Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Mexická klasika s Jihočeským žervé od Madety. V tomto jednoduchém receptu nechybí kvalitní hovězí maso, mexické fazole nebo avokádo. Šmrnc mu dáte kořením Fajitas a koriandrem. Zarolujte si dnešní dokonalý oběd...

pošlete nám recept

Tak trochu delikátní téma: Zácpa.

Tak trochu delikátní téma: Zácpa.
Víte, že první zmínky o zácpě pocházejí již ze starověké Číny a jsou staré asi 3-4 tisíce let? Obtíže s vyprazdňováním, především zácpa, patří i dnes k nejčastějším zažívacím problémům. Zácpou trpí asi 25 % dospělých. Třikrát více postihuje ženy než muže. Ve věku nad 65 let trápí až 40 % lidí. Jen malé procento z nich ale vyhledá při dlouhodobých potížích lékaře, protože zácpu považuje za banální problém.

Zácpu ovlivňují nemoci i strava

Zácpou trpí člověk, který má méně než 3 stolice týdně nebo příliš tvrdou stolici vyžadující vyšší úsilí při vyprázdnění. Může mít zároveň pocit neúplného vyprázdnění. Lidé si stěžují na bolesti břicha, dráždivost a bolest v oblasti konečníku. Někdy se ve stolici objeví i čerstvá krev. Zácpa se často projevuje také zvýšenou plynatostí, nechutenstvím a bolestmi hlavy.

Tzv. funkční zácpu může způsobit zpomalení průchodu tráveniny střevem nebo špatná funkce svalů pánevního dna. Nevhodné složení jídelníčku (například nedostatek vlákniny, malý příjem tekutin), špatné stravovací návyky a nepravidelný denní režim přispívají ke vzniku obtíží při vyprazdňování.

Zácpa může být příznakem některých nemocí postihujících orgány trávicího ústrojí. Jde například o rakovinu tlustého střeva, trhlinku na konečníku, zánětlivá onemocnění střev, hemeroidy nebo tzv. „líné střevo“. Tzv. chronickou zácpu mohou způsobit i další choroby související s:

  • nemocemi a úrazy mozku (například roztroušená skleróza, Parkinsonova choroba nebo stavy po mozkové příhodě);
      • metabolickými a hormonálními poruchami (například diabetes nebo snížená funkce štítné žlázy);
      • močovým a gynekologickým ústrojím.
        • V některých případech mohou za vznik zácpy i užívané léky, například antidepresiva, antihypertenziva či volně prodejné přípravky s obsahem železa nebo vápníku.

          S obtížemi při vyprazdňování se také často potýkají ženy v těhotenství nebo krátce po porodu.

          Ach, ta psychika…

          Projevy zácpy mohou být spojeny s psychickými nemocemi a stresem. Potýkají se s nimi především osoby trpící poruchami příjmu potravy. Za obtížemi s vylučováním bývají také deprese a úzkost. Tělo reaguje zpomalením činnosti střev nebo zadržováním stolice. U dětí hraje psychika velkou roli, obzvláště pokud vzniknou poranění v oblasti konečníku. Stejný problém však mohou mít i dospělí. Při potížích s vylučováním se může jedinec snadno dostat do začarovaného kruhu. Obavy z bolestivého vyprazdňování jej nutí zadržovat stolici, která se ve střevech více zahustí a působí při vylučování větší bolest.

          Zácpa však může být i samostatnou nemocí. U některých lidí dochází k utlumení nebo vyhasnutí vyprazdňovacího (defekačního) reflexu. Příčin vědomého zadržování stolice je celá řada. Viníkem bývá nevhodně zvolené složení jídelníčku s nedostatkem vlákniny, tekutin a málo pohybu. Druhou příčinou je potlačování nucení na stolici, jež může způsobovat například stud, spěch, nemožnost dojít si na toaletu dle vlastní potřeby či nevyhovující hygienické zařízení.

