Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

První vánoční cukroví v nové domácnosti? S našimi tipy to zvládnete levou zadní!

První vánoční cukroví v nové domácnosti? S našimi tipy to zvládnete levou zadní!Od vánočních svátků nás dělí už jen pár týdnů, a tak je třeba začít s klasickými přípravami, které jsou nezbytné pro to, abychom tento čas mohli využít k plnohodnotnému odpočinku a pohodě. Nejde však pouze o generální úklid a nákup vánočních dárků...
pošlete nám recept

Jak správně nastartovat hubnutí

Jak správně nastartovat hubnutí

Snažíte se zhubnout a ono to nejde. Představa plavek ve vás vyvolává hrůzu: Jak se těch špeků zbavím? Bohužel většina lidí v této situaci sahá k nefungujícímu modelu hladovky: čím méně toho sním, tím více budu hubnout. První kila jdou dolů lehce, ale pak se hubnutí zastaví. Na vině může být zpomalený metabolismus.

Jak nastartovat metabolismus?

Odbornice z Institutu redukce a prevence nadváhy kompliment doporučují na základě svých dvacetiletých zkušeností zejména pravidelné stravovávní po menších porcích, příjem dostatečného množství bílkovin a zařazení pohybu. Pojďme se na jednotlivé rady podívat podrobněji:

Stravujte se pravidelně – hladovky vám zaručí pouze jojo efekt

„V Češích je bohužel stále zakořeněn názor, že pokud chci zhubnout, nesmím jíst. Tento přístup však vede pouze ke zpomalení metabolismu a následnému jojo efektu,“ upozorňuje Gabriela Knosová z brněnského Institutu redukce a prevence nadváhy kompliment. „Při redukci hmotnosti je pro dospělého člověka doporučený příjem energie od 5 000 kilojoulů do 7 000 kilojoulů denně. Konkrétní číslo se odvíjí od věku, pohlaví a fyzické aktivity.“

Tělu je proto třeba dodávat optimální příjem energie v průběhu celého dne, aby nehladovělo a zároveň nemělo přebytky. Optimální pauzy mezi jídly jsou 2-3 h, důležité je optimální rozložení v čase, a to jak množství, tak i živin. Dbejte na vydatné snídaně, po noci je metabolismus v útlumu a potřebuje doslova „nahodit“. Oběd je pak nejvydatnější jídlo dne a směrem k večeru snižujte množství sacharidů v konzumovaných jídlech.

„Lidé, kteří k nám přicházejí s tím, že se jim nedaří zhubnout, často přiznávají, že vynechávají snídaně a snižují tak svůj energetický příjem. Říkají, že po ránu ani nepotřebují jíst, nastartují se kávou. Všechno špatně. Odhlédneme-li od kofeinu, který prázdnému žaludku opravdu nesvědčí, snižují tak svůj energetický výdej. Pokud totiž vynecháme snídani a jíme až oběd, zpomalíme svůj metabolismus skoro o polovinu,“ vysvětluje Kristýna Galová z brněnského Institutu kompliment.

Pozor na dostatek bílkovin – tofu maso nenahradí

Proč? Tělo totiž zpracovává bílkoviny pomaleji než tuky nebo sacharidy, a tak vás zasytí na delší dobu. To ale není jediné pozitivum, samotným zpracováním proteinů tělo vydá více energie než u jiných živin. Strava bohatá na proteiny tak pomáhá udržovat svalovou hmotu, a tím i podporuje rychlost vašeho metabolismu. „Doporučujeme konzumovat zejména živočišné bílkoviny, protože mají komplexní zastoupení aminokyselin. Z tohoto hlediska je nejvhodnější vaječný bílek, nebo kuřecí maso. Pokud maso odmítáte, můžete jej nahradit tofu, ale budete se muset kvůli vyšší energetické hodnotě smířit s menší porcí,“ uvádí Kristýna Galová z Institutu kompliment.

 

nastartovat hubnutíHýbejte se! Svaly spalují více energie.

Rychlost metabolismu zásadně ovlivňuje množství svalové hmoty a pravidelná fyzická aktivita. Svaly i v klidu potřebují na svůj provoz podstatně více energie než tuková tkáň, a proto tělo, které má dostatek svalové hmoty, vydává více energie, má tedy vyšší bazální metabolismus. „Pro ty, kteří trpí jarní únavou je pohyb skvělým lékem. Pokud se přemohou a začnou chodit alespoň na procházky, brzy na sobě zpozorují blahodárné efekty,“ potvrzuje nutnost zařazení pohybu Kristýna Galová z Institutu kompliment.

