Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Mexická klasika s Jihočeským žervé od Madety. V tomto jednoduchém receptu nechybí kvalitní hovězí maso, mexické fazole nebo avokádo. Šmrnc mu dáte kořením Fajitas a koriandrem. Zarolujte si dnešní dokonalý oběd...

pošlete nám recept

Staráte se o své finanční zdraví?

Staráte se o své finanční zdraví?

finanční zdraví Vánoce a s nimi spojené nákupní šílenství udělaly průvan v nejedné peněžence, mnohde i pěkně zamávaly s rodinným rozpočtem. Zvláště pokud není v kondici. S penězi se to má totiž jako se zdravím. Zanedbáte-li prevenci, mohou vás čekat nepříjemná překvapení. Třeba v podobě náhlého nedostatku peněz na koupi nové myčky, která nevydržela vánoční nápor, nebo dokonce ztráty pravidelného příjmu, když přijdete o práci.

Nechceme Vás zbytečně strašit,ale podle zjištění Českého statistického úřadu vychází s rodinným rozpočtem s obtížemi každá čtvrtá domácnost. Třetina rodin si nemůže dovolit týdenní dovolenou a každá třetí nemá rezervu větší 10 000 korun na nenadálé výdaje. Máme pro vás proto 5 rad jak zkrotit rodinný rozpočet a zlepšit svou finanční kondici.

Schovávejte si účty a výpisy

Po dobu alespoň tří měsíců si schovávejte veškeré účtenky. přidejte k nim výpisy z vašeho účtu nebo internetového bankovnictví. Poté na jejich základě sepište veškeré výdaje a zároveň je rozdělte do jednotlivých kategorií (potraviny, oblečení, pohonné hmoty, děti, restaurace…) Zároveň si sepište seznam

pravidelných povinných výdajů (nájem, splátky, telefon, energie...)

Sestavte si rozpočet

Vytvořte si seznam všech pravidelných příjmů vaší domácnosti a připojte ho k seznamu všech výdajů. Vypočtěte průměrný měsíční příjem a průměrné měsíční výdaje v jednotlivých kategoriích. Výdaje, které neplatíte měsíčně (dovolená, dětské tábory, vánoční dárky…), můžete rozpočítat do jednotlivých měsíců, nebo je napište stranou jako mimořádné výdaje. Získáte tak ucelený přehled vašeho rodinného rozpočtu.

Hledejte úspory

Přehledný rozpočet vám ukáže, na kterých výdajích byste mohli ušetřit - musím tolik utrácet za jídlo v restauracích? potřebuji každý den jezdit autem do práce? nemohl bych získat levnější pojistku nebo mobilní tarif? musím platit s domácím internetem i za internetovou televizi, kterou nesleduji? V hledání úspor Vám samozřejmě mohou pomoci i mnohé internetové srovnávače jako je Slevomat nebo Ušetřeno případně mobilní aplikace jako je Wallet. Ty nabízí nejen vytvoření online přehledu vašich výdajů,ale také srovnání respektive zprostředkování nabídek půjček, pojištění nebo energií. Nejste-li však přeborníkem ve využívání finančních aplikací a chcete-li mít svá bankovní data a informace pod kontrolou, vyplatí se konzultovat vaše domácí hospodaření s odborníky ze zavedených bankovních institucí. Asi nejpropracovanější službou v této oblasti má dnes Česká spořitelna. Pod názvem Moje zdravé finance v ní nabízí konzultace s osobním bankéřem pro všechny zákazníky bez rozdílu. V rámci služby získáte nejen přesný přehled vašich výdajů, ale osobní bankéř vám pomůže najít způsoby jak lépe spořit, jak neplatit vysoké úroky u půjček, kde se lépe pojistit. Poradí vám také jak ušetřit na daních respektive lépe spořit na stáří. Můžete takto ušetřit až několik tisíc korun každý rok, ale i pár set korun měsíčně se jistě bude hodit. Jedinou nevýhodou této služby je, že je určena pouze pro zákazníky České spořitelny.