          Co pomůže, když tělo nemůže

          Zácpě je možné předcházet či zabránit jejímu zhoršování změnou návyků. Jídelníček by se měl skládat z pestré a vyvážené stravy s dostatečným zácpamnožstvím vlákniny. U dospělého se doporučuje 30 gramů vlákniny denně. Člověk by neměl zapomínat ani na dostatečný přísun tekutin. Důležité je také zařadit do svého denního režimu pravidelný pohyb. Preventivně lze zácpě předejít také nacvičením tzv. defekačního (vyprazdňovacího) reflexu. Člověk by si měl v rámci svých ranních rituálů vymezit dostatek času k návštěvě toalety. Tělo si postupně tento reflex osvojí. Pomoci může sklenka vody či lehká masáž břicha.

          Při prvních příznacích zácpy je možné zvolit volně prodejné léky, především změkčovadla, která zabrání rozvinutí obtíží do chronické podoby. Je vhodné užívat takové přípravky, které na sebe váží vodu a zvyšují objem střevních tekutin. Takovým způsobem fungují tzv. osmotická projímadla. Nejsou návyková, nedráždí střevní sliznici a nezpomalují ani nezrychlují pohyb střev. Osmotická projímadla by neměla způsobovat plynatost a nadýmání a neměla by se vstřebávat do organismu. Jsou vhodná pro širokou skupinu pacientů, včetně těhotných a kojících žen. V případě výskytu zácpy u dětí je zcela na místě navštívit dětského lékaře, který provede nezbytná vyšetření a doporučí další postup. Především u těhotných a kojících žen, lidí trpících některými nemocemi (například diabetem) a dětí je důležité volit léky, které se nevstřebávají do organismu. V některých případech může být doporučena i aplikace klystýru, který však není vhodný pro děti v souvislosti s psychickým zatížením a prohloubením jejich strachu z vyprazdňování.

          Pokud příznaky zácpy spontánně neodezní během 3 měsíců, je vhodné obrátit se na praktického lékaře, protože je potřeba odhalit skutečnou příčinu a zvolit vhodnou léčbu.

          Redakce


          29.2.2012   Rubrika: Nemoci a prevence   |   Komentářů 43   |   Vytisknout

          Hodnocení článku: 2,9/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

           

          Diskuse ke článku - Tak trochu delikátní téma: Zácpa.

          Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
          Zvolte stranu: 1-15 | 16-30 | 31-43
          Lidunkaaa
          Lidunkaaa - 25.11.2019 22:45

          Mě trápily zácpy a pak průjmy. Od té doby co jím tohle www.bion3.cz, tak si nemůžu na nic stěžovat.

           
          Fanula50
          Fanula50 - 24.8.2017 15:53

          Děvčata, máte zkušenost s projímadlem duphalac?

           
          Alecca
          Alecca - 12.6.2017 12:34

          Když mě chytne zácpa, tak i jáužívm projímadlo dietlax...Doporučuji, je šetrné a účiiné smajlik - 40

           
          Loupáček
          Loupáček - 24.4.2017 16:08

          Dobré projímadlo je dietlax :) http://www.dieticke-projimadlo.cz/

           
          Loupáček
          Loupáček - 24.4.2017 16:08

          Dobré projímadlo je dietlax :) http://www.dieticke-projimadlo.cz/

           
          Haninka
          Haninka - 1.3.2012 10:36

          majucha: ne ne, vloni jsem si koupila Vidláka, Matamor(d)fózu až letos smajlik - 68

           
          PEGG
          PEGG - 1.3.2012 8:07

          Alice. - 29.2.2012 22:06 - nemusí to být trubkama, některé pivo takové je. Prý nefiltrované kvasnicové, ale na mě nepůsobí. Když jsme si ho dávali poprvé, tak se všichni po něm potento, jen mě nic nebylo, tak nevím. smajlik - 68

           
          Alice.
          Alice. - 29.2.2012 22:06

          Kamarád měl chatu u vesničky s takovou zaplivanou hospodou kde asi nikdy nevymývali trubky a když si tam člověk dal pár piv, tak lítal jak po gutalaxu. Zaručené, kamarádova tchyně, ačkoliv pivo nerada, si tím léčila občas zácpu. Takže doporučuju najít zaplivanou čtyřku kde pivo je trochu zakalené a půjde to hned. smajlik - 64

