Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Mexická klasika s Jihočeským žervé od Madety. V tomto jednoduchém receptu nechybí kvalitní hovězí maso, mexické fazole nebo avokádo. Šmrnc mu dáte kořením Fajitas a koriandrem. Zarolujte si dnešní dokonalý oběd...

pošlete nám recept

Botanicus Ostrá je středověká vesnice

Botanicus Ostrá je středověká vesnice

Vydejte se s dětmi do středověké vesnice Botanicus Ostrá, nedaleko od Lysé nad Labem. Projdete vstupní branou a rázem jste ve středověku s kamennými dlážděnými cestami, dřevěnými usedlostmi a lidmi v dobových kostýmech. V místní směnárně si vyměníte peníze za groše, za 10 Kč je jeden groš, a pak již se procházíte vesnicí plnou řemesel.

Zjistíte, jak se pracuje v kovárně, u hrnčířského kruhu, jak pracuje dráteník nebo provazník, jak se tkalo na tkalcovském stavu nebo jak se ručně vyráběl papír. Děti určitě taky zaujme, jak se kdysi vyráběly svíčky nebo přírodní mýdla. Výrobky řemeslníků si můžete zakoupit na středověkém tržišti. Každý si navíc může některá řemesla sám vyzkoušet a domů si odnést vlastnoručně vyrobené předměty. Tak si zde můžete vyrobit svíčku za 3 groše, zhotovit keramický hrnek za 5 grošů, anebo vyrobit ruční papír za 2 groše.

Za mostem se šindelovou střechou se nachází zdejší hodovna, kde si můžete pochutnat na tradičních středověkých pokrmech.

Na středověkou vesnici navazují zahrady, kde se pěstují byliny, ovoce a zelenina, samozřejmě bez použití jakýchkoliv chemických prostředků. Najdete zde například klášterní zahradu nebo orientální a zeleninovou zahradu. V odlehlejší části zahrad se chovají kozy a ovce. Vůně z levandulového pole vás bude provázet po celou dobu pobytu ve zdejším středověkém areálu.

Středověká vesnice rozhodně stojí za příjemný rodinný výlet, který bude zdrojem zábavy a poučení. Na výletě zjistíte, že středověk nebyl tak „temný“, jak by se mohlo zdát z některých učebnic dějepisu.

 

Na stránkách www.botanicus.cz se dozvíte více informací a můžete si zde prohlédnout spoustu krásných fotografií.

Jiří Glet


13.9.2011   Rubrika: Krásy naší země   |   Komentářů 22   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 2,9/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

 

Diskuse ke článku - Botanicus Ostrá je středověká vesnice

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
Zvolte stranu: 1-15 | 16-22
YXH
YXH - 13.9.2011 16:33

Pridam do itinerare na pristi rok, urcite by to stalo za to. Byli jsme v Plzni na stredovekych slavnostech a byla to parada. Pecene sele na rozni.... hodne ruznych vyrobku z kuze. Na Krivoklate take byvaly dilnicky, ale vloni tam byl uz jenom rezbar a kramek se svickami, darkovymi predmety a keramikou, je to skoda. Ten kovar byl moc sikovny.

 
manka
manka - 13.9.2011 14:12

my jsme tam byli teda taky mimo akce a dílničky fungovaly. bylo tenkrát takové pošmourné počasí, ale nepršelo, nebylo vedro, bylo to moc příjemný v krčmě i v zahradách. a vosy tam taky nebyly ani poházené obaly od jedů. navíc vosy jsou teda letos úplně všude, tak asi i tam. mě tam teda nevadilo vůbec nic.

 
IVUSKA 56
IVUSKA 56 - 13.9.2011 13:45

Tak já tam byla cca pře 10 roky. To to myslím bylo v začátcích. Lidí tam bylo dost, ale dalo se i vyzkoušet řemesla, podívat se na divadelní představení. Akorát jídlo mě tam nelákalo, když jsem viděla v tom horku nabouchané sezení a upocené číšníky. Poprvé jsem tam ochutnala ledové víno-náprstek za 50 Kč. Bylo ale zajímavé to vidět a hlavně pro děti.

 
Kadla
Kadla - 13.9.2011 13:36

Křeček: My jsme asi měli štěstí na nějaký méně navštěvovaný den, protože tam akce byly... Krom dílen (kluci si vyrobili mýdlo, papír, keramickou misku, svíčku a rýžovali zlato) byla postupně i 3 divadelní představení..

 
Křeček
Křeček - 13.9.2011 13:24

Zase když tam jdete mimo akce, tak právě nevidíte fungovat ty středověké dílničky

 
Křeček
Křeček - 13.9.2011 13:24

Byli jsme, docela pěkné, jen dost narvané

 
Kadla
Kadla - 13.9.2011 13:14

Riki: Tak to musel být očistec smajlik - 16

 
Riki
Riki - 13.9.2011 12:54

Kadla: no, já tam byla poprvé právě v době školních výletů. Strašné davy rozjívených dětí všude, a fronty taky dlouhé na všechno. smajlik - 26 Možná je to tím.

