Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Mexická klasika s Jihočeským žervé od Madety. V tomto jednoduchém receptu nechybí kvalitní hovězí maso, mexické fazole nebo avokádo. Šmrnc mu dáte kořením Fajitas a koriandrem. Zarolujte si dnešní dokonalý oběd...

pošlete nám recept

Dánské zdravotnictví. Na nemocenskou nebo paragraf zapomeňte.

Dánské zdravotnictví. Na nemocenskou nebo paragaf zapomeňte.

Dánské zdravotnictví by samo o sobě vydalo na román a sepsat všechno o něm v jednom článku je nemožné. Takže to vezmu z mého pohledu, jak dánskou zdravotní péči přežívá mé tělo.

Všeobecné lékařství je na dánských ostrovech vskutku všeobecné. Máme lékaře, ke kterému chodíme celá rodina a řeší vše od vykloubeného palce přes angíny až po zlomeniny. Ke specialistovi se obyčejný smrtelník dostane až doslova na smrtelné posteli. Na alergologii jsem dostala doporučení, až když jsem se dusila a měnila barvy jako chameleon. Na ORL jsem propašovala dceru v podstatě načerno, protože lékař ani školka mi nevěřili, že dcera neslyší. Ona se naučila odečítat z úst natolik dobře, že obelhala každého. Nakonec jsem přežila 2 těhotenství a porody, aniž bych aspoň koutkem očka zahlédla gynekologa. A kdo ví, jestli kvůli tomu a nebo právě proto je zde odborných lékařů poměrně nedostatek a pořadníky jsou na několik měsíců.

dánské zdravotnictvíNemoc přišla sama a sama taky odejde

Dánské zdravotnictví zastává názor, že nemoc sama přišla, a tak zase sama odejde. A lékaři ji začnou řešit, až když se k odchodu nemá. V praxi to znamená, že prkotiny typu nachlazení, chřipka, vykloubený palec se neřeší, něco se léčí teplem a něco studeným obkladem. K lékaři se “chodí” po telefonu. Obvykle ráno od 8 do 9 je konzultace s lékařem, pokud se děje něco neodkladného. Od 9 do 12 má otevřeno sekretářka (lékař nemá zdravotní sestru), u které je možno se telefonicky objednat nebo prodloužit recept. Od 12 do 16 je pouze akutní telefon na středisku, to když zavolají z družiny, že si potomek zlomil nohu, tak aby byla šance odchytnout jakéhokoliv lékaře na středisku. A od 16 hodin funguje pohotovost, kam se opět nejdříve zatelefonuje, lékař poradí, výjimečně následuje návštěva pohotovosti.

Další zajímavostí je, že neexistují kontroly. A jak probíhá chřipka nebo angína? Začne mě bolet v krku, mám teplotu a je mi podivné. Nejdříve počkám den dva, co se z toho vyklube, pokud mě to nepřejde, zavolám sekretářce svého lékaře a popíšu jí, co mi je a jak dlouho. Ona rozhodne, jestli mám pokračovat domácí léčbou, nebo přijít a rovnou mi řekne i kdy. Pokud je návštěva lékaře naléhavá, riskuji, že můj lékař má obsazený kalendář a budu přiřazena některému z jeho kolegů. Lékař mi jukne do krku a možná poslechne, udělá výtěr a zjistí, jestli jsou potřeba antibiotika. Vždycky člověk dostane předepsáno přesné množství léku, které´se musí dobrat. Pokud je mi i přes léky čím dál tím hůř, zavolám sekretářce znovu a objednám se na novou návštěvu. Nějaké testy, odběry, speciální vyšetření se posílá zcela výjimečně, když už doktor neví kudy kam. Má dcera měla odběr krve z prstu poprvé v životě ve svých 13 letech a to jenom proto, že ji bolelo v podbřišku a rozbor moči neukazoval na zánět močového měchýře.