Restart metabolismu? Pouze přírodní cestou

Mimořádně nebezpečné je zrychlovat metabolismus pomocí doplňků stravy. Bez důkladného vyšetření si ani nemůžete být jistá, že metabolismus zrychlit opravdu potřebujete. „Našim klientům žádné doplňky stravy nedoporučujeme. Dokonce máme zkušenost, že některé mohou lidem spíše ublížit, pozor na ně,“ varuje Gabriela Knosová.


JAK METABOLISMUS FUNGUJE?

Na závěr si vysvětleme, jak metabolismus funguje a proč je pro hubnutí důležité zvyšovat jeho fungování. Metabolismus je souhrnem veškerých dějů, které probíhají uvnitř organismu a slouží k tvorbě využitelné energie a látek potřebných pro činnost organismu. Vedle celkového metabolismu hraje při hubnutí roli také tzv. bazální, neboli klidový metabolismus, který udává potřebu energie pro zachování všech životně důležitých funkcí v klidu. Pokud dokážete zvýšit právě tento bazální metabolismus, začnete takříkajíc hubnout i ve spánku.

„Příčinou zpomaleného metabolismu může být nejen nedostatek fyzické aktivity, ale také nepravidelný příjem energie, když celý den nejíme a večer to doháníme, a pozitivní energetická bilance (přijímáme více energie, než vydáváme a přebytek se ukládá do zásob). Na vině ale může být také nevyvážená strava, která může obsahovat příliš skrytých tuků (zejména nasycených), vysoký příjem jednoduchých cukrů či trans-mastných kyselin. Také nízký podíl vlákniny ve stravě a nedostatečný příjem neslazených tekutin bez kofeinu rychlost metabolismu ovlivňují negativně,“ komentuje Gabriela Knosová, odbornice na výživu a pohyb z brněnského Institutu redukce a prevence nadváhy kompliment.

Vedle nesprávných stravovacích návyků ale může být příčinou i špatná funkce některých vnitřních orgánů, nejčastěji štítné žlázy, a někteří lidé trpí zpomaleným metabolismem v důsledku předchozích drastických diet, založených na půstu.


Redakce


21.3.2012   Rubrika: Hubnutí   |   Komentářů 16   |   Doporučit článek   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 2,9/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

 

Diskuse ke článku - Jak správně nastartovat hubnutí

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
Zvolte stranu: 1-15 | 16-16
margareta548
margareta548 - 14.7.2015 11:32

kamarádka říkala že piperine forte funguje - holky berete toto?? zhubnu 10 kilo berouc pouze tablety???????

 
lenka_c
lenka_c - 11.7.2015 13:05

Pomahate se a použivate nějake tablety na hubnutí?

 
Petruša
Petruša - 24.3.2012 13:38

to abych vám tu ani nepsala co vypiju denně já že? Napíšu...krom jednoho nebo dvou rozpustných kafí s mlékem vypiju max. půl litru smajlik - 72 Strašný, já vím smajlik - 97

 
Ťapina
Ťapina - 22.3.2012 14:19

talenka: Ale nemusí, život není soutěž v konzumaci vody. Já taky vypiju za den maximálně dva litry, když do toho započítám i polévku a tekutiny v jídle a minimálně dopoledne lítám na záchod co hodinu s úplně světlou močí. Moc mi není jasné, co ti lidi, kteří vypijou 4 litry, s tou vodou dělají.

 
TULI
TULI - 21.3.2012 19:00

talenka: to jsi dobra .. ja myslela, ze piju hodne ..a to JEN 2 litry denne .. ty 4 !!! to jsi dobra !!!smajlik - 47

 
talenka
talenka - 21.3.2012 18:49

Almega: NO, to je pěkná kravina, ale taky to pamatuju. Teď žáci ve vyučování pít můžou a jsou tak navyklí, že toho v 90% případů nezneužívají. běžně mají u lavice litr- litr a půl pití.
Vypití kávy se fakt nepočítá do pitného režimu, protože odvodňuje. myslím, že tvoje orgány musí docela trpět smajlik - 26

 
Almega
Almega - 21.3.2012 17:45

Teda....jak tu čtu,co všechno vypijete,tak žasnu....Za našeho dětství se zakazovalo pít např. ve třídě voda z vodovodu,celkem si ani nikdo do školy žádné pití nenosil,od rána až při obědě byla nějaká voda se sťávou či čaj.Já denně vypiju tak 1,5 litru něčeho,nejvíce kávy a sním 1-2 jablka.A žízeň nemám,ani v parném létě.Já bych do sebe tedy 4 litry nedostala,natož 7!! To by byla moje smrt...a uběhala bych se na WC...

