Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Mexická klasika s Jihočeským žervé od Madety. V tomto jednoduchém receptu nechybí kvalitní hovězí maso, mexické fazole nebo avokádo. Šmrnc mu dáte kořením Fajitas a koriandrem. Zarolujte si dnešní dokonalý oběd...

pošlete nám recept

Vyzrajte nad mýty o dětské výživě

Vyzrajte nad mýty o dětské výživě

Mateřské mléko je pro kojence a novorozence nejlepší výživou. Je totiž zdrojem veškerých nutričních a biologických hodnot. Bohužel ne vždycky může nebo chce čerstvá maminka kojit, proto svému potomkovi podává po dohodě s dětským lékařem náhradní mléčnou kojeneckou výživu. Pro zdraví kojenců je důležité pečlivě dodržovat návod k přípravě uvedený na obalu produktů a uvedených doporučení.

Ohledně náhradní mléčné kojenecké výživy a dětské stravy koluje několik mýtů a předsudků, které si rozebereme v následujících řádcích.

Jsou výrobky bez konzervačních látek trvanlivé?

Často nás může napadnout, jak je možné, že výrobek neobsahující konzervační látky (kojenecká mléka, dětské příkrmy a kaše) tak dlouho vydrží? „Zajištění trvanlivosti i bez konzervačních látek je zabezpečeno díky šetrnému, ale současně účinnému tepelnému ošetření při zpracování vysoce kvalitních surovin,“ vysvětluje Doc. Ing. Miroslav Dědek, DrSc., odborník v oblasti kojenecké a dětské výživy. „Při šetrném tepelném zásahu během průmyslového zpracování dochází k odumření všech mikroorganismů, ale současně se zachovají veškeré minerální látky, vitaminy, stopové prvky a vláknina obsažené v surovinách. Dlouhodobá trvanlivost je zabezpečována zahubením veškerých mikroorganismů, nikoli přidáváním konzervačních prostředků,“ doplňuje specialista na kojeneckou a dětskou výživu.

Kojenecká mléka jsou navíc uchována v atmosféře dusíku, která znemožňuje přežití jakýchkoliv mikroorganismů. Ovocné a maso-zeleninové příkrmy jsou zpracovány procesem pasterace nebo sterilace – tj. při vysoké teplotě za sníženého tlaku, což umožňuje zachování chuti a vůně použitých surovin v hotovém příkrmu jakožto i přírodních vitaminů a minerálních látek.

Mýtus o cukrech obsažených ve všech ovocných šťávách a příkrmech

Značný prostor vyplňují mylné představy, že každý výrobce přidává do ovocných příkrmů a šťáv řepný cukr – sacharózu. Jako důkaz tohoto tvrzení se uvádí, že šťávy a příkrmy mají výrazně sladkou chuť. Sladkou chuť však způsobuje fruktóza (ovocný cukr), která je přirozeně přítomná v ovoci po odpaření vody a zahuštění,“ Například všechny ovocné a maso-zeleninové příkrmy Sunárek jsou bez přidaného cukru. Cukry uvedené v tabulce výživových hodnot jsou tedy pouze ty, které jsou obsaženy v ovoci. Pokud je cukr do ovocného příkrmu přidáván, musí být informace obsažena ve složení.

Mýtus o možnosti přípravy dokonalé a zdravé stravy výhradně v domácnostech

Příkrmy špičkové kvality, odpovídající požadovaným parametrům a výživovým doporučením EU, nelze připravit v domácnosti. Moderní průmysl totiž používá takové postupy výroby, které nelze v kuchyňské přípravě napodobit, např. výběr nejkvalitnějších surovin, zajištění sterilních podmínek prostředí, bakteriální nezávadnosti vody, mikrobiální filtraci šťáv. „Veškeré přípravky pro kojeneckou a batolecí výživu uváděné na trh jsou dle zákona podrobeny testovacím hygienických orgánů a klinickým zkouškám,“ upozorňuje na důkladnou kontrolu specialista na oblast kojenecké a dětské výživy.

