Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Mexická klasika s Jihočeským žervé od Madety. V tomto jednoduchém receptu nechybí kvalitní hovězí maso, mexické fazole nebo avokádo. Šmrnc mu dáte kořením Fajitas a koriandrem. Zarolujte si dnešní dokonalý oběd...

pošlete nám recept

Nalaďte se na svůj biorytmus

Nalaďte se na svůj biorytmus

Noční směny v továrnách, služby v nemocnicích, bujaré večírky a v neposlední řadě změny zimního a letního času: to je jen několik příkladů toho, jak se dnes lidé snaží obelstít čas a změnit dobu, která je vyhrazená bdění, nebo naopak spánku. Překvapivě však stále více zjišťujeme, že zatímco změnit „objektivní“ čas hodin a budíků je relativně snadné, náš vnitřní čas daný přirozenými biorytmy dokážeme ovlivnit jen velmi těžko. A cena, kterou za takové pokusy platíme, může být poměrně vysoká.

 

Proč se mění čas?

Ukázkovým příkladem zásahu do biorytmů člověka je změna zimního a letního času, se kterou se více či méně úspěšně potýká každý z nás. Naštěstí posun času o hodinu nepředstavuje pro naše vnitřní hodiny výrazný šok a dříve či později si na něj zvykneme.

 

Kde jsou ale kořeny tohoto „trápení“, které pokaždé dvakrát ročně všichni podstupujeme?

  • Změna času spočívá v posunutí času o jednu hodinu napřed v letním období. Tak se zajistí, že denní světlo trvá déle do večerních hodin.
  • Změna času byla poprvé navržena v roce 1895 a autorem kontroverzního nápadu byl novozélandský entomolog a astronom George Vernon Hudson. Jako vášnivý sběratel hmyzu využíval ke svému koníčku každou volnou chvilku po práci a denní světlo trvající déle do večerních hodin pro něj znamenalo možnost věnovat se své vášni v letních dnech o hodinu déle.

 

  • Kromě toho se při zavádění letního času argumentovalo také úsporou elektrické energie, i když dnes je reálný efekt tohoto opatření již velmi sporný.
  • V dnešní době naopak působí změna času problémy v dopravě, při komunikaci mezi různými zeměmi nebo při měření času pomocí různých přístrojů a elektronických zařízení.

Jak působí změna času na lidský organismus

Řada lidí tvrdí, že přechody mezi zimním a letním časem ovlivňují jejich vnitřní hodiny, spánek, náladu, nebo dokonce zdravotní stav. Objevila se například vědecká studie dávající do souvislosti zavedení letního času a výskyt infarktu myokardu. A i když viníků je v tomto případě pravděpodobně více, jedna věc je jasná: zahrávat si s nastavením vlastních biorytmů se většinou nevyplácí. Pokud se chceme vyhnout zdravotním rizikům a po svém organismu požadujeme optimální výkony, musíme se nastavení svých vnitřních hodin maximálně přizpůsobit. Různé skupiny vědců po celém světě se zabývaly vlivem letního času na lidské zdraví.

I když jejich nálezy se občas rozcházejí, v podstatě zatím stihli obvinit změnu času z těchto negativních účinků na náš organismus:

  • Lidé si po změně času stěžují na bolesti hlavy, zmatenost a vyšší míru stresu.
  • První tři dny po jarním přechodu na letní čas je výrazně vyšší výskyt případů infarktu myokardu. Naopak při podzimním přechodu zpět na zimní čas se výskyt infarktů významně snižuje. Důvodem je patrně spánková deprivace při přechodu na letní čas. Chcete vědět, zda se riziko infarktu týká i vás? Otestujte se.
  • Zmíněná spánková deprivace podle vědců u některých lidí přetrvává i mnoho dní po uskutečněné změně času.
  • Jedna vědecká studie nalezla souvislost mezi změnou času a častějším výskytem sebevražd. Podle této studie dokonce i malá změna v biorytmech může citlivým jedincům pořádně zamávat s psychikou.
  •  