Doma v posteli jen na nezbytně nutnou dobu

Nemocenská, jak ji znáte z Čech, tady neexistuje. Člověk pracuje, dokud může, pokud se dostane do stadia, že by nakazil své kolegy, zůstane doma. Ráno zatelefonuje svému nadřízenému a zůstane doma po dobu nezbytné nutnou za plný plat. Ale je povinnost se šéfovi hlásit každý den, nebo říct "zůstanu doma 2 dny" a třetí den se opravdu dostavit do práce. Prostě zůstat doma jenom tu nejnutnější dobu. Pokud člověka něco opravdu skolí, tak po 10 pracovních dnech má šéf nárok požadovat písemné vyjádření od lékaře, to stojí 200 ddk. Pokud je nemocné dítě, má jeden z rodičů nárok na volno 1. den nemoci, kdy obstará lékaře a sežene hlídání. Pokud zůstane rodič doma další dny, je to zadarmo, nebo si berou lidé dovolenou. Při stálém zaměstnání se toleruje maximálně 90 dnů pracovní neschopnosti za rok, ovšem pokud se člověk přiblíží k tomuto číslu, je to už důvod k vyhazovu.

To byla teorie, v praxi to znamená, že pokud mě skolí chřipka, zůstanu doma den-dva, zbytek léčím v práci horkým čajem a panodilem a snažím se schovávat za počítač. Pokud mě skolí něco horšího, zůstanu doma, pouze dokud nezačnou zabírat léky. Totéž platí pro dětí. Tam to rodiče praktikují tak, že první den si vezme volno jeden rodič, druhý den nahlásí druhý rodič zaměstnavateli nenadálou nemoc u dítěte, třetí den nahlásí první rodič, že ochořelo i druhé dítě (i když to třeba není pravda) a takhle se dá překonat celý týden. Samozřejmě je tu taky možnost hodit se sám marod, ale člověk to nesmí přehánět. A i dětí jsou doma, dokud jsou nakažlivé, takže v principu i s neštovicemi se dá chodit do školky, pokud školka uvěří, že se nevysévají nové.

Za léky se platídánské zdravotnictví

Zdravotní pojišťovny opět neexistují. Z hrubého příjmů platí každý 8% na zdravotní péči přímo státu, to je automatická daň a každý občan má zdravotní kartu se svým rodným číslem, jménem a adresou rodinného lékaře. Veškerá zdravotní péče je hrazena z této daně, navíc se platí pouze u zubaře asi 2/3 ceny, u optika celá částka a u rehabilitací asi opět 2/3 ceny. Dětí do 18 let mají zubaře zdarma. V lékárně se platí všechno, je zde ale hranice pro životné důležité léky, pokud pacient zaplatí vice jak 5.000 ddk za kalendářní rok, dostane na další léky slevu, nebo jsou dokonce zadarmo. Navíc je možno zjednat si připojištění, které částečné přispívá na zubaře, kontaktní čočky/brýle, rehabilitace, některé léky a tak. Mně osobně se nevyplatí, protože za rok bych zaplatila asi 1200 ddk příspěvek a zpět bych dostala asi 8% na léky na alergii (což je nějakých 200 ddk), asi 10 korun měsíčně na dceřiny kontaktní čočky a asi 100 ddk 2x do roka na účet u zubaře.

 

Linda

Dánské zdravotnictví:


15.6.2010   Rubrika: Cestování   |   Komentářů 69   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 2,9/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

 

Diskuse ke článku - Dánské zdravotnictví. Na nemocenskou nebo paragraf zapomeňte.

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
Zvolte stranu: 1-15 | 16-30 | 31-45 | 46-60 | 61-75 | 76-77
.slunecnice.
.slunecnice. - 17.6.2010 0:14

ja jen nechapu jednu vec, proc by me mel videt dr. behem tehotenstvi, kdyz je vse vporadku??

krev mi veme sestra, moc taky, tlak zmeri, zvazi....a kdyz je neco v neporadku tak sup k dr.

 
tornado-lou
tornado-lou - 16.6.2010 8:20

Renee: ale my sme se bavili o preventivkach u jinak zdravych lidi, proto jsem pocitala jenom ty.
dalo by se argumentovat tim, ze kdyz budes chodit na ty preventivky, tak pak to pujde (napr ten kaz) spravit rovnou protoze to bude v pocatcich a ne na 4 navstevy misto jedne preventivky, ale to je otazka zivotniho postoje.....

