníků,bydlí tam jen jeden,o nic se nestará,ostatní tam ani nejezdí,nic neplatí,v domnění,že kdo si tam bydlí,ať se stará a po jeho smrti se jedou podívat na svůj majetek a zjišťují,že je tam ruina na odpis a co s tím....Rodiče by měli včas přemýšlet,komu dají své nemovitosti,případně je včas prodat a peníze např. rozdělit a sami jít žít do bytu,když už nemají sílu na barák a zahradu.Nejhorší je,říct si,že ať se dědici po jejich smrti nějak rozdělí...

 
ax
ax - 2.10.2012 11:05

Florencie: Dobře, dobře, omlouvám se, tvému tátovi křivdím.
Ale pořád si stojím za názorem, že mohl majetek již za svého života přepsat a zajistit tak pouze děti, které o něj měly skutečný zájem.

 
Florencie
Florencie - 2.10.2012 11:03

ax: Viv :o): Je hezký jak se v naší rodině vyznáte. smajlik - 64 Když ji opouštěl, byla již odejitá od rodičů, vdaná a měla svoje děti.
Můj úhel pohledu je, že táta o ni měl zájem vždycky (i o další její sourozence, jež nebyli tátovi vlastní, ale tátu jim dělal), z její strany byl nezájem. Reagovala jen když něco potřebovala. A když přijeli na návštěvu (kterou si jako jedinou pamatuju), řekla si o peníze na benzín.

 
Viv :o)
Viv :o) - 2.10.2012 10:57

ax: jo, presne tohle me napadlo. Tatove opusti dite z prvniho vztahu a ne ze ne. A najednou dite ma mit zajem. Nemel by ten zajem predevsim jit ze strany toho otce? A to hned od zacatku, kdy je vetsinou to dite male? Tezko muze mit dospela dcera zajem o otce, ktery pred tim s ni nebudoval vztah a nemel zajem o ni jako o malou, resp. ji opustil a zalozil si novou rodinu... ono ma vse dve strany pohledu... Nerikam, ze je to pravdilo, ale dost casto to tak byva...

 
ax
ax - 2.10.2012 10:53

Florencie: Ale to nic nemění na tom, že měla nárok na dědictví. Pokud by táta skutečně chtěl, abyste dědily jen vy se sestrou či jeho 2. manželka, měl na vás majetek přepsat majetek již za svého života. Přepisovat majetky je v situaci, kdy jsou děti z jiných vztahů, běžné.

Nehledě na to, že to, že neměla zájem ona, je jen váš úhel pohledu. Ona to možná viděla tak, že táta neměl v dětství zájem o ni. Neznám vaši rodinu, proto si to prosím neber osobně, ale neznám žádnou rozvedenou rodinu, kde by se otec staral skutečně z 1/2. Většinou si vezme dítě 2x za měsíc a myslí si, bůhví jaký není táta.

 
Florencie
Florencie - 2.10.2012 10:34

Juana: O tátu niky neměla zájem. Vzpomněla si jen když potřebovala peníze.

 
Kozoroh18
Kozoroh18 - 2.10.2012 10:11

Juana - přesně, začíná to polovinou a může to končit 16ctinama a to se pak špatně dohaduje jak s tím naložit.

 
Kozoroh18
Kozoroh18 - 2.10.2012 10:09

Florencie - 2.10.2012 9:20
to plně chápu, ze zákona dědí po tatínkovi, ale né po nevlastní matce.

Kolegyně v práci, když zjistila, že muž je nemocný, tak zařizovala aby se postupně veškerý majetek přepisoval na společného syna, on měl syna z předchozího vztahu a tak ona měla strach, že by se museli dělit.

 
Juana
Juana - 2.10.2012 10:08

Kassy: Taky to tak vidím, jenže tchán je už úplně mimo, je mu skoro 80 a má nejspíš Alzheimera (nikdo ho nedostane k doktorovi) a ten nic řešit nebude. Takže se to tak akorát o něco odloží a budou to muset vyřešit vnuci té babičky, tedy manžel a spol.

 

Zvolte stranu: 1-15 | 16-30 | 31-45 | 46-60 | 61-68
Sponzori

Prohledej


Výherci v soutěžích

Soutěže na Soutez.cz

    Anketa

    Covid

    Prodělali/y jste v uplynulém roce Covid?

    Celkem hlasovalo 77637.
    Archiv anket.