Je dětská výživa výživou umělou?

Není. Jedná se o mýtus, kdy je dětská výživa považována za umělou, nevhodnou pro výživu dětí a jako taková je nahrazována neupraveným kravským mlékem. Podávání neupraveného kravského mléka, které je dostupné v běžné obchodní síti – tzv. krabicové mléko, však může mít negativní vliv na zdravý vývoj dítěte vzhledem k omezenému a zejména nevyváženému zastoupení nutričních hodnot. V krajním případě může dojít až k narušení zdravého vývoje. Neupravené kravské mléko je nevhodné kvůli nadměrně vysokému obsahu bílkovin a některých minerálních látek. Naopak obsahuje nedostatečné množství železa a většiny vitaminů.

Mýtus o škodlivosti mléka obecně

V poslední době se objevují negativní informace o účincích mléka. Tento předsudek vede matky k podávání náhradní nemléčné výživy, kdy např. preferují podávání ovocných šťáv nebo džusů s tím, že jsou nositeli vitaminů a tím pro děti prospěšnější. Vzniká tak nebezpečí nedostatečného příjmu některých nutrietů, zejména vápníku v kojeneckém a batolecím věku, který může vyústit až v dětskou osteoporózu. Dítě ve věku do tří let má mít zajištěn přísun kojeneckého mléka (nikoliv neupraveného kravského mléka) v množství minimálně 500 ml denně. Pro děti od ukončených 24 měsíců doporučujeme mléko Sunar 24 – vhodný pro děti do 6 let. Jeho složení odpovídá výživovým potřebám dětí v tomto vývojovém období. Na sunarrozdíl od kravského mléka obsahuje vhodnou skladbu bílkovin, vitaminů a minerálních látek a nezatěžuje tak organismus dítěte. Díky unikátnímu zastoupení mléčnému tuku lépe chutná a děti ho snadněji přijímají,“ dodává expert na dětskou výživu.

Podáváním nadměrného množství ovocných šťáv s vysokým obsahem sacharózy se u dětí zvyšuje riziko návyku na sladké. S tím jsou spojeny problémy počínaje poškozováním vývoje chrupu až po vznik obezity. Často také hrozí, že při nedostatečné konzumaci mléka se k dítě k mléku jako nápoji většinou nikdy nevrátí.

Mýtus o škodlivosti živočišné stravy

Existuje určitá představa o škodlivosti potravin živočišného původu. Vyloučení potravních složek živočišného původu přináší rizika následků nutriční nedostatečnosti. „Rostlinná strava je bohužel chudá na vitamin D, vitamin B12, vícenenasycené mastné kyseliny a obsahuje nižší hladiny esenciálních mastných kyselin, vápníku, železa a karnitinu. Je známo, že požadované hladiny vápníku lze zajistit pouze mlékem a mléčnými výrobky,“ uzavírá Doc. Ing. Miroslav Dědek, DrSc., odborník v oblasti kojenecké a dětské výživy.

Komerční článek


18.5.2010   Rubrika: Zdraví a krása   |   Komentářů 14   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 3/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

 

Diskuse ke článku - Vyzrajte nad mýty o dětské výživě

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
Lucinka258
Lucinka258 - 19.4.2019 5:56

Já jsem měla štěstí, že jsem syna dlouho kojila a pak jsem až začala dávat zeleninu. Odpadla mi spousta starostí. I tak to ale bylo náročný, protože syn příkrmy vůbec nechtěl. Tak jsem chvíli počkala a časem se rozjedl. Narazila jsem na zajímavý článek o příkrmech https://www.stastnemiminko.cz/ , kde bylo vše vysvětleno.

 
monika45
monika45 - 26.9.2017 20:28

Ok, jsou kousek od nás, tak se za nimi určitě stavím a dám vědět :)

 
pajulka
pajulka - 26.9.2017 16:30

jj to je přesně ono smajlik - 5

 
monika45
monika45 - 25.9.2017 22:00

https://www.svet-zdravi.cz/ myslis tohle?

