Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Mexická klasika s Jihočeským žervé od Madety. V tomto jednoduchém receptu nechybí kvalitní hovězí maso, mexické fazole nebo avokádo. Šmrnc mu dáte kořením Fajitas a koriandrem. Zarolujte si dnešní dokonalý oběd...

pošlete nám recept

Chci přestat kouřit. Definitivně. Podařilo se to některé z vás?

Chci přestat kouřit. Definitivně. Podařilo se to některé z vás?

Milé ženy, jdu si k vám pro radu, protože už vážně nevím, asi jsem slaboch bez vůle. Je mi skoro padesát let, od svých šestnácti kouřím. Celou dobu, s výjimkou doby, kdy jsem byla dvakrát těhotná a posléze jsem kojila.

V tomto období mi cigarety vůbec nechyběly, v okamžiku, kdy jsem zjistila, že jsem těhotná, jsem típla poslední a bylo to. U obou dětí jsem si říkala, že už s tím ani nebudu začínat, když mi to nic nedělá, ale pár týdnů poté, co jsem přestala kojit, jsem vždycky znovu začala. Nejdřív jen sem tam jednu, pak dvě, pak každý den, krabička mi vydržela třeba týden, postupně jsem kouřila víc a víc, až jsem se dopracovala tam, kde jsem byla před těhotenstvím. To znamená, že vykouřím těch dvacet cigaret denně.

V posledních třech letech jsem několikrát zkoušela s tím přestat. První impuls byl, když mi tatínek, silný kuřák, zemřel na rakovinu plic. Dost to se mnou zacloumalo, zahodila jsem otevřenou krabičku a už si nezapálila. Vydržela jsem tři měsíce úplně abstinovat, a pak se opakoval stejný scénář jako po ukončení kojení. Nejdřív sem tam jedna, pak dvě… Byla jsem na sebe naštvaná, ale ti cigára byly silnější, než já.

Po druhé jsem s tím přestala v rámci společného odvykání v práci. Dohodly jsme se tři blízké kolegyně. Vzájemně jsme se podporovaly, posilovalo nás, že jsme v tom společně. Pak měla jedna nějaké rodinné stresy a začala znovu kouřit, po pár týdnech začala i ta druhá a nakonec jsem si zapálila i já. Úplně bez cigaret jsem v té době vydržela skoro půl roku a začínala jsem si myslet, že mám vyhráno.

No a teď zdolávám svůj třetí pokus na definitivní skoncování s kouřením. Tentokrát jsem si to rozhodla sama a jedu sama za sebe. Začalo mi vadit, že mi všechno smrdí, žiju už sama a kouřila jsem i doma. Když jsem s tím sekla, pozvala jsem si malíře a úklidovou firmu na kompletní vygruntování bytu včetně vyčistění veškerého čalounění a koberců. Vyprala jsem všechno uložené prádlo ve skříních i různé deky, polštáře apod. Děsně jsem si pak užívala a dodnes užívám, jak mi to doma krásně voní, jsem z toho nadšená. Předtím mi dalo dost práce udržet doma aspoň trochu přijatelnou vůni, používala jsem různé svíčky a osvěžovače, ale ty cigarety tam prostě páchly. Teď ne a je to fakt paráda.

Už je to skoro tři měsíce, co nekouřím a pociťuju, že mám asi nějakou krizi. Posledních několik dní s tím strašně bojuju. Mám přímo nutkání zastavit se u trafiky a tu krabku si koupit. Ještě jsem to neudělala, ale je to čím dál silnější.

Chtěla bych se vás zeptat, jestli tu mezi vámi je některá, které se podařilo s kouřením definitivně skoncovat a jak její odvykání probíhalo. Hlavně, jak čelila různým krizím a co jí pomáhalo nepodlehnout a nezapálit si. Já jsem momentálně úplně vykolejená, protože nedokážu myslet na nic jiného než na tu cigaretu.

Zdena


30.1.2018   Rubrika: Čtenářské příběhy   |   Komentářů 24   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 3/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

 

Diskuse ke článku - Chci přestat kouřit. Definitivně. Podařilo se to některé z vás?

