Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Mexická klasika s Jihočeským žervé od Madety. V tomto jednoduchém receptu nechybí kvalitní hovězí maso, mexické fazole nebo avokádo. Šmrnc mu dáte kořením Fajitas a koriandrem. Zarolujte si dnešní dokonalý oběd...

pošlete nám recept

Barokní Vrtbovská zahrada. Oáza klidu a nádhery.

Barokní Vrtbovská zahrada. Oáza klidu a nádhery.

Touláte se rádi starobylými zákoutími našeho hlavního města nebo se chystáte naši matičku stověžatou navštívit? Pak si určitě nenechte ujít návštěvu jednoho nádherného, malebného zákoutí.

Na Malé Straně v Praze totiž najdete krásnou barokní Vrtbovskou zahradu. Když procházíte Karmelitskou ulicí kolem domu č. 25 s nenápadnou fasádou a nejste znalí věci, vůbec netušíte, že za průchodem tohoto domu se nachází nejkrásnější barokní terasovitá zahrada v Praze. Vrtbovskou zahradu založil pro hraběte Jana Josefa z Vrbty kolem roku 1720 proslulý barokní architekt František Maxmilián Kaňka. Na konci 20. století byla tato zahrada nově upravena a byla dostavěna její vstupní část s pokladnou a sociálním zařízením.

Zahrada, která má rozlohu 0,31 hektarů, je umístěna ve svahu Petřína. Najdete zde schodiště, terasy, zábradlí s kuželkovými balustrádami, barokní sochy a vázy, zahradní cestičky, záhony, živé ploty a vyhlídková místa.

vrtbovská zahrada

Přímo u domu, v rovinaté části zahrady je salla terrena zdobená freskou barokního mistra, malíře Václava Vavřince Reinera. Je zde i bazének se sochou putti. Na zahradních terasách jsou pak umístěny originály nebo kopie barokních soch vynikajícího sochaře vrcholného baroka, Matyáše Bernarda Brauna. Jsou zde sochy antických bohů, reliéfy mořských panen a mnoho kamenných váz. Po schodišti můžete vystoupit až na nejvyšší místo v zahradě, odkud je skvostný pohled na malostranská zákoutí. Mnozí znalci staré Prahy tvrdí, že právě odsud je nejkrásnější pohled na malostranský chrám sv. Mikuláše.

Jiří Glet


29.8.2011   Rubrika: Krásy naší země   |   Komentářů 1   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 2,9/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

 

Diskuse ke článku - Barokní Vrtbovská zahrada. Oáza klidu a nádhery.

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
Světlonoska
Světlonoska - 29.8.2011 8:03

smajlik - 94TAk to by stálo za viděnísmajlik - 105pokochat se krásou zahradnických mistrůsmajlik - 5

 

Sponzori

Prohledej


Výherci v soutěžích

Soutěže na Soutez.cz

    Anketa

    Covid

    Prodělali/y jste v uplynulém roce Covid?

    Celkem hlasovalo 77175.
    Archiv anket.