 
kosmokosmo
kosmokosmo - 16.6.2010 4:54

Lubar: specialni specialista je super termin, to tu zavedusmajlik - 47

 
mija
mija - 15.6.2010 16:40

Koukam ,ze v kazde skole je to jinak smajlik - 98ja pro deti opravdu potrebovala omluvenku od doktora .....od rodicu to nebraly, jen kdyz se jednalo o jeden max,dva dny,takze jsem na to byla zvykla.smajlik - 26A co se tyce te lekarske pece tak jsem koukala jak zmrazena,kdyz 2letemu diteti s bezmala ctyricitkou na teplomeru, bolesti hlavy a ucha ,predepsaly panadol a vic nic.Tady maji zdravotni system nastaven jinak nez u nas doma v necem lepsi v necem horsi,treba rakovina delozniho cipku se tu hlida hodne,takze zeny tady co 2roky sami zvou na kontroly a vytery a obesilaji je tak dlouho dokud se nedostavi.Taky co me tu fascinuje tak od 13-14 roku probiha ockovani divek proti rak.del.cipku zdarma.A o antikoncepci zdarma ani nemluvimsmajlik - 55..........A jak je to s vaznejsi nemoci,kdyz vam opravdu neco je tak to ted opravdu presne nevim.Jen co si pamatuju tak kolegu s prace odvezli za pet dvanact s akutnim zanetem slepeho streva a to den pred tim byl u lekare s bolesti bricha....no a co mu na to dal radsi nenapisu.....Ibubrofen!!!smajlik - 42

 
Jarča*
Jarča* - 15.6.2010 16:19

Renee: asi to chce najít nějakou zdravou míru, protože když nepůjdeš včas například s tím zubem, stejně ničemu neutečeš, akorát si zaděláš na ještě větší problémy, které tě pak stojí těch návštěv ještě víc, potažmo zdravotnictví ještě víc peněz.

 
Renee
Renee - 15.6.2010 16:09

tornado-lou: Napočítala jsi 4 preventivky za rok, u jinak zdravýho člověka. Pak je ale plno lidí, který mají různý zdravotní potíže, ten se srdcem, tamten štítná žláza, další zase třeba žaludek, každej druhej dneska blbě vidí, stejně tak má skoro každej v háji záda....no a s tím se musí taky aspoň jednou za rok na kontrolu, když je to jednou načatý. Když připočteš, že zubař se často neobejde jednou návštěvou, ale i vícero, protože támhle se vyklube kaz, onde je zas potřeba udělat korunku, vyléčit zánět - to máme návštěv hned třeba pět kolem jednoho jedinýho zubu (!), tak když to všechno sečteš, ono to může taky vyjít tak, že jsi u doktora třikrát do měsíce nebo častěji smajlik - 26
Někde jsem četla, že my Češi jsme v četnosti návštěv doktorů na špici.

 
Stanik
Stanik - 15.6.2010 16:08

Lubar: smajlik - 47

 
Lubar
Lubar - 15.6.2010 15:47

Systém, že ráno k doktorovi zavolám, domluvím se s ním po telefonu na léčbě, event. na přesném času, kdy mám přijít, a to klidně i "jen" se sestrou, pokud jde o něco v podstatě banálního považuju za geniální řešení přeplněných čekáren a marně se snažím mé ošetřující lékaře přimět k témuž, ale zaboha to nejde, protože přece všichni potřebují razítko. Já, jako osvč, fakt ne, a i do budoucna odmítám kvůli razítku do školy lítat s dětma k doktorovi, už jen třeba proto, že mladší syn má periodický horečky, čtyřicítky jednou za tři neděle tři až čtyři dny, vlastně je zdravý, jen nechutně topí - mám ho snad kvůli tomu hnát do narvané čekárny?

