Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Mexická klasika s Jihočeským žervé od Madety. V tomto jednoduchém receptu nechybí kvalitní hovězí maso, mexické fazole nebo avokádo. Šmrnc mu dáte kořením Fajitas a koriandrem. Zarolujte si dnešní dokonalý oběd...

pošlete nám recept

Tip na výlet. Hrad Choustník a zámek Brandlín.

Tip na výlet. Hrad Choustník a zámek Brandlín.

Prázdniny se rychle blíží ke svému konci, určitě ale ještě stihnete podniknout se svými dětmi a rodinami nějaké zajímavé výlety. Co třeba navštívit nějaký pěkný hrad či zámek? Na dva z nich právě nyní pozveme.

Unikátní Hrad Choustník má dvojité hradní jádro

Hrad Choustník, který najdete nedaleko města Tábora, patří k našim velmi zajímavým hradům. Hrad stojící na zalesněném kopci Choustník 680 m. n. m. je totiž u nás zcela ojedinělý dvojhrad. Má dvojité hradní jádro o dvou palácích, dvojici hranolových věží a rozlehlé předhradí. Jeho obranyschopnost kromě hlásek zajišťovaly silné hradební zdi, příkopy a násep.

Hrad nechal postavit ve druhé polovině 13. století Beneš z Chýnova. Později hrad patřil Rožmberkům a někdy kolem roku 1430 byl nově opevněn. V době renesance již hrad nevyhovoval obytným nárokům šlechty, postupně ztrácel svůj význam, zpustnul a v roce 1672 je uváděn již jako zřícenina. V devadesátých letech 20. století byla provedena konzervace zdiva hradu. Zřícenina hradu upoutá zejména čtyřhrannou věží dosahující výšky 18 m, která byla upravena jako rozhledna. Poskytuje pěkný výhled do kraje, za dobré viditelnosti lze dohlédnout až na Moravu a na vrcholky Šumavy a Brd. Na hřebenu kopce se rozkládá na ploše 9,9 hektarů přírodní rezervace Choustník s pralesovitým porostem a vzácnou květenou.

Brandlín. Původní tvrz byla přestavěna na krásný zámek.

Jen pět kilometrů jižně od Choustníku se nachází zámek Brandlín. Ve vsi Brandlín byla v druhé polovině 16. století přestavěna původní gotická tvrz na renesanční tvrz, která se stavebními úpravami z 19. a 20. století přeměnila na zámek s arkýři a věží v jihozápadním nároží.

Zámek je pěkně zrekonstruovaný a je zpřístupněn veřejnosti. Nachází se zde středověká hospoda, rytířský sál a několik další zámeckých místností, ve kterých je umístěn historický nábytek, původní kamna a zajímavá sbírka starých hodin. Na zámku je taky výstava obrazů akademického malíře Borise Eibla.

Ze zámecké věže je pěkný výhled do okolí a k zámku patří i zámecká obora s daňky a muflony. Zámek Brandlín stojí ve vskutku malebné jihočeské lesnaté krajině.

zámek brandlín
 

Foto: www.obec-choustnik.cz

www.wikipedie.cz

Jiř Glet


23.8.2011   Rubrika: Krásy naší země   |   Komentářů 0   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 2,9/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

 

Diskuse ke článku - Tip na výlet. Hrad Choustník a zámek Brandlín.

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
Sponzori

Prohledej


Výherci v soutěžích

Soutěže na Soutez.cz

  Anketa

  Covid

  Prodělali/y jste v uplynulém roce Covid?

  Celkem hlasovalo 77175.
  Archiv anket.