Zásada 50/20/30

V ideálním případě se vám podařilo alespoň na papíře ušetřit a je tedy čas nastavit si nový rozpočet, kde doporučujeme zásadu 50% příjmů na nutné výdaje (nájem, energie, potraviny), 20% na dluhy a rezervy (splácení půjček, spoření) a 30% na životní styl tzn. oblečení, internet, koníčky.

Kalendář a obálky

A nakonec to nejdůležitější, mějte disciplínu a řiďte se novým rozpočtem. V tom Vám pomůže kalendář, kam si zapíšete splatnost všech pravidelných plateb a zároveň obálky (skutečné nebo třeba v počítači), jaké možná pamatujete u svých prarodičů), kam si rozdělíte peníze podle druhu výdajů (domácnost, volný čas, jídlo…)

Zkusíte-li se řídit některou z našich rad výše, jistě snížíte rizika nepříjemných překvapení na vašem účtu.  

Redakce


17.12.2017   Rubrika:   |   Komentářů 8   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 2,9/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

 

Diskuse ke článku - Staráte se o své finanční zdraví?

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
Mirka999
Mirka999 - 29.10.2023 20:43

Finanční zdraví je pro mě priorita, a tak musím být rozumná a šetřit, kde to jde. Nedávno jsem objevila skvělou taktiku s používáním slevových kupónů z internetových stránek https://slevovykupon.net/, se kterými se mi podařilo ušetřit za měsíc dost peněz. Ten pocit, když vidím, jak mi na účtu zůstává více peněz, které bych normálně utratila je k nezaplacení.

 
pavlinka14
pavlinka14 - 19.3.2021 12:23

Rozhodně se snažím přemýšlet nad tím, jak se "zbavuji" svých tvrdě vydělaných peněz, abych nežila od výplaty k výplatě. Rozhodla jsem se tedy například odkládat si z každé měsíční výplaty 15 % na spořící účet, na který vůbec nesahám. Dále při nákupech přes internetové obchody používám slevové kupony, které dokáží stáhnout cenu klidně i o stokoruny a lze je nalézt přes web http://kuponozdroj.cz/ ;-)

 
ivanka386
ivanka386 - 24.4.2020 15:55

No super, podle mého názoru určitě parádní tipy. Musím říct, že já jsem velmi ráda, že my na tom v poslední době nejsme finančně vůbec špatně. Dokonce s mužem uvažujeme nad tím, že bychom se pustili do investování. Mně například láká investování do zlata, protože podle toho, co jsem četla na https://www.investice.cz/ je to největší jistota.

 
Lulakova
Lulakova - 5.8.2019 18:23

Ne vůbec nic se za to neplatí, takže Vám to jen přinese, minimálně online přístup na všechny smlouvy, důležité je, že za Vás nikde nic nepřehrávají.

 
Hankakovaverca
Hankakovaverca - 4.8.2019 17:45

Dívala jsem se na to, hledala jsem i informace, a vypadá to velice dobře, jen mám ještě otázku, opravdu za to nic neplatíte?

 
Lulakova
Lulakova - 2.8.2019 10:57

Já jsem to řešila přes www.mujdok.cz, máme tam nahrané všechny pojistné smlouvy, o které se nám zdarma starají.

 
Hankakovaverca
Hankakovaverca - 1.8.2019 21:32

Holky poradíte mi prosím, od koho se nejvíce vyplatí pojištění domácnosti? díky moc!

 
donalabuznikova
donalabuznikova - 11.1.2019 6:14

Uvědomila jsem si, že by bylo dobré mít do budoucna nějaké finanční jistoty, založila jsem si tedy stavební spoření u https://www.burinka.cz/stavebni-sporeni/ a spořím si každý měsíc tisíc korun. Myslím si, že se mi to určitě jednou bude hodit.

 

Sponzori

Prohledej


Výherci v soutěžích

Soutěže na Soutez.cz

    Anketa

    Covid

    Prodělali/y jste v uplynulém roce Covid?

    Celkem hlasovalo 77639.
    Archiv anket.