Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Mexická klasika s Jihočeským žervé od Madety. V tomto jednoduchém receptu nechybí kvalitní hovězí maso, mexické fazole nebo avokádo. Šmrnc mu dáte kořením Fajitas a koriandrem. Zarolujte si dnešní dokonalý oběd...

pošlete nám recept

Barbora brambora, Vašek šašek... Děti nejsou jen nevinní andílci.

Barbora brambora, Vašek šašek... Děti nejsou jen nevinní andílci.

Když jsem byla malá, často jsem od rodičů slýchávala: „Prosím tě, jaké ty můžeš mít starosti? Počkej, až vyrosteš, to teprve poznáš, co to je.“ Jak já jsem tohle prohlášení nesnášela. Samozřejmě, z pohledu dospělého jsou některá dětská trápení malicherná a zbytečná, ale malé dítě to vidí jinak.

O dětech se říká, že jsou kruté. Stačí, aby se někdo jakkoli odlišoval, a hned se stane terčem posměchu. A někdy se člověk nijak výrazně lišit nemusí. K tomu, aby někdo prožil malé psychické peklíčko, třeba stačí, jak se jmenuje. Více či méně neobvyklé jméno a příjmení je zdrojem veselí a humoru, a to nejen pro děti. Zažila jsem, že se tím bavili i učitelé, kteří tak vlastně posměch na toto téma svým způsobem legalizovali.

Nutno ovšem říct, že z výsměchu svému jménu si málokdy něco děláme. Většinou brzy zjistíme, že za nějaké rozčilování to nestojí, že tím naopak provokujeme další a další pokřikování. Přesto jsem i já prošla obdobím bezmocného vzteku, když na mě mí pubertální spolužáci pokřikovali: „Zachcarka, Zachcarkáááá!“ Za svobodna jsem se totiž jmenovala Zacharová. Dokud si vystačili s klasickým „Zacharka“, nevadilo mi to. Ovšem inovaci na tvar „Zachcarka“ jsem dost dlouho snášela poměrně těžce. No uznejte, to bylo opravdu potupné.

Uklidňovalo mě, že nejsem jediná, kdo kvůli jménu takto „trpí“. I samotní posměváčci si užívali dost a dost. Někteří byli přímo lákadlem pro učitelky, které se předháněly ve vtipnostech jako: „Ale Hodný, ty dneska vůbec nejsi hodný.“ Nebo „Á, Budil se nám konečně probudil.“

A to jsou ještě horší příjmení. Jejich nositelé jsou opravdoví chudáci. Paní Zubatá, pan Lopata, Osolsobě... Kamarádka, která svého času pracovala na důchodovém úřadě, znala paní jménem Terezie Uchcaná. Uznávám, že proti tomu je moje „Zachcarka“ hodně slabý čajíček.

Jedna má bývalá kolegyně se zamilovala do kluka, který se jmenoval Frk. Když se rozhodli, že se vezmou, odmítla přijmout jeho příjmení, dokonce odmítla i to, aby se jejich dítě jmenovalo po něm. A tak se rozhodli, že si příjmení změní on, a celá jejich rodina se pak jmenovala po ní.

Copak příjmení, s tím málokdy můžeme něco dělat. Ačkoli v některých zvlášť křiklavých případech se dá zařídit změna. Skutečně se nedivím tomu, když se pan Píča nechá přejmenovat na Píša. Pravda, spolužáci jeho případných potomků si i s tímto tvarem dokáží hravě poradit, ale je to přece jen krapítek umírněnější.

Horší však je, když rodiče dávají svým narozeným dětem křestní jména, jež jsou v našich končinách neobvyklá. Kolikrát si říkám, chudák dítě, které se stane obětí rodičovské touhy po originalitě a odlišení za každou cenu. Je to samozřejmě věc názoru a vkusu. Doba jde dál, otvíráme se světu, a tak je asi logické, že se to i u nás začíná hemžit jmény jako je Steven, Brenda, Dylan... Místo Karolín se objevují Charlotty a tuhle jsem dokonce slyšela maminku, jak na svého českého chlapečka volá Dejvide.

Co vy a vaše jméno? Jste s ním spokojeni? Také jste kvůli němu byli zdrojem všeobecného veselí? Znáte někoho, kdo se jmenuje nějak zvláštně? A jak se vám líbí současná móda cizokrajných křestních jmen? Jste v tomto směru konzervativní, nebo třeba sami uvažujete, že svého potomka nějak originálně pojmenujete?

