Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Mexická klasika s Jihočeským žervé od Madety. V tomto jednoduchém receptu nechybí kvalitní hovězí maso, mexické fazole nebo avokádo. Šmrnc mu dáte kořením Fajitas a koriandrem. Zarolujte si dnešní dokonalý oběd...

pošlete nám recept

Na péči o stárnoucí rodiče se dobře připravte předem

Na péči o stárnoucí rodiče se dobře připravte předem

V určité fázi života se karty obrátí a rodiče, kteří nám kdysi péči poskytovali, ji začnou sami potřebovat. Zatímco rad a informací o tom, jak pečovat o děti, je všude plno, pečovat o stárnoucí rodiče se musíme většinou naučit sami.

 

Jak začít

Ve chvíli, kdy si uvědomíte, že vaši rodiče potřebují pravidelnou péči, podnikněte první systematické kroky, které vám později usnadní všechno ostatní:

  • Nezapomeňte myslet na sebe – Hned na začátku si udělejte jasno v jedné věci: je pravděpodobné, že zdravotní stav vašeho rodiče se bude postupně zhoršovat a vaše možnosti s tím něco dělat jsou omezené. Udělejte, co je ve vašich silách, ale nepřepínejte se. Máte povinnosti také sami k sobě, k vlastní rodině a dětem.
  • Zjistěte si detailní informace o zdravotním stavu seniora – Udělejte si seznam všech lékařů, které váš rodič navštěvuje. Informujte se u nich o jeho zdravotním stavu, jeho pravděpodobném vývoji a současné léčbě. Velmi důležité je udělat si přehled o všech lécích, které senior užívá. Seznam již užívaných léků by měl mít k dispozici lékař pokaždé, než předepíše nový lék. Pokud máte dojem, že se v medicínských termínech ztrácíte, hledejte na internetu. Podrobné informace o onemocněních, chorobných stavech a lékařských termínech najdete v přehledném abecedním řazení například v sekci Nemoci a vyšetření.
  • Informujte se o zařízeních a službách pro seniory ve vašem okolí – Denní péči o seniora vám mohou usnadnit například denní stacionáře nebo pečovatelská služba, která vám pomůže s hygienou nebo donáškou stravy. Správný výběr lékaře vám také může péči o seniora v mnohém usnadnit. Lékaře všech specializací ve vašem okolí najdete v sekci Lékaři.
  • Spolupracujte s celou rodinou – Svolejte rodinnou poradu a hned od počátku zapojte do péče o seniora co nejvíce rodinných příslušníků. Každý může nějak přispět – ať už finančně, nebo občasnou výpomocí. Dejte všem jasně najevo, že jejich pomoc je vítaná a každá podpora pro vás znamená velkou úlevu.
  • Sledujte změny zdravotního stavu – Všímejte si například změn chuti k jídlu a případného úbytku na váze. Ptejte se na výskyt bolestí, neměly by vám uniknout potíže s pohyblivostí. Sledujte také psychický stav seniora a nepodceňujte případné stavy zmatenosti nebo problémy s orientací. Pozorujte rovněž kvalitu zraku a sluchu a informujte se, jak možné potíže řešit. Při každém nasazení nového léku si všímejte případných nežádoucích účinků. Pokud potřebujete radu odborníka, můžete využít internetové poradny. Mluvte spolu – Vždy respektujte vlastní vůli a soukromí vašeho rodiče. V závislosti na jeho zdravotním stavu se mu pokuste ponechat co největší nezávislost. Ptejte se na jeho názory a potřeby a společně mluvte o tom, jak je naplnit.
  • Význam správné výživy

    Dokonce i ve vyspělých zemích je podvýživa u starých lidí poměrně rozšířeným problémem. Lidé ve vyšším věku ztrácejí často chuť k jídlu a také mnohem méně dbají na pestré složení stravy. I z ekonomických důvodů mají snížený příjem bílkovin a v jídelníčku převažují sacharidy. Přitom stárnoucí organismus kvalitní bílkoviny potřebuje, i když celkový energetický příjem mírně klesá.