           
          Ivča+3
          Ivča+3 - 29.2.2012 22:04

          Zkuste nějakou terapii jako třeba kineziologii. Něco nemůžete ve svém životě nějak dobře strávit. Je to hodně o psychice. Pomáhá to. Někdy nestihnete dojet z poradny domů.

           
          babkatapka
          babkatapka - 29.2.2012 18:05

          Od té doby, co piju denně 1 sklenici Coca Coly, žádný problém.
          Dřív jsem zkoušela všechno možné, ale po obědě Colu a úspěch zaručen. Pokud má někdo zájem o působení tohoto nápoje a proč se má pít, napište na mail. zavodska3@email.cz
          Ráda se podělím o zkušenosti i s jinými potravinami. Není to výmysl, ale celoživotní studie lékaře.

           
          Gorawen
          Gorawen - 29.2.2012 17:00

          Kadla: zkus rano na lacno vlaznou vodu a do toho stavu z pulky citronu, vypit, vetsinou zabira...Potom lnene seminko dat treba i do piti - taky prozene...Dobre je i si zacvicit treba kocici hrbet, prochazka...

           
          Kadla
          Kadla - 29.2.2012 15:05

          Lissie: Lněné semínko požírám (chutná mi) zcela běžně syrové (stejně tak dýňová semínka a jiná semena) a nic to se mnou nedělá. Namáčet do vody jsem to nezkoušela, ale nemyslím, že by to mělo nějaký jiný efekt...

           
          Juana
          Juana - 29.2.2012 14:26

          Lissie: Tchán se cpe gutalaxem už léta a naopak mu to situaci zhoršuje, protože si na to navykl. Už taky skončil v nemocnici, protože byl tak ucpaný, že mu nepomohlo nic, až když ho dali na kapačky, tak začal fungovat.

           
          Lissie
          Lissie - 29.2.2012 14:10

          Hmmm, taky na to docela trpím. A na nafouklé břicho, občas vypadám jak v osmém měsíci, tedy neoprávněně. Potvrzuji taky, že vláknina na to nezabirá. Zkoušela jsem na to i Psyllium od Dr. Popova a tedy vůbec nic, akorát jsem z toho nabírala, tak to letělo do koše. Ani při sušených švestkách jsem nepozorovala změnu, akorát je sežeru celé, protože mi moc chutnají, ale to je tak všechnosmajlik - 68. Nevím jak různé ty zákysy a tak, jsou to kalorie navíc, tak jsem to nikdy nezkoušela. Ale je fakt, že třeba jogurty, ovoce a vůbec všechno běžně zapíjím čajem a taky nic. To samé voda nalačno a tak. Z melounu se mi chce akorát čůrat, ale s tím problém nemámsmajlik - 68.
          Teď chci někdy prubnout to lněné semínko, to lidi hodně chválí, tak uvidíme. Nenapsala by jste mi prosím některá jak na to? Večer namočit lněné semínko do vody a ráno vypít? A kolik semínka a kolik vody? A má to mít nějakou konkrétní teplotu? A rámo na lačno? Jinak ty chemické věci jako je Gulatax a tak, to mi zabírá tak různě, buď vůbec nebo ano, ale musím si toho vzít šílenou dávku a je mi z toho děsně zle od žaludku. Tak to fakt jen výjimečně, nejsem toho příznivce, je to prý návykové.

           
          PEGG
          PEGG - 29.2.2012 13:55

          Linda - 29.2.2012 13:39 smajlik - 34smajlik - 34smajlik - 34 asi se ti to tlačilo na mozek smajlik - 68

           

          Zvolte stranu: 1-15 | 16-30 | 31-43
          Sponzori

          Prohledej


          Výherci v soutěžích

          Soutěže na Soutez.cz

            Anketa

            Covid

            Prodělali/y jste v uplynulém roce Covid?

            Celkem hlasovalo 77200.
            Archiv anket.