Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

První vánoční cukroví v nové domácnosti? S našimi tipy to zvládnete levou zadní!

První vánoční cukroví v nové domácnosti? S našimi tipy to zvládnete levou zadní!Od vánočních svátků nás dělí už jen pár týdnů, a tak je třeba začít s klasickými přípravami, které jsou nezbytné pro to, abychom tento čas mohli využít k plnohodnotnému odpočinku a pohodě. Nejde však pouze o generální úklid a nákup vánočních dárků...
pošlete nám recept

Záhada Kounovských řad

Záhada Kounovských řad

Každý, kdo miluje magická a tajemná místa, by měl navštívit Kounovské řady na Lounsku, které se nacházejí v katastru obce Domoušice. Nejlépe se k nim dostanete, když zaparkujete u železniční stanice Mutějovice a odtud pokračujete pěšky po žluté turistické značce. Tvás dovede až ke Kounovským řadám. Najdete je v pohoří Džbán na náhorní plošině Roviny v nadmořské výšce 526 m. Nacházejí se sice v zalesněném území, jsou však docela dobře viditelné. Jedná se o 14 řad tvořených křemencovými kameny a balvany, vedených rovnoběžně ve směru od severu k jihu. Jednotlivé řady jsou od sebe vzdáleny 20 až 30 metrů a jejich délka dosahuje přibližně 400 m.

V České republice nic podobného neuvidíte a naskýtá se tedy otázka, kdy vlastně Kounovské řady vznikly a kamenyk čemu sloužily? Teorií je několik. Jedna z nich například tvrdila, že se jedná o závodní dráhy pro závody s koňmi a vozy, které jsou staré 2700 let. Při vší úctě k našim dějinám, naši zemi neobývala v té době tak vyspělá civilizace, která by zde mohla pořádat závody s koňmi a vozy. Vždyť v této době byly v Evropě vyspělé jen některé středomořské civilizace, teprve vznikl Řím a začala se formovat Římská říše. Taky se nepotvrdila teorie, že zde šlo o pravěkou astronomickou observatoř.

V roce 1976, kdy zde byla prováděna těžba dřeva, která mimochodem Kounovské řady dost poškodila, zde byly zjištěny stopy po orbě. Někteří vědci pak došli k závěru, že se jednalo o středověká pole a kameny sloužily jako meze. Tím měla být záhada Kounovských řad vyřešena.

Já bych však takovým optimistou nebyl, neboť dle mého názoru zůstaly nezodpovězeny tři základní otázky. Proč by zrovna středověcí zemědělci zakládali svá pole na horách na náhorní plošině, když je všude kolem dostatek úrodné půdy v nížině? Taky je zarážející zcela neobvyklý tvar jednotlivých polí o délce 400 m a šířce pouhých 20 až 30 m. A konečně, proč křemenné kameny na meze přiváželi středověcí zemědělci z nejbližšího naleziště vzdáleného 30 km až od Postoloprt, neboť takové kameny se ve zdejší lokalitě vůbec nevyskytují? Vždyť přeci mohli použít místní kameny, kterých je zde dost a dost. Tak tedy až si přijedete prohlédnout Kounovské řady, usedněte na křemenný balvan, v lesním tichu se zamyslete a třeba se vám podaří odhalit záhadu Kounovských řad.

 

Foto: www.wikipedia.org

Jiří Glet


31.5.2011   Rubrika: Krásy naší země   |   Komentářů 10   |   Doporučit článek   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 3/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

 

Diskuse ke článku - Záhada Kounovských řad

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
Minda
Minda - 1.6.2011 0:52

Moc pěkný článek smajlik - 5 také bych se tam jednou ráda podívala.

 
Jadvinka
Jadvinka - 31.5.2011 13:14

Milda3: ty to nevíš?Jsou ukryté v panelácích,obchodech na úřadech ....smajlik - 68

 
Linda
Linda - 31.5.2011 12:19

Jadvinka: konecne odborný názor smajlik - 47
Milda3: houby carodejnice, tam prece pristávali príbuzní z Atlantidy

 
Milda3
Milda3 - 31.5.2011 12:09

Jadvinka: nebo to byly přistávací a startovací dráhy pro slety čarodějnic,dodnes nikdo neví kde se 30 dubna slejzaj

 
Jadvinka
Jadvinka - 31.5.2011 10:58

třeba měl každý své středověké vznášedlo a tam měli své přistávací dráhy smajlik - 98smajlik - 68

 
štoudev
štoudev - 31.5.2011 10:45

Linda: smajlik - 68smajlik - 77smajlik - 47

 
Linda
Linda - 31.5.2011 10:29

majucha: vyrazíme stanovat smajlik - 64smajlik - 67

 
štoudev
štoudev - 31.5.2011 9:55

Almega: taky jsem si říkala, že bych se tam někdy podívala. Prý je to místo nabité nějakou energií a i skeptici tam prý cosi cítí. A málokdo tam vydrží přes noc. Zajímalo by mě to.smajlik - 68

 
Almega
Almega - 31.5.2011 9:35

Kolikrát už jsem si říkala,že bych se tam jela podívat...To o těch polích není zase až tak mimo,u nás jsem viděla taky takovou řadu kamenů až balvanů v přímce a skutečně tak měli kdysi ohraničené pole.Dnes je to zatopené pod vodou přehrady a jen občas se to vynoří.Pravda,není to mnoho řad,jen jedna....Že byla pole úzká,tak o tom svědčí staré katastrální mapy-tam je vidět neskutečné nudličkya na všelijakých místech....

 
Jarča*
Jarča* - 31.5.2011 8:38

Zajímavý článeksmajlik - 47

 

Sponzori

Prohledej


Výherci v soutěžích

Soutěže na Soutez.cz

Anketa

Zpívám rád a je to na mě doufám znát...

Zpíváte si občas doma?

Celkem hlasovalo 401807.
Archiv anket.