Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Mexická klasika s Jihočeským žervé od Madety. V tomto jednoduchém receptu nechybí kvalitní hovězí maso, mexické fazole nebo avokádo. Šmrnc mu dáte kořením Fajitas a koriandrem. Zarolujte si dnešní dokonalý oběd...

pošlete nám recept

Jíte v noci? Možná trpíte syndromem nočního přejídání.

Jíte v noci? Možná trpíte syndromem nočního přejídání.

Trávíte v nočních hodinách více času v kuchyni než v ložnici? Je možné, že trpíte poruchou spánku zvanou syndrom nočního přejídání. Lidé s touto poruchou typicky nemají ráno vůbec chuť k jídlu, více než polovinu denního přídělu kalorií si dopřejí až po večeři a často se v noci vzbudí a spořádají vysoce kalorickou svačinku bohatou na sacharidy.

Příčin, které vyvolávají poruchy spánku, je celá řada. Mezi poruchy spánku vyvolané vnějšími vlivy se v poslední době řadí i syndrom nočního přejídání. Odhaduje se, že tento syndrom postihuje 1 až 2 procenta populace.

Existují dva typy tohoto syndromu:

  • Syndrom nočního přejídání, u kterého hraje hlavní roli porucha příjmu potravy (patří do stejné skupiny nemocí jako mentální anorexie nebo bulimie).
  • Syndrom nočního přejídání, u kterého je primární porucha spánku insomnie. Tento typ se může vyskytovat především u depresivních a úzkostných pacientů.
  •  

    Neschopnost usnout s prázdným žaludkem

    Lidé trpící syndromem nočního přejídání se v noci mnohokrát probouzejí a nejsou schopni znovu usnout, dokud si nedopřejí něco k jídlu. Jídlo, které spořádají, je většinou vysoce kalorické a nezdravé. Nutkání k nočnímu přejídání je natolik silné, že je jedinec nedokáže ovládat a nemá klid, dokud něco nesní.

     

    Vybílená lednička

    Lidé se syndromem nočního přejídání a s poruchou spánku si své noční hody často ani neuvědomují, jejich vědomí jíte v nocije při výletech do kuchyně velmi mlhavé a druhý den si své jednání obvykle nepamatují. Pokud si vybavují pouze útržky, neznepokojují se jimi a nepřipouštějí si, že by mohlo jít o něco neobvyklého. Někteří z nich dokonce ani s prázdným žaludkem nejsou schopni usnout. Pro ty, kteří si jsou nočního přejídání vědomi, je jídlo často nezbytné pro vyvolání příjemných pocitů bezpečí, klidu a pohody.

     

    Otestujte se

    Pokud na sobě pozorujete některé z následujících příznaků, poraďte se se svým lékařem. O syndromu nočního přejídání se mluví, pokud uvedené známky přetrvávají déle než tři měsíce.

    • Sníte více než polovinu denního množství potravy až po večeři.
    • Nemáte vůbec chuť na snídani.
    • Obtížně usínáte.
    • V noci se často probouzíte, při probuzení máte neovladatelnou chuť k jídlu.
    • Jídlo, které vás nejvíce láká a kterého sníte nejvíce, je bohaté na cukry (sacharidy).
    •  

        A jak se syndrom nočního přejídání léčí?

        Léčba syndromu nočního přejídání musí být upravena tak, aby pacientovi vyhovovala – musí být doslova šitá na míru. Kromě psychoterapie, která zahrnuje psychologickou podporu, odstranění stresu a osvojení si metod k jeho zvládání, je důležitá i kontrola hmotnosti – jak již bylo zmíněno, porucha příjmu potravy je s poruchou spánku velmi úzce provázána.

        Uplatní se i léky, které mohou ovlivnit biorytmus. Naše vnitřní biologické hodiny biologické rytmy řídí kolísání některých dějů v průběhu dne a noci. Hormon melatonin se podílí na řízení spánku, zvýšení jeho hladiny tudíž může pomoci navodit hlubší a klidný spánek. melatoninová hypnotika.

