Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

Malinová roláda

Malinová roláda

Snadná a lehká jako vánek...

pošlete nám recept

Problémy s rodiči tchán tchyně

Maminka si na stará kolena hýčká své nemoci

Maminka si na stará kolena hýčká své nemoci

Začínám se čím dál silněji obávat o svou maminku, které je pětašedesát let. Pozoruji, jak to s ní jde čím dál více z kopce a ona se tomu poddává, dokonce bych řekla, že si své zdravotní neduhy přímo hýčká.

Co si pamatuji, nikdy nebývala nějak zvlášť aktivní. Po celý život se jakémukoli pohybu spíš vyhýbala. Na túry s námi chodil táta, když jsme byli celá rodina u vody, maminka vždycky jen seděla na dece a pozorovala, jak s tátou blbneme ve vodě. Byl to táta, s kým jsem hrála badminton, chodila do kina, jezdila na výlety a rekreačně sportovala. Mamka se těchto akcí nikdy neúčastnila. Radši zůstala doma, upekla a uvařila, abychom si po návratu mohli dát něco dobrého.

Byla jsem na to zvyklá, nikdy mi to nepřipadalo nenormální. Až když jsem se sama stala matkou a měla děti, začalo mi docházet, že maminčin přístup byl čistě její pohodlnost. Já jsem rozhodně neseděla doma a nepekla koláče, na všechny akce jsme s dětmi jezdili všichni společně.

Před asi deseti lety to s maminkou začalo jít čím dál více k horšímu. Objevila se srdeční vada, absolvovala operaci, která dopadla dobře. Co jsem si zjistila, lidi po tomto druhu operace žijí další dlouhá léta naprosto plnohodnotným životem. Naše maminka ne. Upnula se na to, že „má nemocné srdce“ a svůj i tak velmi lenivý a neaktivní život ještě znásobila. Najednou „nemohla“ dělat spoustu věcí, které předtím normálně zvládala. Její jedná aktivita jsou drobné domácí práce a vaření, vše ostatní dělá táta.maminka

Mamka za těch posledních deset let neuvěřitelně zchátrala. Pořád jen posedává, téměř se nehýbe. V důsledku toho nemá vůbec žádnou kondici a vyčerpá ji jakákoli sebemenší námaha, i obyčejná cesta autem na nákup. Dělá jí dokonce už i potíž chodit po bytě. Kolébá se jako kachna, po pár krocích je vyřízená, motá se jí hlava a musí si zase honem sednout. Téma hovorů točí jen kolem všech svých zdravotních neduhů, jimiž se snaží omluvit svou tělesnou nedostatečnost. To, že je v tak mizerné kondici i zdravotně na huntě právě kvůli tomu, že celý život „nehnula zadkem“ si nedokáže připustit.

S obavou hledím do budoucna. Bojím se, že za nějakých pět let se maminka už vůbec nepostaví na nohy. Snažíme se jí s tatínkem vysvětlit, že by se neměla všemu tak poddávat, že by bylo dobře, aby se trochu zmátožila a zabojovala, ale ona se vždycky rozpláče, že je přece nemocná, že ji všechno bolí, že nemůže.   

Co s ní? Možná už je na jakoukoli nápravu pozdě a měla bych se smířit s tím, že bude maminka za pár let ležák, o kterého se budeme muset starat. Ne, že bych se v případě potřeby nepostarala, samozřejmě, že ano. Jen mi to v jejím případě připadá zbytečné a ráda bych udělala něco, čím bych ji vyburcovala, aby se sebou začala něco dělat. Táta už to vzdal, prý se snažil, ale nikam to nevedlo.

Nemá někdo z vás v rodině podobný případ? Co by mohlo na maminku zabrat, aby se alespoň trochu vzchopila? Já mám totiž pocit, že ona se snad i těší na to, až bude úplně nemohoucí a my kolem ní budeme muset skákat.