    Při nedostatku bílkovin se snižuje obranyschopnost organismu, tělo je náchylnější k onemocněním a zpomaluje se také hojení všech případných poranění, prodlužuje se doba zotavení po operaci. Ubývá svalová hmota, což má negativní vliv na pohyblivost a zvyšuje se náchylnost k pádům. To jsou jen některé důvody, proč má důraz na kvalitní stravu v péči o seniora prvořadý význam. Další informace o správné výživě nejen u seniorů můžete získat přímo od odborníků v internetové poradně.

    Podobně důležitý jako výživa je také dostatečný pitný režim. U starého člověka je často menší pocit žízně, který má za následek nízký příjem tekutin a dehydrataci. Vážnější dehydratace může vést až ke stavům zmatenosti a poruchám rovnováhy a tak být příčinou pádu a vážného úrazu. Proto je u starého člověka nutné kontrolovat denní příjem tekutin, i když sám tvrdí, že pije dostatečně.

    Potíže se spánkem?

    Nespavost je častým problémem u starých lidí, kterému lze však v mnoha případech předcházet. Nejlepší seniořiprevencí nespavosti je přiměřená fyzická aktivita během dne a také častý pobyt venku – na denním světle. Lidé, kteří tráví většinu času uvnitř místnosti bez přímého slunečního světla, mohou mít narušené vnitřní biologické hodiny, což vede ke změně rytmu spánku a bdění. Také častý nebo delší spánek během dne často vede k noční nespavosti. I těžce pohyblivého seniora je nutné každý den alespoň na chvíli vyvést ven na krátkou procházku nebo k posezení na slunci. Nejste si jistí, jak dobře spíte vy nebo vaši rodiče? Kvalitu spánku vám pomůže objektivně zhodnotit dotazník Jak spíte?

    Bezpečné domácí prostředí

    Pokud žije senior ve své domácnosti, je nutné mít na paměti jeho bezpečnost. Nejbližší rodinní příslušníci musí mít k dispozici vlastní klíč, aby měli v případě nutnosti do bytu okamžitý přístup. Domácnost musí být bezpečná především z hlediska rizika možného pádu. Bezpečnost zvyšuje dostatečné osvětlení (především na schodišti), snadná dosažitelnost vypínačů a také odstranění všech potenciálních překážek. V bytě by se neměly vyskytovat volně visící šňůry a kabely, předložky či koberečky, které hrozí podklouznutím a podobně. Koupelna a toaleta by měly být vybaveny madly usnadňujícími pohyb a také protiskluzovými podložkami.

    (vek)

    Zdroj: www.ulekare.cz 

    Převzatý článek


    8.3.2012   Rubrika: Nemoci a prevence   |   Komentářů 15   |   Vytisknout

    Hodnocení článku: 2,9/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

     

    Diskuse ke článku - Na péči o stárnoucí rodiče se dobře připravte předem

    Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
    Amaliekalova
    Amaliekalova - 28.12.2022 22:36

    Já už se starám dlouho a je to naprosto v pohodě. Hodně mi s tím teď pomáhá i sos tlačítko https://www.smartomat.cz/smartomat-sos-tlacitko-pro-seniory-smt03/ , díky kterému je mohu trasovat, ale hlavně oni so mohou kdykoliv zavolat o pomoc.

     
    Almega
    Almega - 8.3.2012 18:38

    Rodiče již nemám.....Teď jsem já na řadě,tak doufám,že to bude ještě dost dlouho trvat! Stejně si neumím představit,že bych se nechala obskakovat dětma,dokud to jen trochu půjde,tak chci být samostatná.Po doktorech nechodím a snad se jim vyhnu i do budoucna....

