Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

První vánoční cukroví v nové domácnosti? S našimi tipy to zvládnete levou zadní!

První vánoční cukroví v nové domácnosti? S našimi tipy to zvládnete levou zadní!Od vánočních svátků nás dělí už jen pár týdnů, a tak je třeba začít s klasickými přípravami, které jsou nezbytné pro to, abychom tento čas mohli využít k plnohodnotnému odpočinku a pohodě. Nejde však pouze o generální úklid a nákup vánočních dárků...
pošlete nám recept

Tvoření, malování, ruční práce

Modrý hrnek s nalepovacími konturami

Modrý hrnek s nalepovacími konturami

Možná jste se už s touto ohromně jednoduchou technikou setkaly, možná ne. Když jsem nalepovací kontury objevila, zajásala jsem. Nemám tak pevnou ruku pro malování přímo z tuby, abych kreslila krásné rovné linky, a proto jsem toto obrovské ulehčení práce přivítala.

Nalepovací kontury existují v mnoha variantách a tvarech, stříbrné a zlaté, zakoupíte je ve výtvarných potřebách, aršík za cca 20–30 korun. Pro dnešní tvoření jsem vybrala květinové vzory. Připravila jsem tmavomodrý jumbo hrnek, na kterém budou kontury velmi dobře vidět, štětec a pár barev na porcelán v lahvičkách a tubách.

Hrnek nejdříve dobře omyjte saponátem, aby kontury a barvy dobře přilnuly, a osušte. Nejdřív si rozmyslete, které motivy použijete a kam je na hrnek rozmístíte. Opatrně konturu z aršíku odloupněte a přeneste na hrnek, přilepujte postupně od kraje motivu a uhlazujte. Když se kontura nepřilepí dobře napoprvé, dá se dobře sloupnout a nalepit znova. Jen buďte opatrné, aby se kontura nepotrhala.

Výsledek nalepení kontury vidíte na obrázku. Jakmile máte kontury nalepené, přemýšlejte, jestli je budete vybarvovat. Často je pěkné nechat na podkladu vzor tvořený jen obrysem, zejména když používáte tmavý podklad, na kterém se krásně vyjímají.

Pokud budete chtít motiv vymalovat, připravte si vypalovací barvy na sklo a porcelán a motiv nebo jeho část opatrně vymalujte štětcem či barvou přímo z tuby. Zde jsem použila jen trávově zelenou barvu na lístky, které jsem vybarvila tenkým štětcem, a zlatou barvu z tuby na květy.

Barvy nechte dobře zaschnout, alespoň hodinu, a poté hrnek vypalte v elektrické troubě podle návodu na lahvičce s barvami. Obvykle se barvy vypalují asi 30 minut na teplotu přibližně 150 stupňů. Takto vypálený hrnek můžete běžně mýt, jen se nedoporučuje mýt je v myčce. Ale řeknu vám – synův hrnek s konturami koček myji v myčce pořád a drží jak helvítská víra... Hrnek vypalte v troubě, i když použijete jen kontury a nebudete je již vymalovávat.

Nemusíte se samozřejmě omezovat jen na hrnky nebo sklenice, kontury jdou velmi dobře použít třeba na dřevěné či skleněné rámečky na fotografie. V tom případě samozřejmě nebudete kontury nebo barvy vypalovat v troubě.

Markéta Janoušková


5.6.2006   Rubrika:   |   Komentářů 6   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 2,9/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

Potřeby Hrnek1 Hrnek2  

Diskuse ke článku - Modrý hrnek s nalepovacími konturami

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
Sponzori

Prohledej


Výherci v soutěžích

Soutěže na Soutez.cz

Anketa

Zpívám rád a je to na mě doufám znát...

Zpíváte si občas doma?

Celkem hlasovalo 463964.
Archiv anket.