Dana


16.6.2011   Rubrika: Problémy s rodiči   |   Komentářů 114   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 3/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

 

Diskuse ke článku - Maminka si na stará kolena hýčká své nemoci

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
Zvolte stranu: 1-15 | 16-30 | 31-45 | 46-60 | 61-75 | 76-90 | 91-105 | 106-114
Jarča*
Jarča* - 20.6.2011 6:59

Bellana: to je mi líto smajlik - 56

 
sharon
sharon - 18.6.2011 10:20

Bellana: smajlik - 56

 
Bellana
Bellana - 18.6.2011 0:53

Jarča*: Už je to pozdě, ale přece jen to sem napíšu. Před třemi týdny jsem byla u bratra a vedla osvětové řeči, že se musí hýbat, že se musí snažit chodit aspoň po bytě, ať si každou hodinu udělá dvě kolečka kolem bytu, ať se nepoddává své bolesti. Jsem husa.smajlik - 48 Včera ráno ho hospitalizovali, odpoledne zemřel. smajlik17> Nikdo nemůže vědět, jak moc je ten druhý nemocný.

 
Jarča*
Jarča* - 17.6.2011 12:00

mam-ča: ty jo, vy jste měli úplnou kapelusmajlik - 47
Taky mám pocit, že toho potřebujem čím dál víc, obzvlášť proti dobám, kdy jsme jezdili vlakemsmajlik - 68

 
mam-ča
mam-ča - 17.6.2011 11:52

Jarča*: My jsme jezdili s dětmi ještě v době, kdy dvojčata měla plíny - tehdy látkové. Překvapivě jsme se všichni (5) vešli do Škody 120 s veškerou výbavou i zamrazeným jídlem na 10 dní. Postupně jsme zapřáhli vlek, to když se vezly patery běžky a dětem i sjezdovky a všechny boty, dvě kytary, klávesy, harmonika, buben a činely. smajlik - 16
Dneska jezdíme s manželem už sami, auto máme podstatně větší, jídlo už skoro nevozíme...a auto máme nacpané až po střechu. smajlik - 58

 
Jarča*
Jarča* - 17.6.2011 11:45

mam-ča: jo, tohle taky znám, když se někam chystáme, a manža na mně, že mi to trvá a na co tolik tašek. A pak se shání, jestli jsem vzala to a to. Nebo přijedem, halda báglů na zemi, všichni sednou k televizi a zajímají se akorát tak o to, co bude k večeřismajlik - 68

 
mam-ča
mam-ča - 17.6.2011 11:10

Jarča*: Já bych to taky viděla spíš jako Bellana. Ta hezká slůvka přišla až když Dana dostala "kartáč".
Já mám od dětství srdeční vadu, tak jsem toho taky moc nenasportovala. S dětmi jsem sice jezdila na běžkách, na kolech, apod., ale když přesáhly mojí úroveň, (což bylo dost brzy) tak se naučily, že na mámu je třeba počkat a brát na ní ohledy.
Kdykoli jsme někam vyjížděli, tak veškerý běžný servis ležel na mně, manžel se staral o ten sportovní.
Takže než jsem spakovala všechnu bagáž pro 5 lidí, jídlo, sportovní a hudební potřeby, tak jsem si docela ráda "líně" sedla do auta jako spolujezdec a aspoň po cestě si odpočinula, než začal maratón na místě dojezdu.
Kdyby o mně některé z dětí řeklo, že jsem celý život JEN vařila a starala se o domácnost, zatímco táta s nimi sportoval, tak bych to cítila jako velkou křivdu.

