Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Mexická klasika s Jihočeským žervé od Madety. V tomto jednoduchém receptu nechybí kvalitní hovězí maso, mexické fazole nebo avokádo. Šmrnc mu dáte kořením Fajitas a koriandrem. Zarolujte si dnešní dokonalý oběd...

pošlete nám recept

Hrad Křivoklát byl loveckým hradem českých králů

Hrad Křivoklát byl loveckým hradem českých králů

Hrad Křivoklát stojí uprostřed Chráněné krajinné oblasti Křivoklátska, která je zapsána mezi biosférické rezervace UNESCO. Původní přemyslovské hradiště u Rakovnického potoka bylo na počátku 12. století přestavěno a nově opevněno. Ve 13. století zde byl postaven gotický královský hrad, který sloužil jako lovecký hrad. Český král Václav I. byl známý svoji vášní pro lovy. Na hradě rád pobýval a zřídil zde úřad královského lovčího. Hrad si taky oblíbil český král Přemysl Otakar II. a rád zde pobýval taky král a císař Karel IV. Na Křivoklátě se po návratu z Francie do Čech dokonce ubytoval se svou první ženou Blankou z Valois a vydal zde řadu důležitých listin.

Za vlády Vladislava II. Jagellonského dostal hrad dnešní podobu. Po nástupu Habsburků na český trůn hrad sloužil jako vězení. Snad nejznámějším vězněm na hradě byl Angličan Eduard Kelley. Byl dvorním alchymistou císaře Rudolfa II. a podařilo se mu císaři nakukat, že dovede vyrobit zlato. Císaře nejdříve obalamutil trikem, při němž využil dvojitého dna v truhle, z níž několik kousků zlata vytáhl označil ho za svůj výrobek. Nadšený císař očekával další zlato z jeho dílny, ale alchymista se stále jen vymlouval na špatnou konstelaci planet. Když jeden z dvořanů zjistil, že Eduard Kelley skrývá pod svými dlouhými vlasy středověké znamení podvodníků, uříznuté ucho, císař pochopil, že byl podveden a uvěznil Eduarda Kelleyho na Křivoklátu. V roce 1643 hrad vyhořel a ztratil svůj význam. Na přelomu 19. a 20. století byl hrad důkladně zrekonstruován.

hrad křivoklát

Na hradě jsou dvě prohlídkové trasy. V první trase nazvané Gotické paláce projdete horním nádvořím a taky většinou interiérů horního hradu. Navštívíte místnost zvanou Stříbrnice, hradní kapli, Rytířský a Velký královský sál. Můžete si rovněž prohlédnout hradní sklepení, které se používalo nejčastěji jako vězení a dále přízemí Velké věže, které sloužilo jako hladomorna. Druhá prohlídková trasa zvaná Celý hrad zahrnuje trasu Gotických paláců, Fürstenberskou knihovnu, obrazárnu a hradní muzeum s expozicí saní. Dále pak rovněž Velkou věž a systém středověkého opevnění hradu. Hrad Křivoklát stojí v kraji hlubokých lesů a čisté přírody a skutečně stojí za zhlédnutí.

 

Foto: www.zamky-hrady.cz

Jiří Glet


6.9.2011   Rubrika: Krásy naší země   |   Komentářů 5   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 3/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

 

Diskuse ke článku - Hrad Křivoklát byl loveckým hradem českých králů

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
YXH
YXH - 6.9.2011 23:37

Je tam krasne, Byli jsme tam nekolikrat. Skoda, ze tam uz neni kovarska dilna. Aspon vloni byla zavrena. Kamaradi byli uneseni silou zdiva a dvermi do stribrnice.
Bohuzel pruvodkyne, kterou jsme meli, mluvila moc rychle a sotva jsem pochytila uryvky z jejiho vykladu, tak to bylo dost tezke to prekladat do anglictiny, nemeli ten den zadneho anglickeho pruvodce, tak jsem delala co jsem mohla. Pak jsme se s kamaradkou vzdaly vystupu na vez a seznamily se s velice prijemnym mladikem, ktery tam pracoval a znal toho o hradu hodne, tak nam vlastne udelal "osobniho" pruvodce hradem. Bylo to moc fajn, trochu umel anglicky, zbytek jsem prelozila a vedeli jsme vic nez od oficialni pruvodkyne. Mimo jine take stoji za zminku, ze tam jsou obchudky s drevenymi vyrobky, keramikou a jinymi drobnymi darky.

 
Almega
Almega - 6.9.2011 13:47

medved: Když jsme tam kdysi byli,tak tohle ještě nebylo...V té hladomorně jsem je teda litovala (ty vězně,co tam museli být...) a pamatuji se na ty středověké podpisy na zdech velkého sálu...lidi jsou furt stejný!

 
adelka1
adelka1 - 6.9.2011 11:16

pořádá se tam senzační vinobraní....smajlik - 47

 
medved
medved - 6.9.2011 10:58

hlavně pro děti je výlet na křivoklát úplně výborný, protože kousek nad hradem je krásné hřiště ve tvaru hradu křivoklátu a na kraji obce (taky nahoře) je udělaný krásný lesopark s mnoha krásnými atrakcemi ala velká lanovka, tobogán, houpací koš atd atp. stačí se zeptat na pokladně hradu a oni vás odkážou

 
Světlonoska
Světlonoska - 6.9.2011 8:31

smajlik - 94Určitě stojí za to vidět,že stojí,ne vážně,je krásný,pohádkovýsmajlik - 76smajlik - 47smajlik - 105

 

Sponzori

Prohledej


Výherci v soutěžích

Soutěže na Soutez.cz

    Anketa

    Covid

    Prodělali/y jste v uplynulém roce Covid?

    Celkem hlasovalo 77175.
    Archiv anket.