Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Mexická klasika s Jihočeským žervé od Madety. V tomto jednoduchém receptu nechybí kvalitní hovězí maso, mexické fazole nebo avokádo. Šmrnc mu dáte kořením Fajitas a koriandrem. Zarolujte si dnešní dokonalý oběd...

pošlete nám recept

Problémy s rodiči tchán tchyně

Babičky, děláte rozdíly mezi vnoučaty?

Babičky, děláte rozdíly mezi vnoučaty?

Řešíme v rodině docela citlivý problém. Citlivý proto, že se týká dětí. Jde o to, že mám dceru z předchozího vztahu a s manželem máme druhou dceru. Můj muž mezi dětmi rozdíly nedělá, obě je bere jako své. Tím spíš, že otec té první o ni nejeví zájem. Opustil nás ještě v době, kdy byla miminko a můj současný manžel jí v podstatě plně nahradil tatínka, vychovává ji se mnou od jejího roku a půl.

Nejdřív bylo všechno v pořádku i s jeho rodiči. Malou si hned zamilovali a já měla pocit, že to jsou ti nejbáječnější babička s dědečkem na světě. Idyla trvala tři roky, dokud se nenarodila druhá holčička. U muže se nic nezměnilo, ale prarodiče to asi neustáli. V podstatě hned v okamžiku narození malé, napřeli všechny své city a pozornost k ní a starší dcerku začali přehlížet. Nejdřív jsem si říkala, že je to z radosti nad novým miminkem, že se to srovná. Jenže už to trvá dva roky a nesrovnalo se nic.

Dcerkám je teď cca 2 a 6 let a ty rozdíly, jak je přijímají prarodiče, tam jsou tak markantní, že se nad tím nedá mávnout rukou. Nejvíc tím samozřejmě trpí starší dcerka, babičku a dědu miluje a jejich ochladnutím dost trpí. Když k nim přijedeme nebo oni k nám, okamžitě se vrhají jen k té mladší, ta starší jako by nebyla. Rozdíly dělají i v dárcích a pozornostech. Té starší dají vždycky něco jen aby se neřeklo, takovou nějakou cenu útěchy. Malá od nich ale má pomalu modré z nebe.

Několikrát jsme o tom s nimi mluvili, i manžel, snažili jsme se jim říct, že jejich chování není fér, že to vypadá, jako by jim starší dcera byla dobrá jen jako náhradní vnouče, dokud jim nebylo dopřáno vlastní. Ale že by měli respektovat, že jsme rodina a mezi dcerami žádné rozdíly neděláme. Že tu starší hodně zraňují na duši, protože ona je má ráda a chtěla by, aby bylo všechno jako dřív. Oni na to řekli, že je mají rádi obě dvě, ale ať se nezlobíme, geny jsou geny a vlastní krev je vlastní krev.

Připadá vám tohle jejich chování normální a máte pro něj pochopení? Je mezi vámi nějaká babička, která má kromě vlastních, i nevlastní vnoučata? Jak se k nim chováte? Děláte rozdíly? Nemám na mysli jak to cítíte, tam je asi jasné, že ten cit k vlastnímu je asi hlubší. Jde mi o to, jakým způsobem jsem schopné to ustát navenek, aby to děti nepoznaly.   

Bára


30.1.2015   Rubrika: Problémy s rodiči   |   Komentářů 34   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 2,9/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

 

Diskuse ke článku - Babičky, děláte rozdíly mezi vnoučaty?

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
Zvolte stranu: 1-15 | 16-30 | 31-34
babi55
babi55 - 31.1.2015 9:35

Ahoj všichni, mámm osobní zkušenost s "nechtěným " dítětem, maminka by se měla snažit odmítanou dcerku co nejvíce chránit, vím ze své zkušenosti,že tyto vztahy přetrvávají do dospělého věku a dokážou způsobovat velká trauma v životě a vyrovnat se s tím je velmi složité, jsem pro to,jak zde mnohé radí, opravdu si promluvit s prarodiči,s tím,že pokud budou takto pokračovat, nebudou vidět ani jednu holčičku...smajlik - 59

 
Arna
Arna - 30.1.2015 20:59

Přestat se s nimi stýkat. Snad to pochopí i manžel. Ostatně, já bych se asi už nemohla v jejich přítomnosti přetvařovat a komunikace by byla chladná.