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
Zvolte stranu: 1-15 | 16-24
Renee
Renee - 30.1.2018 21:09

pitipitipa: Nevybavuju si závislého kuřáka, kterému by vadilo "zašpinit" si zuby cigárkem po vyčištění. Moje tchýně si čistila zuby v 8 večer, spát chodila o půlnoci. V těch čtyřech hodinách udělala klidně půlku krabičky. Za špinění zubů to nebrala (argumentovala tím, že přece nic nejedla) a znovu si je pak nečistila.
Ta úspora peněz bych řekla je jeden z rozhodujících faktorů. Dneska to stojí fakt řachu a každá koruna je dobrá.

 
anitech
anitech - 30.1.2018 20:50

pitipitipa: co peněz, ale toho času co najednou máš když se s cigaretou nezdržuješ. a najednou nevíš jak ruce zaměstnat.

 
pitipitipa
pitipitipa - 30.1.2018 20:34

Pry pri navalech abstaku pomaha vycistit si zuby, cloveku je to pak “lito” zkazit cvanhakemsmajlik - 68 Drzim palce. Pri cene dnescich cigaret usetris i spoustu penez. Davala bych si kazdy den stranou castku, ktera odpovida cene krabicky. Za pul roku se budes divit, kolik penez ti predtim proletelo plicema smajlik - 19

 
Bellana
Bellana - 30.1.2018 19:42

Kamarádka kouřila přes čtyřicet let. Přestala ze dne na den, nekouří asi dva roky. Říká, že mívá na cigaretu chuť. Má ale štěstí, že ji podporují i její kouřící kamarádi a cigaretu jí nenabízejí. Ona si o ni z hrdosti neřekne. Neztloustla.

 
Renee
Renee - 30.1.2018 18:49

Když nekouříš už 3 měsíce, nezapaluj si! To už dáš! smajlik - 47smajlik - 45
Taky jsem bývalý kuřák, co s tím definitivně praštil. Vůbec to se mnou nic nedělalo, neměla jsem žádný absťák, žádné potíže, nic. Měla jsem asi kliku, že jsem nebyla úplný závislák (i když na akci třeba v hospodě jsem byla schopna dát krabičku za večer). Jediné, co mi po seknutí s tím vadilo, když jsem byla kdekoliv v restauraci, s kamarády, na kulečníku... všichni kouřili a pořád mi nabízeli. S takovými těmi kecy "ale prosím tě, nedělej se, vždycky jsi kouřila, tak proč teď ne, dej si aspoň jednu, to tě nezabije...." To člověku moc nepomáhá. Co potom definitivně pomohlo, byl zákaz kouření v těhle zařízeních smajlik - 47 Od té doby chodím do společnosti mnohem častěji a mnohem víc si to užívám. A na cigáro už si ani nevzpomenu. A když náhodou někdy jo, jenom s odporem smajlik - 64
Tak držím palce.

 
Almega
Almega - 30.1.2018 18:38

Můj manžel a jeden kamarád zkoušeli mnohokrát přestat,vždy se dali do toho znovu,až nastaly takové zdravotní problémy,že toho cca v 55 nechali,konečně.jedna kamarádka přešla na elektonické cigáro,to aspoň nesmrdí,a snad je i levnější než pravé cigarety.Já sama kouřila v období 15 -17 let,pak jen ojediněle a jak jsem měla děti,už vůbec.Ale mně chutnalo z cigára vždy jen prvních pár šluků,a pak už jsem to mohla típnout.No tak to mi nestálo za to.myslím si,že k zanechání kouření musíte sama dospět a hodně to chtít.

 
sharon
sharon - 30.1.2018 16:12

anitech: můj táta přestal z téměř dvou krabiček denně ze dne na den , rozdal zapalovače , kupoval hašlerky ....a šlo to , myslím že je to hlavně o hlavě....

 
sharon
sharon - 30.1.2018 16:10

mě se to povedlo před 25 léty.....jenže já byla mírnej kuřák, na mě by tabákový průmysl zkrachoval.....smajlik - 105

 
anitech
anitech - 30.1.2018 15:27

ano, po 35 letech kouřenísmajlik - 76Nekouřím už 15 let. Nemá smysl postupovat po troškách., To se mi nikdy neosvědčilo. Musí se prostě přestat naráz a přetrpět půlroční absťák pomocí žvýkaček a Nicorete špičky kterou ohryžete. Kávu a víno omezit protože u toho vás svádí zapílit si . A když jednoho dne zjistíte, že vám cigaretový kouř smrdí ,tak jste za vodou a bude z vás polepšený kuřák, co bude všechny kuřáky dokola prudit, aby toho nechali

 

Zvolte stranu: 1-15 | 16-24
Sponzori

Prohledej


Výherci v soutěžích

Soutěže na Soutez.cz

    Anketa

    Covid

    Prodělali/y jste v uplynulém roce Covid?

    Celkem hlasovalo 77173.
    Archiv anket.