     
    modroočka
    modroočka - 8.3.2012 17:31

    Na toto se nejde připravit, to prostě příjde... a většinou v čase, který ani trochu není příjemný.
    Jedni moji "sousedi z druhé ulice", byli v duševní pohodě. Tatík měl Parkinsonovu nemoc. Nervy občas přestaly cítit - ruce, nohy... a jeho žena ho tenkrát donutila opustit invalidní vozík, chtěla, aby chodil, hýbal se a trochu zhubnul. I vydal se na procházku ke mně, asi 300 m. Měl štěstí, že jsem zrovna byla před domem a uviděla ho. Vzala jsem venkovní židli a utíkala mu s ní naproti... s tím, že ho potom přivezu autem. Neumím si představit, co by se stalo, kdyby ... na to jsem volala jejich dceři, co se stalo a že je potřeba kontaktovat MUDry... udělala to.
    I když se děti starají, nikdy nemohou vědět, co rodiče provedou, byť v dobré víře.

     
    sharon
    sharon - 8.3.2012 16:35

    babkatapka: víš, já to v mládí viděla jak se maminka starala o svoji maminku , moji stařenku....jelikož je ségra skoro o pět let mladší tak to tak asi nevnímala, jsme každá úplně jiná a přitom vlastní sestry........smajlik - 26

     
    sharon
    sharon - 8.3.2012 16:34

    denda04: taky to tak beru........však víš, jsme na tom podobněsmajlik - 45.........naše sluníčka.....smajlik - 68smajlik - 31

     
    babkatapka
    babkatapka - 8.3.2012 16:19

    To je moc hezké povídání a určitě zajímavé, ale..........
    Kolik je takových dětí, aby je zajímalo jak žijí rodiče?????

     
    denda04
    denda04 - 8.3.2012 15:09

    sharon: smajlik - 56 za dobrotu na žebrotu ,ale nevadí máš hodné děti a smajlik - 43 hlavně zdravíčko smajlik - 45smajlik - 45smajlik - 45smajlik - 58

     
    sharon
    sharon - 8.3.2012 14:56

    LenkaT: já měla doma papíry do DD pro mamku 7 let a nikdy jsem nenašla odvahu jí je dát podepsat....tehdy mudra řekla že tam papíry můžou ležet jako v pořadníku, jenže bylo potřeba důchodový výměr a podpis....nenašla jsem k tomu sílu, takže byla doma a nastěhoval se k ní synovec ( sestry syn) takže já prala a žehlila pro oba, uklízela po nich, na vánoce dárek i pro něj.....sestra se nestarala......však co, je tam její syn, tak ať se stará.....ten chodil do práce, ale já byla ráda že tam máti není v noci sama, byt po máme mu měl zůstat s tím jsme souhlasila......a dnes ? sestra tam nakonec bydlela taky jako rozvedená....a nakonec ho prodala a mě se ani nezmínila....smajlik - 26
    ona byla chudinka , měla o jedno dítě víc než já .....ale v životě našim okna neumyla...smajlik - 26smajlik - 16smajlik - 16smajlik - 16 je to pryč, už jen vzpomínám.....

     
    mam-ča
    mam-ča - 8.3.2012 14:17

    LenkaT: To je od Tebe moc hezké, že se o maminku staráš. Ale věř tomu, že i když bratr dle Tvých slov "nedělá skoro nic ", bydlení s vlastním milovaným rodičem, který chátrá (zvlášť duševně) před očima, je velký nápor na psychiku.
    Vydrž, ikdyž je to záběr, a s bratrem udržuj co nejlepší vztahy. Jednou budete mít jenom jeden druhého a to je velká opora. Mně sestra umřela, a pořád je mi po ní strašně smutno.
    Chlap se většinou nedokáže postarat o ty běžné a ubíjející všední potřeby blízkého člověka. Čest výjimkám.