 
Hanča
Hanča - 30.1.2015 20:40

tak to máme v rodině štěstí, protože rodiče dceřina přítele přijli její dítě za vnouče a jelikož bydlí blíž, tak jsou s ním častěji než já, přímá babička, jinak moje matka přijala manželovy děti v pohodě a jeho rodiče zase moje děti

 
kubikm
kubikm - 30.1.2015 18:54

tak by mě zajímalo, kdyby syn zašel za tatínkem a řekl mu - hele tati, víš, jak jsem byl kdysi nemocný? od té doby nemohu mít děti, proto se manželka nechala uměle oplodnit - takže vzhledem k vám jsou na tom obě dcerky stejně - pokrevní není ani jedna
nechtěl jsem vám kazit radost, ale takhle to opravdu už nejde....
co by asi dělali, co myslíte??

 
Verera
Verera - 30.1.2015 16:24

Původně jsem si říkala, že jsiměla jednu dceru, vyvdala druhou a rodiče to nějak nestrávili, nedokázali tu vyvdanou přijmout. No, čekala vbych , že se budou aspoň snažit, ale cesta k většímu dítěti, které se najednou objeví v rodině, může být složitá.

Že ale nejdřív brali dceru jako vlastní a po třech letech pro ně přestane existovat, to je pro mě nepochopitelné. Tak buď mám někoho ráda nebo ne a nemůže to změnit, jestli se někde objeví něco roztomilejšího, zajímavějšího.

Tohle mi připomíná chování lidí, kteří si pořídí štěně a staršího psa se zbaví, protože mají něco lepšího. Takoví lidé by ale neměli mít žádného psa a prarodiče, kteří záměrně a očividně protěžují jedno vnouče by měli mít co nejmíň šancí udělat škodu na dětské duši. U obou holčiček. Přesvědčovat dítě, že je něco lepšího než druhé, jen proto, že má jiné rodiče je snad ještě horší než nezájem.

Co by se stalo, kdyby manžel všechny dárky navíc pro mladší dceru vrátil s tím, že si nepřeje, aby ji takhle rozmazlovali?

 
Kaliban
Kaliban - 30.1.2015 15:12

Mám starší nevlastní sestru, kterou moje máma vyvdala, protože otci zemřela první žena v době, kdy má sestra byla ještě malinká. Matčina máma ji přijala okamžitě. Moje matka je ze sedmi dětí a tak se tam jedna navíc "ztratila". Pro babičku to všechno byla její vnoučata. Měla spíš výhodu babičky navíc. Je to o té rodině. Já zjistila to, že moje sestra je nevlastní až asi v deseti letech, když jsme vyplňovali jakýsi dotazník do školy. Bylo mi divné, že moje sestra má některé údaje rozdílné. Později jsem "vyvdala" dvě dcery z prvního manželství svého muže. Je fakt, že už byly v té době středoškolačky, ale patří do mé rodiny. Vzala jsem si jej i s nimi, byť žily s matkou. Jsou věci, kterým nerozumím.

 
Abrasia
Abrasia - 30.1.2015 14:10

Vnoučata zatím nemám ani vlastní, sni nevlastní, ale do výroby podobných průšvihů bych se nikdy nepustila a v žádném případě bych na podobné jednání s mými dětmi nepřistoupila. Přímo v rodině máme naprosto odstrašující příklad toho, kam vede odlišný přístup k dětem a nejvíc to poškodilo právě dítě protěžované. Mimochodem, protěžovaný potomek je nyní v důchodovém věku a změna povahy i chování je u něj zcela vyloučená.

