Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

Malinová roláda

Malinová roláda

Snadná a lehká jako vánek...

pošlete nám recept

Štědrovečerní večeře letem světem. Opičí ocas i chobotnice.

Štědrovečerní večeře letem světem. Opičí ocas i chobotnice.

Blíží se Vánoce a s nimi i chvíle strávené v rodinném kruhu a ve společnosti dobrého jídla. Tradiční menu v podobě rybí polévky, bramborového salátu a smaženého kapra jsou sice stále oblíbené, mnoho lidí ovšem dává přednost i novým receptům.

Nové recepty nemusí být pouze smažený vepřový řízek, vinná klobása nebo staročeské a regionální recepty, inspirace přichází ze všech koutů světa. „Lidé rádi zkouší nové věci a podoba vánočního menu se za posledních několik let výrazně změnila, “ říká Jiří Poláček z portálu o vaření TradičníRecepty.cz.

Kapr tak často bývá nahrazován jinými druhy ryb jakojsou losos, štika, pangasius nebo tolstolobik. Někdy dokonce i jinými druhy mas. Mnoho českých rodin dnes po vzoru anglosaských zemína Vánoce servíruje také pečeného krocana.„V Japonsku je v současnosti největším hitem kuřecí menu z KFC, Portugalci si zase rádi pochutnají na vařené chobotnici. Tyto trendy k námale asi jen tak nedorazí,“vysvětluje Poláček.

V okolních zemích se servírují podobné pokrmy, jako v českých domácnostech. Německá rodina si na Štědrý den nejčastěji pochutnává na pečené huse s červeným zelím a bramborovým knedlíkem. V sousedním Polsku zase tradičního kapra doplňují boršč nebo houbová polévka, pirohy a kompot ze sušeného ovoce.

Ve světě naopak najdeme daleko zajímavější recepty. „V Chile na Vánoce konzumují nápoj s názvem Colade mono, což v překladu znamená opičí ocas. Mexičané oproti tomu milují ruský bramborový salát a Argentinci se neobejdou bez steaku. V Bulharsku pak servírují hned 12 chodů reprezentujících 12 měsíců. Ani jedno z jídel však neobsahuje maso, “ dodává Poláček.

Komerční článek


18.12.2012   Rubrika: Tradice a lidové obyčeje   |   Komentářů 2   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 2,8/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

 

Diskuse ke článku - Štědrovečerní večeře letem světem. Opičí ocas i chobotnice.

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
kubikm
kubikm - 18.12.2012 22:42

Lůca Kov: smajlik - 34smajlik - 34

 
kubikm
kubikm - 18.12.2012 22:39

co je to ruský bramborový salát?

 
Almega
Almega - 18.12.2012 10:20

Lůca Kov: Tak toto je opravdu rána do pranice!!! Včera jsem četla v knize o starých časech,že boháči měli na stole mj. hlemýždě a vydru ve vinné omáčce.....

 
Lůca Kov
Lůca Kov - 18.12.2012 9:38

Ahojky, tak v noci na dnešek zase trága. Od 21 hodin řev...jídlo...dudu...řev...furt něco, prostě nespala a nespala...ráno po kojení jsem ji nechala v posteli a chrní...klasika...

Dneska jedeme na kontrolu nožiček ve 4 týdnech. Jsem zvědavá, jestli to bude ok. Budu lhát, že dáváme 3 látkové pleny, protože preventivně dávat pampersku a ještě 3 další látkové s kalhotkama, to už byl mega balík, dáváme prostě pampersku a kalhotky se dvěma látkovýma plenkama...ta dr. v Pcích je trochu prdlá. No, snad to nebude mít Elinka špatné. Pak se chci stavit na porodnici za dr. co mě rodila a dělala UTZ a dát jí dáreček a poděkovat.

Mates jde s tatínkem dneska na Hobita do kina ve 3D v českém znění...taky bych šlááááááááá

Natalko - já myslim, že to mlíčko stačí. O Huggieskách mi ani nemluv. Já je dostala zdarma v Globusu a většina z nich během pár minut protekla a spokojená sem teda nebyla. Dáváme pampersky...a na opruzeniny nám pomohla obyč Rybilka a mažem a prdítko má "v cajku" :-)

Rybko - Maty je doma taky do 6.1. Elinka se taky občas směje :-) a hrozně vnímá moje ruce, když nad ní třepotám prstama, zaměří je a pak sleduje ruku, tak mám radost. Jen by nemusela tak často plakat a mohla by spinkat... taky čekám ještě na jednu zásilku knih. Manžovi jsem objednávala z UAX a dnes přišel e-mail, že balík odeslán, tak do pátku by měl přijít. Tak ještě ty knihy a budu spokojená. Jo a v DM vyzvednout fotky a podložky pod myš a samolepky apod. :-)

Bubu - no teda ten tvůj chlap je ale chudáček :-)))))) jinak my prožíváme s Elčou něco podobnýho, ale já se snažim ji cpát do kolíbky nebo postýlky. V posteli je evidentně spokojená, ale...jak ji tam nechám, tak tam bude už asi napořád...nebo x let :-)

 

Sponzori

Prohledej


Výherci v soutěžích

Soutěže na Soutez.cz

Anketa

Covid

Prodělali/y jste v uplynulém roce Covid?

Celkem hlasovalo 2891.
Archiv anket.