 
pajulka
pajulka - 25.9.2017 12:59

monika45: známá řešila stejný problém a moc jim pomohl Svět zdraví, znáš? Dokonce jim to doporučila jejich doktorka

 
monika45
monika45 - 24.9.2017 13:29

Hezké dopoledne, řešili jste někdo dětskou obezitu? Synovi jsou 4 roky a bohužel z dětské baculatosti nevyrostl :/ moc nevím co s tím, doktorka nam řekla, že mame hlavně omezit sladké. Ale sladkosti mu skoro vubec nedávám, tak nevím, jestli více pohybu...

 
marta79
marta79 - 25.1.2016 12:04

Zdravá výživa pro děti, kterou si může dovolit každá maminka:
http://www.eandilek.cz/detska-vyziva/
Právě ceny zde mohou být někdy odrazující, proto nakupujte produkty za cenu, která skutečně odopovídá.. smajlik - 105

 
Doudice
Doudice - 18.5.2010 12:56

i mé dvě starší děti byli po půl roce kojení přikrmovány sunarem, ten prostřední začínal s jinou značkou a ta nám dělala problémy...po přechodu na sunar už byla pohodičkasmajlik - 47nejmladší má tři měsíce, takže stále jen smajlik - 87smajlik - 68, ale jak bude potřeba přidávat, tak zase jen Sunarsmajlik - 47smajlik - 47smajlik - 47

 
štoudev
štoudev - 18.5.2010 12:22

talenka: sem s ní smajlik - 57smajlik - 81

 
talenka
talenka - 18.5.2010 12:04

majucha: mám tu jednu nenačatou krabici, co mi zbyla, chceš poslat? smajlik - 64smajlik - 42

 
štoudev
štoudev - 18.5.2010 11:49

Když byl malej bráška ještě malej, tak jsme mu ten Sunar chodili s velkým bráchou ujídat smajlik - 68smajlik - 57. To byly ještě takový bleděmodrý krabice s fotkou mimina v kolečku a stály 5 Kčs. Pak jsme po několika letech objevili zapomenutou krabici, která nepřišla nikdy na řadu a vymlaskli jsme ji i když měla po expiraci. Bylo výborný smajlik - 16. Kdyby dneska nestál Sunar krvavý prachy, tak bych si ho snad kupovala taky smajlik - 16

 
Nika1
Nika1 - 18.5.2010 10:21

Já jsem vyrostla pouze na Sunaru. Je fakt, že jsem byla tlustější než jiné děti, ale to bylo spíše mou žravostí, která zůstala. Mohla bych říct, že jsem zdravá bez jakýchkoliv alergií, ale před rokem a půl u mě objevili autoimunní zánět štítné žlázy a hypofunkci. Spíš než s výživou v kojeneckém věku to ale souvisí s velkým stresem, kterým jsem si prošla a s období hubnutí a tloustnutí (metabolismus v zadeli).

 
talenka
talenka - 18.5.2010 8:35

no faktem je, že všechny moje děti svého času jely na skleničkách od sunárku smajlik - 47 a dvojčata pila sunar do 2,5 roku, pak přešly na plnotučné kravské...

 
Almega
Almega - 18.5.2010 8:34

To o neškodnosti mléka je kec,dcera nesměla pít mléko celé dětství,ani kakao,jak si dala,okamžitě se jí zhoršil ekzém...Ani dnes si to moc nedovolí,když nechce mít fleky....

 
Elen
Elen - 18.5.2010 8:16

Za chvíli se budu poohlížet po dětských kašičkách, tak se mrknu i na tuto značku.

 

Sponzori

Prohledej


Výherci v soutěžích

Soutěže na Soutez.cz

    Anketa

    Covid

    Prodělali/y jste v uplynulém roce Covid?

    Celkem hlasovalo 77201.
    Archiv anket.