Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Mexická klasika s Jihočeským žervé od Madety. V tomto jednoduchém receptu nechybí kvalitní hovězí maso, mexické fazole nebo avokádo. Šmrnc mu dáte kořením Fajitas a koriandrem. Zarolujte si dnešní dokonalý oběd...

pošlete nám recept

Síla pozitivního myšlení: mýtus, nebo pravda?

Síla pozitivního myšlení: mýtus, nebo pravda?

Ten příběh vzal za srdce: cyklista Lance Armstrong v roce 1996 onemocněl rakovinou. V době diagnózy se již rozšířila z varlat do plic, břicha i mozku. Přestože mu lékaři nedávali ani poloviční naději na přežití, Armstrong se vyléčil a úspěšně pokračoval v kariéře. Podle svých slov vděčí cyklista za život právě síle pozitivního myšlení.

 

Lákavé téma

O významu pozitivního myšlení, o jeho existenci či neexistenci se přou i odborníci z řad lékařů. Představa, že můžeme silou vůle a svým psychickým naladěním získat převahu nad těžkým onemocněním, je velmi lákavá. Existují ale relevantní důkazy? Nějaké studie na téma souvislosti mezi lidskou psychikou a zdravím již proběhly. Například zhruba před čtyřmi lety odborníci z Ben-Gurionovy univerzity v Izraeli zjistili následující:

  • Ženy čelící těžkým životním okolnostem, jako je úmrtí v rodině nebo rozvod, mají větší riziko rakoviny prsu než jejich šťastné vrstevnice.
  • Studie také ukázala, že pacientky s rakovinou prsu častěji uváděly, že v době před diagnózou trpěly úzkostí a depresivními stavy. meditace
    • Právo na špatnou náladu

      Prozatím však nemůže dát nikdo jasnou odpověď na to, zda nás pozitivní myšlení může udržet zdravé, nebo dokonce vyléčit z nějakého onemocnění. V opozici proti výše zmíněné studii totiž existují další, které sílu lidské psychiky nepotvrzují.

      • Výzkum provedený u pacientů s rakovinou hlavy a krku ukázal, že emoční naladění pacientů nijak neovlivnilo délku jejich přežití.
      • Někteří odborníci dokonce upozorňují, že přeceňování významu pozitivního myšlení může mít i škodlivé následky – pocit, že svou depresivní náladou mohu negativně ovlivnit výsledky léčby, může být totiž velmi stresující.
      • Existuje i názor, že vynucená dobrá a pozitivní nálada, kterou se snažíme udržet silou, je prý pro organismus stejně škodlivá jako život v dlouhotrvající depresi.
        • (vek)

          Zdroj: www.lecba-rakoviny.cz

          Převzatý článek


          6.4.2012   Rubrika: Nemoci a prevence   |   Komentářů 5   |   Vytisknout

          Hodnocení článku: 3/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

           

          Diskuse ke článku - Síla pozitivního myšlení: mýtus, nebo pravda?

          Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
          mashanka
          mashanka - 9.4.2012 7:42

          On je hlavně rozdíl mezi pozitivním myšlením chtěným - rozhodnout se, pozitivně myslet a za každou cenu se do toho tlačit, a mezi pozitivním naladěním, které má člověk dané nebo se k němu dopracuje přirozeně - postupně mu samo dochází, že je vlastně všechno na světě úžasné a on šťastný, že u toho může alespoň chvíli být

           
          Monik
          Monik - 6.4.2012 22:28

          Verera: smajlik - 47

           
          Verera
          Verera - 6.4.2012 17:08

          Světlonoska: Když ono to asi není v tom, že se člověk snaží i když to nejde,ale už něco v nátuře každého, co moc nejde změnit.

          Někdo dokáže neprožívat moc špatné situace a najít si vždycky něco pozitivního, aniž by se přemáhal. Tam to může fungovat.

          Vždyť zdravotní stav se může zhoršovat stresem a tím, jak se někdo vším trápí nebo pořád rozčiluje si vlastně pro své tělo vytváří dodatečný stres, na rozdíl od toho, kdo nad takovými věcmi dokáže mávnout rukou a věnuje se nečemu příjemnému.

           
          Světlonoska
          Světlonoska - 6.4.2012 13:53

          Múže a nemusí to tak býtsmajlik - 26nevím,i bez nemoci je mi někdy ouvej a at dělám co dělám,pozitivně mi myslet prostě nejdesmajlik - 36

           
          Almega
          Almega - 6.4.2012 10:48

          Jo,někdy nemůže člověk pozitivně myslet ani náhodou...Dnešní doba je celá negativní,plná zla,a bude trvat,než se to otočí...Přispívá k tomu i vliv TV,tam nedají něco hezkého skoro nikdy....Tak zbývá si najít pěknou knihu nebo se vydat do přírody a kochat se květinkami,motýly a tak....

           

          Sponzori

          Prohledej


          Výherci v soutěžích

          Soutěže na Soutez.cz

            Anketa

            Covid

            Prodělali/y jste v uplynulém roce Covid?

            Celkem hlasovalo 77200.
            Archiv anket.