Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Mexická klasika s Jihočeským žervé od Madety. V tomto jednoduchém receptu nechybí kvalitní hovězí maso, mexické fazole nebo avokádo. Šmrnc mu dáte kořením Fajitas a koriandrem. Zarolujte si dnešní dokonalý oběd...

pošlete nám recept

Česko se zbavilo závislosti na Rusku. Odkud k nám proudí plyn?

Česko se zbavilo závislosti na Rusku. Odkud k nám proudí plyn?

česko se zbavilo závislostiJeště v průběhu roku 2021 byla České republika (a nejen ona) značně závislá na dovozu zemního plynu z Ruska. Svůj postoj jsme museli rychle přehodnotit v roce 2022, na jehož počátku došlo k napadení Ukrajiny Ruskem. Jaká je situace dnes?

 

Česko dováželo plyn prakticky jen z Ruska

Ještě začátkem roku 2021 dovážela Česká republika až 97 % plynu z Ruska. Zemní plyn k nám proudil zejména skrz plynovod Transgas. Že je taková závislost na ruském plynu neudržitelná, se projevilo ve chvíli, kdy Rusko napadlo Ukrajinu a Evropa zavelela k odklonu od závislosti na ruských fosilních palivech.

 

Změnu se podařilo realizovat velice rychle

Možná i ti, kteří stáli v čele této změny, byli překvapení tím, jak úspěšní byli. Již v roce 2022 se totiž podařilo snížit závislost na ruském plynu z původních 97 % na pouhá 4 %. V roce 2023 přitom již platí, že se Česko dokáže bez plynu z Ruska zcela obejít. Jak je možné, že jsme dokázali svou závislost na Rusku tak rychle omezit?

 

Ruku k dílu musel přiložit každý

Na počátku celé transformace byla velká nejistota. A tak představitelé naší země apelovali na občany, aby našli cestu, jak snížit svou spotřebu zemního plynu i elektřiny (která se do značné míry v ČR vyrábí právě v elektrárnách spalujících zemní plyn). To se podařilo, Češi snížili svou spotřebu energií až o jednu pětinu. Pomohla i mírná zima, díky které nebylo nutné tolik vytápět domácnosti, komerční prostory či veřejné budovy.

 

Navázání nových obchodních vztahů

Samotné šetření by ale zdaleka nestačilo, pouze nám dalo více klidu a času. Naše země totiž disponuje zásobníky plynu, ze kterých je možné pokrýt spotřebu naší země po dobu několika týdnů až měsíců. Pokud by tedy došlo k náhlému zastavení dodávek plynu z Ruska, nezůstali bychom ze dne na den zcela bez energie. Časem by ale plyn došel, a tak bylo nutné najít nové dodavatele.

Aktuálně do Česka proudí plyn hned z několika zemí. Část naší spotřeby tvoří plyn z Norska, další část pak zkapalněný plyn z USA dovážený po moři ve zkapalněné formě (LNG).

Cílem vlády je diverzifikovat dodavatele plynu tak, aby naše země již nebyla závislá na jediném dovozci této komodity. Probíhají tak jednání o odběru plynu z Kataru či Alžírska. EU má také zájem o zemní plyn z Nigérie.

 

Ze zásobníků proudí plyn přes Německo

Česko aktuálně využívá LNG terminál v Nizozemsku v přístavu v Eemshavenu, odkud jej naše země odebírá plynovodem vedoucím přes Německo. Je pravděpodobné, že i v tomto ohledu se bude Česko snažit diverzifikovat svou závislost a bude hledat další LNG terminály v jiných přístavech a nové cesty, kudy může do Česka zemní plyn proudit tak, aby bylo možné v případě jakýchkoliv komplikací nahradit jednu nefunkční cestu plynem z ostatních směrů.

 

Zdoj obrázku: Krunja / Shutterstock.com

Komerční článek


10.5.2023   Rubrika:   |   Komentářů 0   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 3/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

 

Diskuse ke článku - Česko se zbavilo závislosti na Rusku. Odkud k nám proudí plyn?

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
Sponzori

Prohledej


Výherci v soutěžích

Soutěže na Soutez.cz

    Anketa

    Covid

    Prodělali/y jste v uplynulém roce Covid?

    Celkem hlasovalo 77232.
    Archiv anket.