Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

První vánoční cukroví v nové domácnosti? S našimi tipy to zvládnete levou zadní!

První vánoční cukroví v nové domácnosti? S našimi tipy to zvládnete levou zadní!Od vánočních svátků nás dělí už jen pár týdnů, a tak je třeba začít s klasickými přípravami, které jsou nezbytné pro to, abychom tento čas mohli využít k plnohodnotnému odpočinku a pohodě. Nejde však pouze o generální úklid a nákup vánočních dárků...
pošlete nám recept

Tvoření, malování, ruční práce

Velmi jednoduchá jarní hedvábná šála. Chcete ji vyhrát?

Šála

Jaro už je snad konečně tady, teplé šály schováváme hluboko do skříně a vyměníme za lehké šály v jarních barvách. Jednu takovou vám pomůžeme vytvořit. Budete potřebovat jen obyčejný štětec, hedvábnou šálu nebo šátek a barvy na hedvábí. Hedvábné šály a šátky v různých rozměrech koupíte ve výtvarných potřebách, stejně jako barvy na hedvábí.


Na stůl rozprostřete igelit. Hedvábnou šálu namočte a dobře vyždímejte. Rozprostřete ji na igelitovou podložku a dobře nakrabaťte, jak to vidíte na prvním obrázku. Prostě vytvořte z mokrého hedvábí hory a údolí… tím máte připravené hedvábí k malování. Připravte si barvy na hedvábí, záleží jen na vás, kolik a jaké barvy použijete, stačí vám jen základní odstíny, barvy se dají mezi sebou míchat.

šála 1

Já jsem použila jen dvě barvy, žlutou a oranžovou. Žlutou barvu jsem nanesla na „pohoří“ – hedvábí jsem jen jemně přetírala štětcem, to úplně stačí, barva se v mokrém podkladu pěkně rozpije. Do „údolí“ jsem nanesla barvu oranžovou a zase nechala rozpíjet. Odstíny barev se vpijí do sebe a vytvoří krásné nové barevné přechody. Jakmile je šála celá nabarvená (nezapomeňte přetřít okraje hedvábí, bílé nevypadají tak pěkně), nechte ji schnout. Neroztahujte ji, nechte ji schnout nakrabacenou. Hedvábí schne hodně pomalu, buďte trpělivé. No, já jsem moc nebyla, po dvou hodinách jsem šálu roztáhla a nechala dosušit na sušáku.

To byla ta zábavnější část a teď přijde bohužel to méně zábavné – která z vás nerada žehlí, přijde si na své. Barvu musíte do hedvábí dobře, velmi dobře zažehlit, alespoň několik minut. Žehlete na teplotu mírně nižší než na bavlnu, je dobré pustit trochu páry. šála 2


Jakmile bude hedvábí zažehlené, trochu ho vymáchejte – a neděste se, když trochu pustí barvu, to je normální, vyplavují se zbytky barev zapuštěné pod okraj hedvábí. Nechte proschnout a vlhké zase dobře vyžehlete. Teď se můžete rozhodnout, jestli šálu budete ještě dál zdobit, nebo usoudíte, že už je šála hotová. Já jsem ji ještě trošku domalovala guttou na hedvábí. Gutta je barva v tubě, kterou se kreslí linky. Kreslit můžete, co chcete, já mám nejraději abstraktní tvary, jednoduché linky, spirály, můžete jen tak obtáhnout barevné skvrny. Malbu guttou pak také dobře zažehlete.


 

Tak se do toho pusťte a nechte pracovat svojí fantazii.


Šálu, kteru vidíte na obrázku v tomto článku, můžete vyhrát v naší víkendové soutěži. Aby to ale nebylo líto těm, kteří v sobotu a v neděli nemůžou přijít, začne soutěž výjimečně už dnes odpoledne.

Markéta Janoušková


31.3.2006   Rubrika:   |   Komentářů 20   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 2,9/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

 

Diskuse ke článku - Velmi jednoduchá jarní hedvábná šála. Chcete ji vyhrát?

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
Sponzori

Prohledej


Výherci v soutěžích

Soutěže na Soutez.cz

Anketa

Zpívám rád a je to na mě doufám znát...

Zpíváte si občas doma?

Celkem hlasovalo 463964.
Archiv anket.