Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

Šťáva plná vitaminů

Šťáva plná vitaminůPřipravte si domácí šťávu, která bude chutnat celé rodině...
pošlete nám recept

Magazín pro Šťastné ženy

 

Je sobecký můj syn, nebo já?

Dospělý syn mě chce vystěhovat z mého bytu

Jdu si sem postěžovat i s vědomím, že od vás možná dostanu „kartáč“. Sama si nejsem jistá, jestli je mé uvažování normální a zda nejsem jenom sobecká a pohodlná. Zajímal by mě váš názor a předem za něj děkuji.

Je mi 58 let, mám dvaatřicetiletého syna. S manželem jsme se rozvedli před dvanácti lety, odešel k mladší ženě. Já už jsem si pak nikoho dalšího nehledala a partner mi nijak nechybí. Starala jsem se, aby syn vystudoval. Dobře se učil a bylo jasné, že půjde i na vysokou školu. Tu dokončil, nastoupil do zaměstnání a rozhodl se pro dálkové studium další vysoké školy. Fandila jsem mu a byla ráda, že je tak cílevědomý. Připadalo mi normální, že i v době, kdy studoval při zaměstnání, mu zajistím potřebný servis. Ale přiznám se, že čím byl starší, tím víc jsem se těšila, až dostuduje a osamostatní se.

Druhou vysokou skončil před dvěma lety a situace je taková, že je stále doma. O tom, že by se přestěhoval a žil samostatně, nikdy nemluvil a mě to bylo hloupé. Připadalo mi, že bych z domova vyhazovala vlastní dítě. Jenže teď došlo k něčemu, co už je na mě moc.

Syn už delší dobu chodí s dívkou, spíš už tedy mladou ženou. Donedávna u nás slečna občas přespala, někdy zůstala na víkend a takhle postupně plíživě to nakonec dopadlo tak, že tady už od září bydlíme ve třech. Oni jsou v synově pokoji, já mám ložnici a společně užíváme obývák, kuchyň a příslušenství. A mně to začíná pořádně vadit. Slečnu mám ráda, ale přece jenom, je to pro mě cizí element a přišla jsem o své soukromí. V koupelně si roztahala svoje kosmetické propriety, botník je téměř plný jejích mnoha párů bot. Ona se tu už chová úplně jako doma.

Nejhorší je, že je ani nenapadne, nějak se zapojit do domácnosti. Syn mi sice přispívá určitou částkou, ale o zvýšení, když se tady slečna usídlila, jsem si musela říct. Ale to není ten hlavní problém. Oni tady jsou doslova jako na hotelu. Nenapadne je nakoupit, uklidit, uvařit, vyklidit myčku, vyprat. Aspoň s tím prádlem jsem to už vyřešila a přestala jim prát. Předtím jsem to brala automaticky, že je potřeba vyprat, tak jsem dala do pračky všechno, co bylo v koši. Jenže pak mi došlo, že zatímco oni si víkendy užívají dlouhým vyspáváním a chozením po výletech a zábavě, já uklízím, peru a vařím. No, měli byste vidět ten šok, když slečna hledala svoje vyprané prádlo a zjistila, že je stále ve špíně. Protáhla obličej a utrousila, že si teda nemyslela, že si budeme dělat naschvály.

Ještě ten večer jsem si se synem sedla a vysvětlila mu, že takhle to dál nepůjde, že je dospělý, má partnerku a měli by se odstěhovat a žít sami. On to ale vůbec nechápal, prý co mi na tom vadí, že aspoň nejsem sama a že by tady rádi zůstali, dokud si nenašetří na základ na hypotéku, aby si mohli pořídit byt. To mě teda dostalo, že si to se slečnou takhle vymysleli a mně o tom ani neinformovali. No a pak přišel zlatý hřeb večera, když mi syn navrhnul, pokud mám teda problém bydlet s nimi společně, že bych mohla prodat byt a koupit garsonku a dvoupokoják a byli bychom všichni ve svém.   

Co teď? Jak o tom pořád přemýšlím, tak už asi nemám nějaký rozumný postoj a náhled, říkám si, jestli to ode mě není sobecké, nakonec byt je velký dost, když si vytvoříme nějaká pravidla, tak by to mohlo fungovat. I o té garsonce jsem jednu chvíli uvažovala, v podstatě by to bylo logické, mně by stačila. Já vůbec nevím, co mám dělat. Jestli jim ustoupit a byt prodat, nebo na ně nekompromisně zatlačit a dát jim termín, dokdy se vystěhují. Jenže to mám obavu, aby se nepodepsalo na našich vztazích, nerada bych o syna a o budoucí vnoučata přišla.

Líba


5.12.2018   Rubrika:   |   Komentářů 37   |   Doporučit článek   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 1/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

 

Diskuse ke článku - Je sobecký můj syn, nebo já?

