Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Mexická klasika s Jihočeským žervé od Madety. V tomto jednoduchém receptu nechybí kvalitní hovězí maso, mexické fazole nebo avokádo. Šmrnc mu dáte kořením Fajitas a koriandrem. Zarolujte si dnešní dokonalý oběd...

pošlete nám recept

Na ten podíl mám nárok aneb Darovali byste svou nemovitost dětem?

Na ten podíl mám nárok aneb Darovali byste svou nemovitost dětem?

Vážené čtenářky,

tak jsem nedávno narazila na článek, který se zaobíral otázkou, jestli mají staří rodiče darovat svou nemovitost dětem ještě za života nebo to nechat jako dědictví, ať se po jejich smrti klidně poperou.

Nic tak zajímavého to nebylo, ale vzpomněla jsem si při té příležitosti na svou známou. Mají domek napůl s manželovými rodiči, kupovali si ho společně, půlku rodiče, půlku syn s manželkou. Soužití nic moc, ale nějak se to snažili ustát, to že by to už nikdy neudělali je dost jasné. Jelikož byli v baráku, starali se jak o svou půlku, tak o tu druhou o zahradu a samozřejmě o rodiče, protože ve stáří už nějakou tu pomoc lidé potřebují. Sice ti rodiče mají tři děti, ale ty bydlí jinde, takže logicky to "odnesl" ten co byl po ruce.

Jenže tatínek zemřel a došlo na vypořádání dědictví. Sama tomu moc nerozumím, ale další dva sourozenci chtěli vyplatit, na což maminka neměla finance a právník ji řekl, že pokud děti na vyplacení budou trvat, může dojít až na exekuci a následný prodej majetku. Takže ta moje známá si vzala hypotéku, koupili od maminky tu druhou půlku, aby ona mohla ty dva sourozence vyplatit. To, že zůstala v domě bydlet dál je jasné, kam by taky šla.

A tak mě tak napadlo, jestli bych tohle dokázala udělat, chtít vyplatit svůj podíl za každou cenu. Já si vždycky myslela, že pokud jeden z manželů zemře, je tak nějak logické, že se děti buď podílu zřeknou ve prospěch toho druhého z manželů a nebo mají sice podíl na majetku, ale prostě zatím jen na papíře.

Další moje známá je sama, nikdy nebyla vdaná a neměla děti, ale má domek a jednu neteř, která jednou ten domek zdědí. Ta známá žije z důchodu, takže žádné velké investice do domku dávat nechce, proč taky. Barák je celkem v pořádku a jí to stačí. Jenže ta neteř přišla s návrhem ,ať jí ten barák dá, že ji ho s manželem opraví. A já se ptám proč by to dělala a co by to pro ni znamenalo? Nejspíš to, že by ztratila domov a časem byla jen trpěnou příbuznou, která nemá ani poradní hlas. Ještě bych snad dokázala pochopit, kdyby neměli kde bydlet, ale oni mají svůj dům a ještě byt po rodičích, takže rozhodně další nemovitost ke svému životu nepotřebují. Opravdu se dá jejich návrh chápat jako milosrdná pomoc bližnímu svému? 

A tak se vracím k původní otázce, darovali byste svoje bydlení svým dětem ještě za života, máte to v plánu nebo to nebudete řešit a děti ať se jednou klidně porvou?

Osobně bych to dobrovolně neudělala, vždyť kolik člověk slyší příběhů, jak lidi darovali barák dětem a skončili v domově důchodců nebo žijí v neustálých neshodách a místo příjemného podzimu života zažívají doslova peklo.

Pegg


2.10.2012   Rubrika: Život a vztahy   |   Komentářů 67   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 2,9/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

 

Diskuse ke článku - Na ten podíl mám nárok aneb Darovali byste svou nemovitost dětem?

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
Zvolte stranu: 1-15 | 16-30 | 31-45 | 46-60 | 61-68
Kassy
Kassy - 2.10.2012 10:06

Juana: Úplně přesně by vám měl říct notář, jak to bude probíhat, ale obávám se, že ano. Promyslete dobře, jestli nakonec nebude jednodušší to přijmout a prodat, i kdyby za směšnou částku.

