Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

První vánoční cukroví v nové domácnosti? S našimi tipy to zvládnete levou zadní!

První vánoční cukroví v nové domácnosti? S našimi tipy to zvládnete levou zadní!Od vánočních svátků nás dělí už jen pár týdnů, a tak je třeba začít s klasickými přípravami, které jsou nezbytné pro to, abychom tento čas mohli využít k plnohodnotnému odpočinku a pohodě. Nejde však pouze o generální úklid a nákup vánočních dárků...
pošlete nám recept

Nová přírodní památka na území Kolowratových lesů

Nová přírodní památka na území Kolowratových lesů

Správa CHKO Český les vyhlásila novou přírodní památku na území Kolowratových lesů - Kolowratův rybník. Památka o rozloze necelého hektaru se nachází na Černém rybníce přibližně 2 km západně od města Přimda. Předmětem ochrany je poslední větší populace masožravé rosnatky prostřední v Českém lese. S počtem několika tisíc jedinců patří k největším populacím této rostliny na území naší republiky. Rosnatka prostřední, nejdrobnější a nejvzácnější z našich rosnatek, se v Českém lese vyskytuje společně se svou příbuznou rosnatkou okrouhlolistou, od které se odlišuje podlouhlým tvarem listů.

Kolowratův rybník není jediným maloplošným chráněným územím, které lze v Kolowratových lesích navštívit. Už v roce 1933 byla vyhlášena přírodní rezervace Diana s unikátními lesními porosty pralesovitého typu. Prakticky celá plocha dvaceti hektarové rezervace je pokryta bučinou starou přes 260 let. V jejích korunách bydlí početná ptačí populace včetně velmi zajímavých druhů, jako je holub doupňák, lejsek tmavý i černohlavý, žluna šedá, jestřáb lesní, krkavec velký a dokonce i čáp černý.

kolowratovy lesyV nižších polohách je možné zahlédnout zmiji nebo ropuchu obecnou, užovku obojkovou, slepýše křehkého, ještěrku živorodou, čolka horského, myšku drobnou, rejsce vodního a dokonce i vzácnou bělozubku bělobřichou. O něco hůře přístupná je přírodní rezervace Přimda na západním a jihozápadním prudkém balvanovitém svahu stejnojmenného kopce, pod zříceninou starobylého románského hradu Přimda, nejstaršího známého kamenného hradu u nás. Velmi členité prudké svahy v nadmořské výšce 685-848 m. n. m. jsourosnatka prostřední pokryty lesem o stáří 150 let, ve kterém převažují buk, javor a smrk.

Okolí Kateřinského a Nivního potoka v tachovské části Kolowratových lesů si oblíbil bobr evropský, z tohoto pohledu jde o nejvýznamnější lokalitu v západních Čechách, součást seznamu evropsky významných lokalit Natura 2000. Ojedinělou přírodní památkou je i opuštěné důlní dílo Loreta nedaleko Klatov s největším zimovištěm netopýrů v západních Čechách.

Další zajímavé informace o minulosti i současnosti Kolowratových lesů: www.kolowrat.cz

Redakce


25.7.2011   Rubrika: Krásy naší země   |   Komentářů 1   |   Doporučit článek   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 3/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

 

Diskuse ke článku - Nová přírodní památka na území Kolowratových lesů

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
Almega
Almega - 25.7.2011 12:08

Máme tolik krásných krajin -ale asi je všechny nikdy nespatřím na vlastní oči.Těším se,že v důchodu se porozhlédnu po ČR,ale kdoví,jak to bude....Je to ještě nějaký rok.

 

Sponzori

Prohledej


Výherci v soutěžích

Soutěže na Soutez.cz

Anketa

Zpívám rád a je to na mě doufám znát...

Zpíváte si občas doma?

Celkem hlasovalo 401807.
Archiv anket.