Meryl


16.1.2013   Rubrika:   |   Komentářů 92   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 3/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

 

Diskuse ke článku - Barbora brambora, Vašek šašek... Děti nejsou jen nevinní andílci.

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
Zvolte stranu: 1-15 | 16-30 | 31-45 | 46-60 | 61-75 | 76-90 | 91-93
annie
annie - 16.1.2013 6:14

Se svojí Naděždou jsem si vytrpěla jako dítě dosyta...
V pubertě jsem proklínala za jméno svoje rodiče a hodlala se přejmenovat.
Teď už jsem si zvykla...
Z dětství si pamatuju hodně přezdívek a zkomolenin, ony ty děcka jsou hajzlíci... smajlik - 98
Lenka - plenka - podkolenka, Petr - svetr - to jsou takové slabé odvary.
Cizokrajná jména, pokud aspoň trochu sedí k příjmení, se mi i líbí, ale dítěti bych je nedala.
Tak zná Vanessu Kaňákovou,Nicolle Dřevojánkovou, potom známí dali dvě jména - Anna Ella a co z toho udělali jiní? Anála.smajlik - 36
Někdy je méně více.

 
modroočka
modroočka - 16.1.2013 4:06

Křestní jména jsou. Nepozastavovali jsme se nad tím snad nikdy. Jména cizí byla zvykem pro "etnické děti", ale tenkrát jsme o tom nepřemýšleli. Rodiče s německým příjmením přidali neutrální křestní... A je s podivem, že se posmívali kluci hlavně z přilehlých vesnic a uměli si pohrát právě s typickými českými jmény. Ostatní nechávali v klidu.
Otevřením hranic a cestování za prací do ciziny musí přinést změny, na které starší lidé nebyli zvyklí.
Také mě teď napadlo, že např. jméno Ivan bylo kdysi celkem populární. Ale nikdy jsem neslyšela, že by na českého Ivánka někdo volal Váňo...
Oproti tomu znám dost lidí, kteří žili v zahraničí, narodili se jim děti a časem se vrátili zpět do ČR. Z Dejvida se David nestal...
Migrace přináší mnoho změn a jména byly, jsou a budou jednou z nich.
Je to jen otázka zvyku. smajlik - 105

 
sallie
sallie - 16.1.2013 1:12

Z mojí zkušenosti jsou to dospělí, kteří s tímhle posmíváním začnou... třeba tím, že se budou veřejně pohoršovat nad tím, že někdo říká dítěti dejvide.

Děti ani nenapadne nějaké jméno považovat za "divné", dokud jim to někdo řádně "nevysvětlí. V tomhle jsem vděčná naší učitelce z prvního stupně, která se v sedmdesátých letech nijak nepozastavovala nad zvláštními jmény a tak jsem se v klidu mohla kamarádit se Zorkou a Miluškou a Dobrunkou a neděsit se, jeslti holkám náhodou nevyraší zelená tykadýlka jen proto, že se jejich rodiče odhodlali nenadělit nám do třídy pátou Janičku.

Podobně to byli dospělí, kteří mi vnucovali, že mám "blbé" jméno, a jak mi to mohli ti rodiče udělat, že k dlouhému příjmení mi dali dlouhé křestní a že se mi jistě blbě nadepisují sešity... jako sorry, číst a psát jsem uměla před nástupem do školy a např. rýsování přiblblých okrajů mě obtěžovalo mnohem víc než to, že jsem nadepsala sešit pěti písmeny navíc.

A ještě k dejvidovi. Dejvide jsme říkali spolužákovi na základce (70. léta), ani nevím proč. Dále - Meryl, ty jsi maminku a chlapečka lustrovala, že víš, že to byl český chlapeček? Že neměl třeba anglického tatínka? Nebo že osoba na něj volající nebyla chůva (znala jsem italskou rodinu v PRaze, s českou chůvou - děti mluvily plynně česky, ale samozřejmě se nejmenovaly Pepíček a Mařenka).

To, že v Česku jedna jediná osoba (Knappová) rozhoduje o tom, jak lidé "smí" pojmenovat svoje dítě, považuju docela za otřesnou situaci. A to, že to lidi ještě podporují a nechají si do takových věcí kecat, to je ještě horší... smajlik - 17smajlik - 17smajlik - 17

 

Zvolte stranu: 1-15 | 16-30 | 31-45 | 46-60 | 61-75 | 76-90 | 91-93
Sponzori

Prohledej


Výherci v soutěžích

Soutěže na Soutez.cz

    Anketa

    Covid

    Prodělali/y jste v uplynulém roce Covid?

    Celkem hlasovalo 77652.
    Archiv anket.