      Naučte se vnímat své biorytmy

      Moderní doba nás zatím nenaučila naslouchat svému tělu a jeho potřebám. Místo toho, abychom s ním spolupracovali, jej často nutíme k výkonům v době, kdy si žádá odpočinek, pomocí nejrůznějších podpůrných prostředků. Přitom zvolnění životního tempa a sledování svých vnitřních hodin nám může přinést nejen pevnější zdraví a duševní pohodu, ale paradoxně i zlepšit pracovní výkonnost. Co byste měli vědět o svých vnitřních biorytmushodinách:

      • Vnitřní hodiny člověka určují, kdy je nejvhodnější doba pro pracovní aktivitu, kdy pro spánek anebo pro příjem potravy. U každého člověka je nastavení vnitřních hodin trochu jiné (viz například známé rozdělení lidí na ranní skřivánky a noční sovy). Nastavení vnitřních hodin se také může do jisté míry měnit s věkem.
      • Naše biorytmy úzce souvisí také s příjmem potravy. Doba jídla by proto měla být pravidelná a zhruba stejná každý den.
      • Nerespektování doby spánku a našich biorytmů často souvisí s obezitou. Je známo, že lidé, kteří spí méně než šest hodin nebo naopak více než devět hodin denně, jsou častěji obézní. Stejně tak lidé, kteří se stravují nepravidelně.
      • Devastující vliv na naše přirozené biorytmy má hlavně práce v noci (noční směny). Noční práce by neměla trvat dlouhodobě. Podle některých studií existuje souvislost mezi mnohaletou prací v noci a některými druhy zhoubných nádorů, například rakovinou prsu. Chcete znát další rizikové faktory rakoviny prsu? Spočítejte si je právě u sebe na on-line kalkulačce.
      • Lidem, kteří mají problémy se změnou zimního času na letní, odborníci doporučují zvýšenou fyzickou aktivitu. Rychlá chůze nebo běh prý stimuluje uvolňování látky serotoninu v mozku, který pomáhá posunout vnitřní biologické hodiny.
      • Pokud máte v důsledku změny času problémy se spánkem, nesnažte se je řešit prášky na spaní, které celou situaci jenom zhorší. Jedinou vhodnou volbou jsou v tomto ohledu „přirozené“ léky s obsahem hormonu melatoninu, který se normálně zvyšuje v době, kdy je tělo připravené na spánek. Zjistit, zda spíte opravdu kvalitně, je snadné. Otestujte se.
        • Moderní člověk už asi nikdy nebude vstávat s východem a uléhat se západem slunce, i přesto se však můžeme naučit respektovat své vnitřní hodiny a své přirozené biorytmy využívat k našemu prospěchu. Proto příští změnu času vezměte jako výzvu a naskočte na pravidelnou vlnu svého biorytmu!

          (vek)

          Zdroj: www.ulekare.cz

          Převzatý článek


          7.11.2011   Rubrika: Nemoci a prevence   |   Komentářů 9   |   Vytisknout

          Hodnocení článku: 3/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

           

          Diskuse ke článku - Nalaďte se na svůj biorytmus

          Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
          Pentlička
          Pentlička - 7.11.2011 15:26

          Změny času mi vůbec nevadí, přizpůsobím se okamžitě, klidně už ten samý den.
          Ale kdybych se měla řídit svými biorytmy, tak bych spala nejméně do půl deváté, asi do dvou bych pracovala a pak už jenom odpočívala. Po čtvrté hodině jsem absolutně neschopná se na cokoli soustředit a se setměním se mi už chce akorát spát. Mám kamarádku, která chodí v osm večer cvičit, marně mě láká, abych šla s ní. V tu dobu jsem už tak maximálně schopná ležet u knížky nebo u televize. Spát chodím ve 22.00 a usnu okamžitě po zavření očí.

           
          Almega
          Almega - 7.11.2011 14:32

          Vadí mi,že se na jaře ubere hodina,ale jsem ráda,že je dlouho světlo...Na podzim se těším,jak si tu hodinu zase vyberu a poválím se déle...Obecně mi vadí tma,nedostatek slunce a tak...To bych se nejraději ani z postele nevyndala...