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
Zvolte stranu: 1-15 | 16-29
Haninka
Haninka - 6.12.2018 9:08

mam-ča: smajlik - 47

 
kubikm
kubikm - 5.12.2018 22:53

to je opět vycucané z prstu...nevěřím tomu, že pisatelka je natolik blbá, aby si tohle vše nechala líbit...ve vlastním bytě....

 
sharon
sharon - 5.12.2018 19:59

ani jsem to nedočetla.....je to vícméně tvoje chyba , mělas nastavit od počátku jasná pravidla......
radu žádnou nemám, já bych si poradila hned.....v klidu a bez emocí

 
mam-ča
mam-ča - 5.12.2018 18:20

Syn není sobecký, jen mu nebylo umožněno dospět. Chová se tak, jak mu máma dlouhé roky umožnila, a teď se diví. Ale slečna, která předpokládá, že jí bude potencionální tchýně sloužit, ta je na ránu.
Nechat si prát prádlo a čertit se, když není vypráno JEJÍ osobní prádlo ?
To bych jí poslala zpátky k mamince, ať jí dovychová.
Syn pokládá TVŮJ byt za svůj, stylem "Co je tvoje, to je moje, a co je moje, do toho ti nic není",
Tak to prrr, synečku ! Byt je majetek a s tím může nakládat jen majitelka.
Osobně bych radši volila konflikt, než se nechat vydírat stylem "že aspoň nejsem sama ".
Syn se dvěma VŠ jistě bude mít na pronájem garsonky, kde si můžou společně s partnerkou šetřit na základ hypotéky.

 
Arna
Arna - 5.12.2018 16:31

Vůbec by nebylo špatné aby Líba dávala mladým stejnou sumu peněz jak dává syn jí a ať oni platí vše co ona. Tedy najem s poplatky, hygienické a úklidové prostředky, jídlo... vaři, uklizí oni. Pak by poznali co to stoji.
Ale samostatné bydleni by bylo lepši, vic by se poznali v běžném životě a možná by syn zjistil že z milé slečny je šmudla co neumí ani po sobě umýt zachod.

 
YXH
YXH - 5.12.2018 15:50

Sednout si vsichni 3 a domluvit se. Nedelat jim sluzku a nechat si platit za byt, elektrinu, vodu a plyn. Rozdelit na 3 dily poplatky a kazdy prispivat 1/3. Na nakup at chodi oni ty jim prispivej za to co ti prinesou. Stridat uklid, pradlo a vareni (aspon se slecna nauci varit to co ma synacek rad smajlik - 42)
Jestli na to nepristoupi, at hledaji podnajem. Urcite oba pracuji, tak proc by si nemohli platit byt? Nebo jim vymer kolik ti maji prispivat (vic nez je potreba, a co nespotrebujes na poplatky, jim davej stranou, az se budou stehovat, tak se jim to hodi)
Jestli byt neutahnes sama, tak vymen za mensi a jestli ti zbydou penize, neco z toho nech detem na novy byt.
Dcera u nas bydlela s pritelem pul roku, v domacnosti pomahali oba, od uklidu po vareni, prispivat nemohli, byli bez prace, tak situace byla jina, ale jak nasli praci, stehovali se do sveho.
Ono nevadi, ze bydli rodina pohromade, ale zalezi na tom, jak se na domacnosti podili a vazi si prace druhych.

 
PEGG
PEGG - 5.12.2018 15:07

Rozhodně byt neprodávat, myslím že by za to stejně dva byty nekoupily.
Bydlet bych je nechala, ale oni svoji lednici, jídlo jejich věc. Pračku bych jim asi půjčila, ale rozdělit náklady na bydlení na třetiny. Topení, voda, plyn, prací a mycí prostředky. Kosmetika a jídlo, každý ve své režii. Rozhodně jim přestaň vařit a to hned. A úklid? Každý svůj pokoj a společné prostory na střídačku.
Ale trochu pochybuji, že bude fungovat, slečna bude asi líná a syn zrovna tak smajlik - 76

 
Almega
Almega - 5.12.2018 13:53

To je ta sobeckost a skoro bezohlednost mládí...Možná je ani nenapadlo,že by se měli spolupodílet na provozu domácnosti,jak pracovně,tak penězi.Kdybyste pronajímala jednotlivé pokoje naprosto cizím studentům,tak by platili,chovali se a jednali také dle jasné domluvy,jinak by si mohli sbalit 5 švestek a jít. Synek má pocit,že je doma a s mámou,tak že se ona bude starat,dobrá....ale jak do toho ještě zasáhla cizí osoba v podobě jeho děvčete,tak se vše mění.Chápu,že by si mlaďoši chtěli obstarat svůj vlastní byt,ano,ale ne na úkor matky! No a měnit byt,nevím,to si chce hodně promyslet a zjišťovat,aby se nešláplo vedle.Dnes je hodně podvodníků,byla bych velmi opatrná a obezřetná,aby to nedopadlo špatně.V důchodu má člověk jen ten důchod,a energie a vše se bude zdražovat,ale zase do většího bytu jde vzít slušného podnájemníka,a tak si zajistit příjem.Já bych do menšího tedy nešla.

