Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Mexická klasika s Jihočeským žervé od Madety. V tomto jednoduchém receptu nechybí kvalitní hovězí maso, mexické fazole nebo avokádo. Šmrnc mu dáte kořením Fajitas a koriandrem. Zarolujte si dnešní dokonalý oběd...

pošlete nám recept

Zazděná zaživa. Hrad Švihov a jeho pověsti.

Zazděná zaživa. Hrad Švihov a jeho pověsti.
Pokud přemýšlíte, kam se vydat na výlet, třeba vám přijde vhod pozvánka na hrad Švihov.

Tento velkolepý vodní hrad najdete na trase Klatovy – Plzeň. Ve 14.století jej založil rod Rýzmberků jako tvrz obklopenou vodními příkopy, v 16. století ji Půta Švihovský začal rozšiřovat. Budoval obrovské hradní sídlo, které bere dech. Stavbu posléze ukončili jeho synové Jindřich a Václav, kteří zde pak obývali každý svou polovinu. V průběhu času se na Švihově vystřídalo několik majitelů, z nichž poslední byl rod Černínů z Chudenic, kteří jej vlastnili až do roku 1945.

Krutý Půta bloudí hradem v ohnivých plamenech

Pro návštěvníky jsou zde přístupné dva prohlídkové okruhy. Hradní interiéry přibližují život v 16. století a můžete zde vidět třeba zbrojnici, umělecké sbírky a mnoho jiného. Návštěva Švihova určitě stojí za to.

Jako snad ke každému hradu i ke Švihovu se váže několik pověstí. My vám povíme jednu z nich – o tom, jak Půtu odnesl čert do pekla.

Upálil poddané ve stodole

Podle jedné verze se prý Půta projevil velmi krutě a nelítostně vůči svým poddaným. Sám žil v blahobytu, ovšem platit řemeslníkům za práci se mu nechtělo. Ti se začali bouřit. Aby je uklidnil, sezval je všechny na slavnostní hostinu do dřevěné stodoly, kde jim měl kromě vydatného pohoštění vyplatit mzdu. Místo toho však stodolu ve chvíli, kdy byli všichni uvnitř, podpálil. Nebozí řemeslníci uhořeli. Půta se však neradoval dlouho. Sám ďábel si ho odnesl do pekla a Půta prý dodnes bloudí v ohnivých svihovplamenech hradem.

Nešťastná dívka zazděná v hradním sklepení

Podle druhé verze se Půta dostal do pekla z odlišných důvodů. Odmítl povolit mladé dívce sňatek s chlapcem ze sousedního panství. Děvče bylo velmi nešťastné a požádalo o pomoc Půtovu manželku. Té se dívky zželelo a slíbila, že se u pána přimluví. Půta se o tomto spiknutí dozvěděl a velmi se rozzlobil. Nešťastnou dívku dal zazdít v hradním sklepení a stejným způsobem chtěl potrestat i svou ženu. Ve chvíli, kdy na ni vztáhl ruku, se však zřítil strop ložnice a ze suti vystoupil sám ďábel, aby si Půtu odnesl. Dodnes je v této místnosti otvor ve stropě, který se nikdy nikomu nepodařilo zazdít.

Zajímavá je také švihovská hodovní síň. Kdoví, co se zde v minulosti stalo, protože do těchto prostor prý nevkročí žádný pes ani za nic.

Švihov však není obestřený jen samými hrůzostrašnými pověstmi. Zůstanete-li na hradě do večerních hodin, můžete pocítit závan pozitivní energie, kterou prohřátý hrad v letních měsících vysílá. Zvlášť lidem, které něco trápí, přináší večerní pobyt ve stínu hradní věže citelnou úlevu na duši.

Více na www.hrad-svihov.cz

Meryl


15.8.2012   Rubrika: Krásy naší země   |   Komentářů 3   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 2,8/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

 

Diskuse ke článku - Zazděná zaživa. Hrad Švihov a jeho pověsti.

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
YXH
YXH - 15.8.2012 15:14

orinka: Jo proto uz asi certi na zem nelitaji. Asi si doma leci pretazene svaly v horkych laznich smajlik - 68 A bila pani uz taky asi strasit nebude, stacime si na to sami smajlik - 68

 
orinka
orinka - 15.8.2012 11:54

Já mám moc ráda strašidelné historky, čím dál tím víc. Techniky kolem už mám plné zuby a představa, jak neřáda odnáší čert, mi víc než lahodí.smajlik - 42 Ale obávám se, že u nás by se čert šíleně nadřel, než by to tu vyčistilsmajlik - 68

 
YXH
YXH - 15.8.2012 2:16

Je tam krasne, byli jsme tam nekolikrat a pokazde se nam tam libilo. Jenom jedna poznamka. U zeleznicniho viaduktu casto hlidali prislusnici SNB, nevim jestli jeste ted, ale pozor na rychlost a na delici caru. smajlik - 42

 

Sponzori

Prohledej


Výherci v soutěžích

Soutěže na Soutez.cz

    Anketa

    Covid

    Prodělali/y jste v uplynulém roce Covid?

    Celkem hlasovalo 76895.
    Archiv anket.