 
Jarča*
Jarča* - 17.6.2011 11:01

Bellana: no, to jsem nikde nevyčetla, že by jí Dana tak viděla. Naopak v jejím příspěvku v 8:58 je: "Víte, já ji mám moc ráda. Je hodná, krásně se s ní povídá...je to moje maminka. Moc bych chtěla, aby na tom byla líp, je ještě mladá na to, aby rezignovala na život."
To, že není Dana lhostejná a její starost na některé působí tak, jak jsi to popsala, by mi na jejím místě bylo hodně líto. Ale to je asi riziko svěřování se na internetusmajlik - 26

 
Bellana
Bellana - 17.6.2011 10:47

Jarča*: Jenže Dana nepíše o svém problému, ale o problému své matky, a to ještě tak, že vidí svoji matku jako hnusnou tlustou línou ženskou, která celý život nic nedělala.Tedy kromě toho, že chodila do práce a starala se o domácnost.smajlik - 42 Prostě těžký despekt. To se pak nesmí divit, že ji některé nepochválíme. Kdyby to napsala šestnáctiletá holka, ale čtyřicetiletá žena už by mohla vědět, že lidi nejsou stroje a každý je trochu jiný. Je naivní domnívat se, že nemoc srdce vznikla kvůli tomu, že matka nehrála badminton a neplavala. Pan Janota sportoval a bylo mu to málo platné.

 
Jarča*
Jarča* - 17.6.2011 7:55

Riki: Minda: já si naivně myslela, že kdybych někdy řešila nějaký problém, že bych se tu svěřila (i třebas anonymně) a že bych získala nějakou rozumnou radu. Ale když to tady čtu, že Dana se za to, že má starost o maminku, a ještě má odvahu ozvat se v diskusi, dočká (od některých) akorát toho, že jí nemá co kecat do života atd. - to si radši poradím sama. A aby si o mých problémech četli marťani a veleještěři, to už vůbec nesmajlik - 42

 
iška
iška - 17.6.2011 7:47

Riki: skvěle napsáno

 
Minda
Minda - 16.6.2011 22:58

Riki: Šmarjááá, já tedy nějaký to podezření měla ale tohleto by mě ani ve snu nenapadlo smajlik - 34 To lze jedině na internetu, rozdělit na čtyři poloviny smajlik - 34

 
Riki
Riki - 16.6.2011 22:28

Minda: bingo! smajlik - 42 A o tom jsou vlastně všecky internety. Polovina lidí na tom vydělává, protože čím víc se kliká, tím víc inzerenti platěj za reklamy. Druhá polovina naivně píše a odhaluje své ledví, někdo z exhibicionismu a někdo z nudy. Třetí polovina monitoruje činnost obou předchozích, protože ilumináti a velký bratr musej mít přece přehled, a čtvrtá polovina jsou delfíni, Marťani, andělé světla, veleještěři, Zářící, a další taková podobná havěť. smajlik - 58

 
Bellana
Bellana - 16.6.2011 21:15

YXH: Danina maminka neleží v posteli. Vaří a dělá drobné domácí práce. Nevím sice, co to jsou ty drobné domácí práce, ale předpokládám, že onen ubohý sportovní tatínek teď na stará kolena musí, ó hrůzo, nakupovat, luxovat a mýt podlahy. A možná dokonce i mýt nádobí. Jak sportovci by mu to nemělo působit nejmenší potíže, měl by to zvládat levou zadní. Zvlášť když to líná matka dělala celý život. Na místě Daniny maminky bych si na svůj zdravotní stav nestěžovala. Prostě bych hovory s nimi omezila na pozdrav a počasí. Pokud by mě dcera mistrovala, doporučila bych jí, ať mě raději nenavštěvuje. Dětem do života nemluvím a vyprosila bych si, aby mi do mého života mluvili oni. Mlčet tedy dovedu velmi výmluvně.

 
Minda
Minda - 16.6.2011 19:28

YXH: Myslím si, že názory lidí tu nikoho nezajímají. Jde o to, aby se tu reagovalo, tudíž klikalo a stránky měly obrat.

 

Zvolte stranu: 1-15 | 16-30 | 31-45 | 46-60 | 61-75 | 76-90 | 91-105 | 106-114
Sponzori

Prohledej


Výherci v soutěžích

Soutěže na Soutez.cz

Anketa

Covid

Prodělali/y jste v uplynulém roce Covid?

Celkem hlasovalo 57099.
Archiv anket.