Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Mexická klasika s Jihočeským žervé od Madety. V tomto jednoduchém receptu nechybí kvalitní hovězí maso, mexické fazole nebo avokádo. Šmrnc mu dáte kořením Fajitas a koriandrem. Zarolujte si dnešní dokonalý oběd...

pošlete nám recept

Mám syndrom polycystických ovarií?

Mám syndrom polycystických ovarií?

Žít se syndromem polycystických ovarií znamená pro každou ženu něco trochu jiného. Především proto, že příznaky této nemoci se mohou vyskytovat u různých žen v různé míře a zároveň se jejich intenzita může měnit s věkem. Poznat, že se potýkáme s touto nemocí, nemusí být příliš složité. Je ale nutné se zdravotními potížemi navštívit lékaře.

 

Hlavní příznaky

Diagnostikovat syndrom polycystických ovarií lze už podle problémů, které přivádějí nemocnou k lékaři. Hlavním symptomem je nepravidelná menstruace, způsobená nejčastěji tzv. anovulačními cykly. To znamená takovými menstruačními cykly, při kterých nedochází k ovulaci (uvolnění zralého vajíčka z vaječníků). Tento stav bývá spojen s problematickým otěhotněním. Dalším příznakem je zvýšená hladina mužských pohlavních hormonů (androgenů), které mohou být odpovědné za příznaky jako zvýšené ochlupení nebo akné.

 

S příznaky ihned k lékaři

Na prvním místě je třeba vyhledat odbornou pomoc, ať už v podobě gynekologa, nebo praktického lékaře, který vás případně odkáže ke specialistovi. Je nutné, abyste se svým lékařem mluvila zcela otevřeně a vylíčila mu všechny obtíže. Jen tak totiž může lékař správně diagnostikovat a posléze léčit vaši nemoc. K potvrzení diagnózy syndromu polycystických ovarií použije lékař ultrazvuk a krevní vyšetření, především stanovení hladiny mužských pohlavních hormonů.žena

 

Účinná léčba existuje

Pokud u vás lékař skutečně toto onemocnění diagnostikuje, vězte, že je dostatek účinných léčebných prostředků. Kromě velkého množství farmakologické terapie (antikoncepční přípravky, léky ovlivňující hladinu inzulinu a krevních tuků atd.) je tu mnoho nefarmakologických prostředků, které pomohou zbavit se nepříjemných příznaků spojených s touto chorobou.

 

Léčba musí být komplexní

Je důležité mít na paměti, že léčba syndromu polycystických ovarií má být "celotělová", což znamená, že spolu s předepsanými léky je třeba také pozměnit životní styl. Požádejte svého lékaře o radu ohledně výživy a diety. Právě snížení váhy o 5 až 10 procent má totiž výrazný vliv na zmírnění obtíží. Pokud pacientka správně dodržuje nařízení lékaře, syndrom polycystických ovarií prakticky nemusí omezovat její život.

 

(sva)

Zdroj: www.ulekare.cz 

Převzatý článek


20.3.2012   Rubrika: Nemoci a prevence   |   Komentářů 0   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 3,1/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

 

Diskuse ke článku - Mám syndrom polycystických ovarií?

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
Sponzori

Prohledej


Výherci v soutěžích

Soutěže na Soutez.cz

    Anketa

    Covid

    Prodělali/y jste v uplynulém roce Covid?

    Celkem hlasovalo 77204.
    Archiv anket.