 
Kassy
Kassy - 2.10.2012 10:04

Juana: Jo, budou. Ale pozor, jestli máte děti, tak to přejde ještě na ně a pokud nejsou zletilé, tak to odmítnout nemůžou. Byl by jim přidělen opatrovník a řešilo by se to přes soud.
Není to u nás s dědictvím tak jednoduché, jak si spousta lidí představuje. Přepis nebo prodej majetku ještě za života ve spoustě případů věc hodně usnadní.

 
Juana
Juana - 2.10.2012 10:02

Kassy: No potěš, takže kdyby se toho blblého kusu pole vzdal i manžel a jeho přibuzní, tak to automaticky přejde na jejich nezletilé děti, a tedy i na moje potomky? To jsou vyhlídky.

 
Kozoroh18
Kozoroh18 - 2.10.2012 10:00

někdy to je hamty hamty

já dostala barák, tatínek dožil za podmínek, které fungovaly za jeho života, maminka užívá byt nadále. Notářka jen poradila taťkovi aby si nechal udělat věcné břemeno. Nechtěl, ale přistoupil na to, mne to trochu mrzelo ( nikdy jsem nebyla podrazák ), ale pokud se to vezme z druhé strany tak na to měl plné právo a získal jistotu, že kdybych se nezměníla v hyenu, která by je chtěla vyhnat z baráku měla bych smůlu. Já jsem ho nezklamala.

 
Juana
Juana - 2.10.2012 9:54

Kassy: Jo, takže jsme si to mysleli, dneska zrovna jde tchán odmítnout nějaké staré dědictví po své matce, stejně tak jeho bratr. Někde vyštrachaly kus pole, tedy kdysi to bylo pole, dneska je to jen zabordelený pozemek plný šutrů a křoví. Takže další v řadě bude manžel a jeho bratranec a sestřenice, takže si se toho asi taky budou muset vzdát.

 
Kassy
Kassy - 2.10.2012 9:54

PEGG: Teď teprve dočítám příspěvky. Tak jestli chce teta barák prodat a tím se zabezpečit, tak to může takhle neteři říct a třeba jí ho nabídnout přednostně, až na to dojde, ne? Nikdo ji přece nenutí dům komukoliv dávat, akorát se nemůže divit, že pokud všichni předpokládají, že dům půjde do dědictví, jednají podle toho. Přístup "každý za sebe" je sice strašně moderní, ale já si nemyslím, že by byl správný. Rodina tvoří nějakou ucelenou jednotku a je potřeba s ní při rozhodování počítat.

ax: Taky si myslím smajlik - 47

 
Juana
Juana - 2.10.2012 9:52

Florencie: Tu nevlastní sestru chápu, proč by se měla vzdávat dědictví ve prospěch cizí rodiny?

 
Juana
Juana - 2.10.2012 9:51

Můj děda už před mnoha lety přepsal zahradu na své děti, předtím ji ale nechal rozdělit na zhruba tři stejně velké pozemky. Přišlo mu to logické - zahrada byla veliká a takhle každý dostal svůj díl, s kterým si mohl dělat, co chtěl. Strejdové to po letech prodali, matka si tam postavila dům. Já bych to taky klidně udělala (zatím máme děti nezletilé), ale vymínila bych si, že v domě zůstanu na dožití. Manžel je teď v situaci, kdy na něj jeho rodiče tlačí, že na něj přepíšou chatu. Samozřejmě spekulují s tím, že on se takhle o tu chatu začne víc starat, přitom máme dost práce na našem domě a nedokážu si představit, že budeme ještě opečovávat chatu. Už takhle jsem tam strávili letošní rozkouskovanou dovolenou a budovali jsme tam tchýni novou koupelnu, jenže práce tam je jak na kostele.