         

        (hak)

        Zdroj: www.ulekare.cz

        Převzatý článek


        19.10.2011   Rubrika: Nemoci a prevence   |   Komentářů 7   |   Vytisknout

        Hodnocení článku: 2,8/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

         

        Diskuse ke článku - Jíte v noci? Možná trpíte syndromem nočního přejídání.

        Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
        Světlonoska
        Světlonoska - 19.10.2011 18:03

        smajlik - 66V noci myšlenka na jídlo ani náhodou..ale jít spát s prázdným žaludkem,to nesmajlik - 94smajlik - 68Naposledy jim kolem 2Oh, pak už mám od hladu pokojsmajlik - 47
        Když dopoledne jen piji,mám to posunuté, stále si však držím váhu uměrnou své výšcesmajlik - 94

         
        sharon
        sharon - 19.10.2011 16:21

        U MĚ TO NENÍ SYNDROM, U MĚ JE TO ROZEŽRANOST....smajlik - 76

         
        Juana
        Juana - 19.10.2011 13:50

        Tak to já si pamatuju, když v noci luxuju ledničku. Zvláštní mi to nepřijde, můj otec tak činí celý život a tlustý opravdu není. Prostě hladová neusnu, dřív se mi i stávalo, že jsem se v noci probudila a bylo mi špatně, bolelo mne břicho a musela jsem se najíst, pak to přešlo. Taky se mi zamlada párkrát stalo, že jsem v Praze v noci hledala nějaký otevřený bufet, kde bych něco zhltla, protože mi bylo příšerně zle. Dcera tím trpí taky, když se nenají, bývá jí zle. Holt asi dědičné. Akorát se snažím v poslední době večer jíst jenom bílkoviny a zeleninu, nesmějí se jíst škroby, to se pak ve spánku rovnou uloží do tukových zásob. Z četby a z vlastní ověřené praxe vím, že tyhlety stavy mají souvislost s hladinou glukozy v krvi, asi naše slinivka nedokáže pořádně regulovat množství inzulínu. Nastává to, když se cpu vším možným, když kombinuju potraviny podle principů dělené stravy, tak tím tak netrpím. Takže odborníci typu Cajthamlová ať si trhnou, můj organismus prostě funguje jinak a klasická strava typu maso, zelenina, příloha je pro něj ta nejhorší možná kombinace.

         
        Stanik
        Stanik - 19.10.2011 10:26

        no snidat hned po probuzeni tedy nemuzu ani omylem, az tak dve hodin ypo probuzeni. Ale bez ristretta taky nevstanu. V noci jist nechodim, po 17:00 uz se snazim nejist.

         
        dadka
        dadka - 19.10.2011 10:25

        Znám spoustu lidí,kteří jedí v noci. I já jsem jednu dobu chodila v noci do ledničky. Ale už mě to přešlo.
        Manžel, když jde v noci na toaletu, tak si ukrojí v kuchyni kus buchty a zapije to kolou.. Zeť zase chodí na Tatranky. A moje kamarádka, která nejí sladké, tak si sedne v noci k plechu buchet a zapíjí to mlékem.
        Je pravdou, že největší hlad mívám v noci, ale snažím se to zaspat. Ráno nesnídám, protože jsem absolutně bez chuti na jídlo.

         
        Aja
        Aja - 19.10.2011 7:34

        Moje švagrová chodí i dvakrát za noc na WC a vždycky se cestou zpátky staví v lednici. Jede na maso, takže uloupne kus řízku nebo pečeně, v nejhorším nepohrdne ani pořádným kolečkem salámu nebo párku. naprosto nechápusmajlik - 92

         
        jasmine
        jasmine - 19.10.2011 6:37

        v noci jís neexistuje,v noci se spí nebo dělají jiné hezčí věci ,než-li jídlo.......Já tedy ráno musím snídat,abych mohla začít fungovat a pak naposledy jím v 18.30 to jest večeřím a pak nic jen káva ,či mléko.Nepochopím jak někdo může se v noci nacpat a jít s plným žaludkem.......smajlik - 76

         

        Sponzori

        Prohledej


        Výherci v soutěžích

        Soutěže na Soutez.cz

          Anketa

          Covid

          Prodělali/y jste v uplynulém roce Covid?

          Celkem hlasovalo 77231.
          Archiv anket.