A pokud jde o specialisty - myslím, že u nás je přespecializováno. Kupříkladu fakt nechápu, proč základní orl vyšetření, při podezření na zánět středního ucha, nemůže udělat dětská doktorka u sebe v ordinaci (na to jsem fakt neviděla, že by se používaly nějaké extra drahé, speciální nástroje). Myslím, že naši specialisté se v podstatě zhusta zabývají banalitama, takže když vám fakt něco speciálního je, tak hledáte speciálního specialistu a lítáte od čerta k ďáblu. No to si snad radši dvacet zbytečných návštěv odborníka ušetřím.

A to, že se nedělají zbytečná vyšetření, to by se mi taky líbilo, aspoň se neřídí heslem, že zdravý člověk je jen špatně vyšetřený pacient smajlik - 65

 
Stanik
Stanik - 15.6.2010 15:25

majucha: presne to jsem chtela rict. Ani tady v Praze dokori neordinujou po sesty vecer, a rano je tam lidu jak na*ano. Akorat na gyndu jde spolehlive jist misto obeda, pac tam necekam av utery doktor ordinuje od 12 do 4

 
Elen
Elen - 15.6.2010 15:19

Linda: Francouzi také neznají výraz zvýšená teplota.

A "....a pod je rozbitý teplomer...." je vtipnýsmajlik - 16

 
tornado-lou
tornado-lou - 15.6.2010 15:10

majucha: rikam obecne. ale napr. muj gynekolog dela do sesti, ale kdyz jsou tam lidi dyl, tak je tam taky dyl. ma zubarka dela jeden den 7-12 a druhej 12-17. takze tam se taky da jit
vetsina lidi dela 8h denne, nekteri presne, nekteri od - do, nekteri klouzave, sou i lidi co delaji na smeny, takze staci objednat se na rano ten tyden, kdy maji odpoledni, a vetsina zamestnavatelu te taky nezabije, kdyz jednou za cas neprijdes v devet, ale o pul desate, protoze ses zdrzela u zubare a zustnes tam pak dyl. proste kdo chce......

 
evropka
evropka - 15.6.2010 14:59

Linda: dnes už u nás dokumentace také přes pc

 
Linda
Linda - 15.6.2010 14:47

A jeste mi pripomel dnesní clánek o detské strave.... zvýsená teplota, tak tento termín místní zdravotnictví vubec nezná. Teplota tela se rídí stavem tela, venkovní teplotou, tlakem a vsím mozným ostatním, takze vsechno od 35 do 37,5 stupne je normál a nad je horecka a pod je rozbitý teplomer.
majucha: papírová dokumentace neexistuje, vsechno na PC podle rodnýho císla me vyhmátne jakýkoliv doktor. Má to i výhodu, ze kdyz zabrousím na pohotovost tak o tom nemusím info mýho doktora, ale automaticky se mu to ukáze kdyz príste volám a neco chci.

 
štoudev
štoudev - 15.6.2010 14:43

tornado-lou: no možná smajlik - 98. Ale ukaž mi doktora, kterej ordinuje před šestou ráno nebo po šestý večer, když už se bavíme o té mimopracovní době. Jen než přejedu město, je to hodina, někdy i víc, to mimo pracovní dobu nemám moc šancí stihnout...

 
Linda
Linda - 15.6.2010 14:42

Koukám ze jsem otevrela Pandorinu skrínku.... vezmu to po dotazech a sepísu dalsí clánek, teda doufám, ze to stihnu pred dovolenousmajlik - 16
mija: naprosto totéz. Jenom od letoska posílám do skoly e.mail, ze se slecna dcera nedostaví a proc. I s tím tehotenstvím je to totéz, tehotenství není nemoc tak proc s ním chodit k doktorovi smajlik - 20

 

Zvolte stranu: 1-15 | 16-30 | 31-45 | 46-60 | 61-75 | 76-77
Sponzori

Prohledej


Výherci v soutěžích

Soutěže na Soutez.cz

    Anketa

    Covid

    Prodělali/y jste v uplynulém roce Covid?

    Celkem hlasovalo 77205.
    Archiv anket.