           
          Verera
          Verera - 7.11.2011 12:48

          Já bych se naladila na své biorytmy, ale zaměstanavatel je proti. Do kanceláře se prý jaksi na noční nechodí.

          Změna času mi nevadí, i když jsem sova, tak mi letní čas vyhovuje, při přechodu na zimní si tělo naopak myslí, že posun nastal opačným směrem, místo aby se mi chtělo večer dřív spát, jsem naopak déle čilá, nevím čím to. Ale přemůžu se, místo ve 3 ráno jdu spát už ve 2 a pak se mi v těch 6 vstává dobře , navíc je ještě chvíli ráno světlo, tak tělo věří, že si pospalo dýl.

          Kdepak, žádné rušení, pěkně sem tam změna, to je to pravé.

           
          štoudev
          štoudev - 7.11.2011 12:40

          Já bych nechala celej rok letní čas a klidně bych s ním ještě šoupala nazpátek, aby bylo světlo co nejdýl.smajlik - 68

           
          PEGG
          PEGG - 7.11.2011 10:54

          Linda - 7.11.2011 9:36 smajlik - 34 No tys na to kápla, to mi vůbec nedocvaklo, že lidstvo dokázal zblbnout jeden pošuksmajlik - 34smajlik - 37

           
          dadka
          dadka - 7.11.2011 10:24

          Nedávno jsem četla, že letní a zimní čas nám prospívá. Mně osobně to nevadí, ale mnoha lidem ano.Mělo by se to nechat plynout přirozenou cestou a nevymýšlet blbiny.
          Kdysi jsem chodila na směny, ranní,odpolední a noční po týdnu. Poslední noční už jsem opravdu mlela z posledního.

           
          Linda
          Linda - 7.11.2011 9:36

          To je fantastická logika!!!! ... protoze nejaky magor chtel po práci sbírat brouky tak lidstvo jeste 2 stoleti potom soupe 2x rocne hodinama a jeste si pro to hledá vymluvy typu uspora energie... jdu omdlit smíchy smajlik - 34 smajlik - 34 smajlik - 34 smajlik - 34

           
          Kočkomilka
          Kočkomilka - 7.11.2011 9:03

          Teď se srovnávám se změnou lépe,ale ještě tak týden budu malátná, ve 4 ráno už nebudu spát a v 8 večer usínat nad knížkou, v 14 hodin v práci mi padá hlava na papíry a piji o 1 kafe víc. Jarní změna je ještě horší, jsem strašně unavená, spím i 10 hodin. 3 týdny nežiju,jen se ploužím. Jo, je to fajn,když je o hodinu déle světlo,po práci se dá ještě ledaskam vyrazit. Ale co teď? Je krásný podzim, teplo, ještě bych třeba chtěla uklidit spadané listí, jít se psem do přírody. Jenže v 17 hodin je tma jak v ranci. Je mi jasné,že změny času hodně lidem vyhovují, ale já bohužel ty změny špatně snáším.

           
          PEGG
          PEGG - 7.11.2011 7:58

          Ano, změna času mi dělá problémy a vždycky mi dost dlouho trvá, než se s tím srovnám. I když si to snažím sama pro sebe vyhodnotit, že ta hodina přece není taková hrůza, tak jaksi moje tělo je jiného názorusmajlik - 76smajlik - 68
          Nevím, proč už se to dávno nezrušilo, jsou s tím jen problémy. Já jsem sova a vstávání je pro mne hrob, nejlepší je, pokud mohu vstát, až se sama probudím, což je jen o víkendusmajlik - 85 Jo podzimní změna času je pro mne příjemná,ale je fakt, že to je za tmy do práce, za tmy z práce. Asi by mi nevadilo, kdyby nechali letní čas na pořád, jak už si zvyknu, tak už je to o.k. smajlik - 62

           

          Sponzori

          Prohledej


          Výherci v soutěžích

          Soutěže na Soutez.cz

            Anketa

            Covid

            Prodělali/y jste v uplynulém roce Covid?

            Celkem hlasovalo 77231.
            Archiv anket.