     
    LenkaT
    LenkaT - 8.3.2012 14:04

    mam-ča: zasloužit snad ani ne, ale když někomu to prostě nedá, aby se nestaral. Já mám maminku s Azheimerem, ještě to sice jde, aby byla doma, bydlí s bráchou, ale už se o sebe nepostará. No a já bydlím jinde a vařím, nosím obědy, nakupuju, chodím s ní k lékařům, uklízím, pomáhám s koupáním, prostě všechno. Brácha nedělá skoro nic a ještě se ofrňuje, když já si dovolím jet na 14 dní na dovolenou. Kolikrát už jsem se silami a nervami u konce, ale nedá se nic dělat, do domova mamina nechce, až jednou, až to se mnou sekne, tak ji tam brácha nacpe asi

     
    mam-ča
    mam-ča - 8.3.2012 12:40

    sharon: PEGG: ...a že se nakonec starají ti méně protěžovaní, to už je pravidlem.
    Jako bychom si chtěli ještě v závěru života rodičů tu lásku nějak zasloužit.

     
    mam-ča
    mam-ča - 8.3.2012 12:37

    Jo děvčata, mě vždycky inspiruje ten nadpis : "Na péči o stárnoucí rodiče se dobře připravte předem".
    To je totiž něco, na co člověk není dostatečně připraven nikdy.
    Péče neznamená jen uvařit-uklidit-vyprat, ale třeba i pomoc s hygienou, a to je hodně tvrdý oříšek. Můj otec byl vůči mně hrozně stydlivý. Nikdy jsem ho neviděla nahého a dalo mi moc práce ho přesvědčit, aby ho aspoň vykoupat mohli mí synové, kteří ho měli moc rádi a pomáhali mu kdykoli to bylo třeba.
    A i pak se dal dopravit do vany jenom v trenýrkách...smajlik - 26

     
    PEGG
    PEGG - 8.3.2012 10:54

    mam-ča - 8.3.2012 9:15 - to je naprosto normální, bohužel. Naši starouškové naštěstí zatím soustavnou péči nepotřebují. Zatím zajišťuji jen nákupy, doktory, prádlo, okna a zahradu. Ale co myslíte, švagrová která bydlí ve stejném městě, děti už má z domu se ani neobtěžuje zeptat a přitom to jsou její rodiče. No co naděláš. Beru to tak, že mi oni taky pomoháli, když byly děti malé, tak jim to vracímsmajlik - 61smajlik - 25

     
    sharon
    sharon - 8.3.2012 9:46

    ono se to všechno krásně napíše ale praxe a skutečnost bývá mnohdy zcela někde jinde......
    mam-ča: něco obdobného mám za sebou.......smajlik - 26

     
    mam-ča
    mam-ča - 8.3.2012 9:15

    Osvěta je třeba, ale promiňte, trochu si odporujete :
    např. "Udělejte si seznam všech lékařů, které váš rodič navštěvuje. Informujte se u nich o jeho zdravotním stavu"..
    Pokud je senior svéprávný, nemá se bez jeho souhlasu nikdo (ani z rodiny) co informovat o jeho zdravotním stavu. Bude-li chtít, řekne vám to sám.
    Protože :
    "Vždy respektujte vlastní vůli a soukromí vašeho rodiče"
    Nad větou :
    "Svolejte rodinnou poradu a hned od počátku zapojte do péče o seniora co nejvíce rodinných příslušníků. " jsem se trpce zasmála.
    Starala jsem se více než 6 let o svého nemocného otce, který byl po mrtvici špatně pohyblivý, ale duševně zdravý. Zpočátku jsme se o pomoc dělily s mojí sestrou, která ale brzy sama vážně onemocněla a zemřela. Kdyby mi nepomáhaly moje děti, asi bych musela tatínka umístit do nějakého ústavu. Takhle umřel doma ve svém bytě, a v plné duševní svěžesti. Ostatní příbuzní - např. dospělé děti mé sestry, které byly vždycky dědečkem preferovány, a bydleli oba od dědy stanici MHD, se na dědečka byli za těch 6 let podívat jednou.
    Zdědit už nebylo co, všechno jim rozdal za svého předchozího života, tak co tam, že ? Ať se postarají druzí. smajlik - 37

     

    Sponzori

    Prohledej


    Výherci v soutěžích

    Soutěže na Soutez.cz

      Anketa

      Covid

      Prodělali/y jste v uplynulém roce Covid?

      Celkem hlasovalo 77204.
      Archiv anket.