 
denda04
denda04 - 5.12.2018 12:47

catcat: 11.52Souhlas máš ve všem pravdu
co je moc to je moc slečna atˇ jde bydlet domů vezme si Vašeho syna k nim uvidíme co řeknou její rodiče???smajlik - 58smajlik - 67smajlik - 68

 
kobližka
kobližka - 5.12.2018 11:55

Omluvám se za dvojitý příspěvek obrázek - smiles_bestpage_sk_253(1).gif

 
kobližka
kobližka - 5.12.2018 11:54

Milá Líbo,kolik ze je tvému synovi,32 let? A pořád u maminky a navic s partnerkou? Promiň,ale nastavila jsi pravidla,když ještě dospělý syn studoval? Asi ne,jinak by se takhle rozmazlený a hlavně sobecký potomek nemohl chovat.Chceš jim dělat služku? Tak dělej.A jestli ne,tak na rovinu řict,že tohle je tvůj byt,že si chceš zařídit život podle sebe a dát jim pevný termín,kdy se oba vystěhují.Já bych se nebála,jistě,na čas se možná vztahy ochladí,ale on synek přijde k rozumu.A kde je psáno,že s touhle slečnou bude mít děti? Třeba přijde jiná,kdo ví.Člověk je dosti podivný tvor - jako jediný na planetě se stará o svoje "mláďata" do 18ti let...a jak vidno,mnohdy dobrovolbě i mnohem déle.Jaksi to nechápu,nebyl by čas spíše od syna ocekávat sem tam nějakou pomoc,než mu otročit? Jestli se natolik bojíš,tak zůstaňte ve třech,pak není zbytí smajlik - 26

 
kobližka
kobližka - 5.12.2018 11:52

Milá Líbo,kolik ze je tvému synovi,32 let? A pořád u maminky a navic s partnerkou? Promiň,ale nastavila jsi pravidla,když ještě dospělý syn studoval? Asi ne,jinak by se takhle rozmazlený a hlavně sobecký potomek nemohl chovat.Chceš jim dělat služku? Tak dělej.A jestli ne,tak na rovinu řict,že tohle je tvůj byt,že si chceš zařídit život podle sebe a dát jim pevný termín,kdy se oba vystěhují.Já bych se nebála,jistě,na čas se možná vztahy ochladí,ale on synek přijde k rozumu.A kde je psáno,že s touhle slečnou bude mít děti? Třeba přijde jiná,kdo ví.Člověk je dosti podivný tvor - jako jediný na planetě se stará o svoje "mláďata" do 18ti let...a jak vidno,mnohdy dobrovolbě i mnohem déle.Jaksi to nechápu,nebyl by čas spíše od syna ocekávat sem tam nějakou pomoc,než mu otročit? Jestli se natolik bojíš,tak zůstaňte ve třech,pak není zbytí smajlik - 26

 
catcat
catcat - 5.12.2018 11:38

Jo a strach o budoucí vnoučata bych ani neměla - až budou potřebovat hlídat, přiběhnou jak s keseremsmajlik - 105

 
catcat
catcat - 5.12.2018 11:37

Já bych byt vyměnila za 2+1 pro sebe, mladým MOŽNÁ něco přispěla na kauci na podnájem a rozhodně bych se o ně takhle nestarala. Já bych hrozně těžce nesla ztrátu soukromí po nastěhoování synovy slečny.
A že slečna nehne ani prstem a nic neplatí, tak to považuji za vrchol drzosti a spratkovitosti. A synáček je pěknej vůl, že jí nic neřekne.smajlik - 82

 
Jarča*
Jarča* - 5.12.2018 10:56

Pokud s mladými spolu vycházíte dobře, nechala bych je bydlet. Přeci jen je fakt, že takhle na ten základ na hypotéku našetří rychleji. ALE - proč jim prát, vařit, uklízet? Jak už tu bylo psáno, sednout si s nimi a rozdělit povinnosti. Dokud jsi to všechno dělala, třebas je to ani nenapadlo, že to není samozřejmost. Ale připadá mi, že u vás komunikace trochu vázne - syn ti neřekl, že si nastěhuje slečnu, tys jim neřekla, že při praní necháš jejich prádlo stranou... Je nejvyšší čas na tom zapracovat.
Byt, dokud ho utáhneš, rozhodně neprodávat - a když už, za menší než 2+1 bych ho rozhodně neměnila. Nevíš, koho potkáš, nehledě na to, že je možné, že se jednou bude hodit, aby u tebe přespávala vnoučata.

 

Zvolte stranu: 1-15 | 16-29
Sponzori

Prohledej


Výherci v soutěžích

Anketa

Zpívám rád a je to na mě doufám znát...

Zpíváte si občas doma?

Celkem hlasovalo 192865.
Archiv anket.