 
Lissie
Lissie - 21.3.2012 13:46

aninka01: talenka: Já mám tedy taky problém s tím pitným režimem. Dřív jsem pila docela málo a chodila dost často na záchod i tak. Pak jsem začla s nějakou tou zdravější stravou či dietou a začla u toho i víc pít. Většinou tedy slabý ovocný čaj, vyjímečně vodu. Souhlas, že čím víc piju, tím víc mám žízeň. Ono si tím asi tělo vynahrazuje i objem jídla. Já, i když jsem malá, tak bych toho dokázala sníst fakt hodně, ale musím to hlídat, tak hold asi piju, no. A tělo si fakt nezvyklo, prostě čím víc piju, tím víc chodím na záchod. Občas je to fakt hodně na překážku. Dokonce se snažím to už i trochu omezit, ani bych snad nedojela z práce domů. A taky už jsem se bála o ledviny, byla bych schopná vypít třeba 7 litrů i víc a to ne v nějakých extrémních vedrech a při fyzické zátěži, běžně. A to pití mi na zácpu taky moc nepomáhá, mám s tím taky problém.

 
PEGG
PEGG - 21.3.2012 13:18

loupák - 21.3.2012 10:47 - jj, teorii mám taky zmáknutou, ale nevydržím. Zeleninu mám ráda jako přílohu, ale samotnou ne. To mám pak hrozný hlad. Já jak nemám kus masa tak nežiju. Jenže jen tak samotné maso se zeleninou mě taky nijak neuspokojí, prostě mi tam chuťově chybí nějaká přílohasmajlik - 85

 
talenka
talenka - 21.3.2012 12:07

aninka01: no prvních 14 dní to bylo krušných, zadávala jsem samostatnou práci a zdrhala - ale pak si tělo zvykne (dopoledne vypiju 2 l vody, ty 4 l jsou na celý den), takže chodím jen o přestávce, ale teda o každé přestávce smajlik - 68 Nicméně je divné, že čím víc piju, tím větší mám pocit žízně. Bez flašky vody nevycházím, připadám si jak na poušti.

 
aninka01
aninka01 - 21.3.2012 10:51

talenka: a jak to děláš s tím pitím? Myslím, že jsi někde psala, že jsi učitelka? Já vypít 3 - 4 litry vody, tak v práci nic neudělám, neb jsem neustále na záchodě. Před třídou bych to asi nevydržela a udělala loužičku před tabulísmajlik - 76 smajlik - 16

 
loupák
loupák - 21.3.2012 10:47

To já všechno vim a čas od času se do toho pustímsmajlik - 81...nikdy nevydržimsmajlik - 26,sem děsnásmajlik - 37

 
Linda
Linda - 21.3.2012 9:21

talenka: cpu se zeleninou, hodne ruznyma salátama, nemám ráda dresinky a tak je prolévám olivovym olejem s ruznyma prichutema (ted zrovna mám s chilli). Ovoce nejim, skoro vsechno se krizuje s moji alergii a co se nekrizuje je plny cukru (hrozny, banány atak). A snídám, obvykle vajicka a nebo bily jogurt. A piju vodu (z kohoutku) a zeleny nebo bily caj, kafe vyjimecne.

 
talenka
talenka - 21.3.2012 9:09

Linda: a cpeš se hodně zeleninou? Ty jo, já baštím odpoledne a večer zeleninu, dopoledne ovoce, v daleko větší míře než kdy předtím - a funguje to perfektně. Plus samozřejmě denně 3-4 litry vody, ne míň, hlavně ale dopoledne.

Jinak na mě tohle funguje. Nechala jsem si udělat jídelníček na míru, paní mi změřila bazální metabolismus - snídám dost, jím 6x denně, nemám hlad a jde to dolů. smajlik - 33 akorát mi vadí, že se na ne/hubnutí dost projevuje alkohol (a to piju jenom víno a jenom občas) smajlik - 97

 
Almega
Almega - 21.3.2012 8:08

Hmmm,tak za mlada jsem nikdy nesnídala,porýpala se v obědě,snědla večeři a neměla jsem ani 50 kilo.V poslední době jím,jak píšou výše a jsem furt čím dál tím víc tlustá!! a to se ještě mučím na inlajnech (včera cca 18 km) a NIC !

 

Zvolte stranu: 1-15 | 16-16
Sponzori

Prohledej


Výherci v soutěžích

Soutěže na Soutez.cz

Anketa

Zpívám rád a je to na mě doufám znát...

Zpíváte si občas doma?

Celkem hlasovalo 388248.
Archiv anket.