 
Kadla
Kadla - 13.9.2011 12:30

Riki: Ano, vstupné je tam celkem drahé (ale pořád levnější než třeba v aquaparku nebo ve westernovém městečku), ale jinak jsem tam nic nekalého nezaznamenala. Asi jsme tam byli v příznivějším ročním období. Hmyz se nekonal, palačinky byly skvostné, žádné fronty na řemesla, max. 1-2 dítě před námi (nebo spíše současně s námi). Dětem se tam maximálně líbilo. V prodejně jsem si nic nekoupila, páč to bylo drahé, ale nakonec - nešla jsem tam kvůli sobě, ale kvůli děckám. Záleží na tom, co od toho kdo čeká...

 
Riki
Riki - 13.9.2011 10:59

medved: poprvé jsem tam byla sama, ze zvědavosti. Podruhé s kamarádkou, která se kdesi dočetla, jak je to tam úžasné a chtěla to mermomocí vidět, a potřetí mě tam pozval na rande jeden pán... jinak bych se tam taky víckrát nevracela. smajlik - 42

 
medved
medved - 13.9.2011 10:51

Riki: jsem ráda, že to někdo vidí podobně jak já smajlik - 47 jednou jsem tam s dětma byla, zcela záměrně mimo jakékoliv akce, a stejně tam bylo dost lidí a nijak mě to neoslnilo. podruhé už tam rozhodně nepojedu. stejně tam jezdi hromadné školní zájezdy tak počítám, že děti se tam dříve nebo později ještě dostanou smajlik - 68

 
Almega
Almega - 13.9.2011 10:37

Hmm,tak o tom už jsem četla,kdybych měla někdy tím směrem cestu,tak se určitě stavím...Kdysi jsem občas něco u nich koupila,ale vždy to bylo hoodně předražené...Kolikrát by více vydělali,kdyby nechtěli příliš mnoho-a pak nemají nic...Přírodní něco v obalu z umělé hmoty tedy nejde dohromady-já bych to klidně vzala zabalený do starých novin a převázaný přírodním provázkem,jen ne umělotina!

 
Riki
Riki - 13.9.2011 10:34

Botanicus Ostrá je především komerční projekt. Takže mastné vstupné, pokud je nějaká akce, tak mastné dvojnásob. Řemesla se můžou zkusit, když máte nervy na to, vystát si frontu v davu ukřičených rozjívených děcek. Totéž v hodovně. Obsluha jsou brigádníci, kteří zoufale nestíhají. Kdo připravuje ty údajně středověké speciality, se radši neptám. Ostatně co je na kuřecím stehnu s bramborem středověkého? Mraky vos všude, protože ty palačinky sice dobře vypadají, dobře chutnají a jsou čerstvé, ale holt to přitahuje ten obtížný hmyz. Kousek od hodovny je ohrada na ovečky a kozy. Že nevoněj, nemusím jistě připomínat. smajlik - 42 Zahrady jsou celkem pěkné, ale taky žádný velký zázrak, co by se jinde neviděl, tím spíš, že je zjevně stále různě překopávají a přesazují za provozu. Všechny produkty v tamní prodejně jsou nehorázně drahé a přitom taky nic moc kvalita. Jo, já vím, je to přírodní. Ale mýdlo nemydlí, svíčky jsou křivé a skoro nehořej, a sušenou levanduli si můžu koupit jinde za třetinu ceny. smajlik - 42 Ty lány bylinek jsou efektní, taky jsou dost daleko a moc lidí až k nim nedojde, ale pohádky o nehnojení a neošetřování postřiky můžou vyprávět holubům, páč obaly od téhož se tam válí zcela veřejně. Byla jsem v Ostré celkem třikrát, v různá roční období kromě zimy, taky co by tam člověk v zimě chtěl hledat, to rostliny nejsou smajlik - 68 a neoslnilo mě to. Znám lepší a o moc levnější výlety.

 
štoudev
štoudev - 13.9.2011 8:54

Kadla: Nevím, jestli všechno, ale dost věcí jo. Kdyby ty krabičky byly aspoň hezký, tak by se to možná dalo skousnout, ale třeba mejdla byly vyloženě nalitý do kelímků na vlašák i s tím připláclým víčkem, jen z toho čučel ten provázeksmajlik - 9. Připadala jsem si jako v Billesmajlik - 42.
Skleněný lahvičky taky většinou nahradila umělá hmota, i kd. Možná to zas změnili nebo něco vrátili, já nevim, přestala jsem tam choditsmajlik - 26

 
manka
manka - 13.9.2011 8:50

to se asi Hradečtí zbláznili ne?

 

Zvolte stranu: 1-15 | 16-22
Sponzori

Prohledej


Výherci v soutěžích

Soutěže na Soutez.cz

    Anketa

    Covid

    Prodělali/y jste v uplynulém roce Covid?

    Celkem hlasovalo 77175.
    Archiv anket.