 
Kassy
Kassy - 2.10.2012 9:48

Návrhu té neteře docela rozumím. Barák je lepší udržovat průběžně, i zhlediska financí by to pro tu neteř pravděpodobně bylo lepší. A pokud je naprosto jasné, že jednou bude její, chápu, že se chce včas postarat o to, aby jednou nezdědila ruinu. Bydlení tety se přece dá ošetřit věcným břemenem. Ale záleží na tom, jaké jsou v té rodině vztahy.
Se vzdáním se dědictví to taky není tak jednoduché. Nelze se vzdát dědictví v něčí prospěch. Pokud odmítneš dědictví (vždy jako celek), nárok na tvůj podíl přechází na tvoje potomky. Pokud jsou tito zletilí a bezdětní, můžou udělat totéž a podíl si rozdělí ostatní dědici ve skupině, ale pokud jsou nezletilí, odmítnout dědictví nemůžou (resp. nemůžeš to za ně udělat ani ty), což znamená, že majetek připadne nezletilým dětem, což s sebou nese další komplikace, a ještě navíc se bude drobit na ještě menší kousky než původně. To je tedy podle mě lepší, když si ten podíl nechají rodiče. Akorát s tím vyplacením je to nějaké divné. Oni by měli dostat ideální podíl na domě, nezdá se mi, že by si mohli vybrat, jestli chtějí ten nebo vyplatit peníze, to by mělo snad být možné jenom oboustrannou dohodou.

 
denda04
denda04 - 2.10.2012 9:42

Křeček: souhlasím lip bych to nenapsala 9 -07 i 9.09smajlik - 47

 
ax
ax - 2.10.2012 9:29

Florencie: Mně to přijde celkem logické - pro ni je tvoje maminka cizí, nemá důvod vzdávat se kvůli dědictví po svém otci. Jakmile by se vzdala, nedostala by z vaší strany už nikdy nic.

 
Florencie
Florencie - 2.10.2012 9:20

Nechápu tahanice o majetek smajlik - 26 Když zemřel tatínek, bylo jasné, že se ségrou svého dědictví vzdáme ve prospěch maminky. Jen tátova dcera z prvního manželství si to nechala vyplatit. Aby nebyla škodná, že smajlik - 55

 
Křeček
Křeček - 2.10.2012 9:09

magic11: moje babička to tak udělala, darovala dům synům ještě za svého života. Táta jí nechal na své náklady vyměnit střechu, jinak tam nedělal žádné úpravy, které b yjí zasahovaly do života (ta střecha byla nutná, už tam teklo)
když zemřela, barák se prodal a táta se strejdou se rozdělili.
Takhle by to asi mělo fungovat všude, ale pravda je, že některé děti jsou v tomto případě schopné šoupnout rodiče do důchoďáku a barák zabrat.

 
Křeček
Křeček - 2.10.2012 9:07

Dokud nebudou mít dcery kam jít, můžou bydlet s námi, ale budou respektovat naše pravidla.

Když manželovi zemřela máma, vzdal se dědictví ve prospěch sester, které tam bydlí, starali se o maminku, když byla nemocná, makaly se svýma chlapama na tom baráku a na zahradě. Rozhodně by ho nenapadlo chtít něco vyplatit.

 
magic11
magic11 - 2.10.2012 7:50

darováním nemovitosti se ušetří nemalé peníze, které v případě dědictví shrábne notář, který vypořádává pozůstalost, v případě darování se platí jen kolek na žádosti o zápis změny do katastru nemovitostí. Je už na rodičích, zda svým dětem důvěřují, že neskončí na ulici a vše zůstane při starém. Je mi teprve 44, takže bych to nedělala, děti mají 22 a 15, ale až mi bude 65,klidně to udělám, když mezi námi s dětmi bude důvěra a hlavně podle zákonů, které budou v tu dobu platit.

 

Zvolte stranu: 1-15 | 16-30 | 31-45 | 46-60 | 61-68
Sponzori

Prohledej


Výherci v soutěžích

Soutěže na Soutez.cz

    Anketa

    Covid

    Prodělali/y jste v uplynulém roce Covid?

    Celkem hlasovalo 77638.
    Archiv anket.