 
dadka
dadka - 30.1.2015 13:13

Nenechte ubližovat starší dceři, jinak si ponese do života pocit nespravedlnosti a zrady. Prarodiče jsou hloupí, omezila bych s nimi styk na minimum, nebo bych se s nimi nestýkala vůbec. Copak holčička za něco může? Jste rodina, nenechte si ji zničit lidmi, kteří si nevidí ani na špičku nosu.Stydím se za ně.

 
lee
lee - 30.1.2015 12:38

hmm, to je smutné, že to tak babička s dědou berou...mám spíš opačnou zkušenost, přítelova maminka mou dceru vzala okamžitě za vlastní, ma i šest ,,vlastních" vnoučat a kdykoli jsem potřebovala, mohla k ní dcera jet, ale vlastní babička, maminka bývalého přítele, se o dceru začala zajímat až když jí bylo asi osm, naštěstí je Anička dost pohodová a rozumná holka, takže se jí dá spousta věcí vysvětlit, třeba to že lidi jsou různý a různě věci vnímají, takže si to nebere osobně, ale je jí už 13, tak se s ní dá o všem mluvit...asi bych se domluvila s manželem na tom, jak to udělat, aby byly obě dcerky co nejvíc v pohodě a babička s dědou by měli prostě smůlu, protože děti si na rozdíl od prarodičů moc vybírat nemůžou a spoustu věcí ještě nechápou...

 
Anahir
Anahir - 30.1.2015 11:25

Budete se muset rozhodnout.
Za prvé se zbav iluze, že děti něco nepoznají. To by ses ještě dost divila co ty dokážou poznat a jen rodiče si myslí že ne. Fascinuje mne, že si myslíš, že dítě nepozná, že pro někoho je vzduch a sourozenec je nadnášen do nebe. Téhle iluze se urychleně zbav, protože neskutečně ubližuje tvému dítěti a upřednostňuje vás, že si myslíte, jak to máte pěkně jednoduché a nemusíte jít do konfliktu do kterého se vám nechce, ale klidně obětujete to dítě v bláhové iluzi, kterou si nalháváte,abyste to nemuseli konfliktně řešit.
Za další, buď budete dělit rodinu v bláhové naději že to té starší nějak vynahradíte (i když jí ve skutečnosti vynahradíte prd) čímž dělení a rozdíly jen prohloubíte.
A dále se rozhodnete, jestli jsou vám přednější sobečtí prarodiče a nebo dobrý vztah dětí mezi sebou a jejich vývoj.
Jsou-li vám přednější prarodiče, necháte dítě trpět. Jsou- li vám přednější děti, omezíte škodlivé působení hloupých prarodičů.

 
Kozoroh18
Kozoroh18 - 30.1.2015 11:09

tu je kazda rada draha, stejne nic nezmeni. Oni to tak delaji dva roky a zmenit to asi nechteji. Pokud budete pro kazdou delat jiny program - jedna k dedovi a babine, druha jina zabava, tak se budou delit i rodice. Maminka s nejstarsi a tatinek se ,,svoji" a jen se to bude prohlubovat. Sestry se budou odcizovat, jen dospeli si casto mysli, ze jsou deti ,,hloupe", ale ony jiz od malinka dokazi vycitit co se kolem deje.
Holky maji diky prarodicum naslapnuto k vzajemnym problemum. Mejstarsi ztrati sebevedomi a mala ........ Mohlo by se stat, ze ji jednou sestra rekne ty nejsi jejich, proto te nemazli jako mne. Deti slysi vse o cem se dospelaci bavi.

 
sharon
sharon - 30.1.2015 10:32

znám to z okolí ale za mě je to nepochopitelné , děti za nic nemohou a prarodiče jsou hloupí....tečka...přestala bych se s nimi stýkat s celou rodinou tedy i s tou "vlastní krví".................

 
Almega
Almega - 30.1.2015 10:15

Úplně se za ty hloupé prarodiče stydím....Řekla bych jim to ještě jednou a když by se nic nezměnilo,tak ať si trhnou,neuvidí vnouče vůbec.Byla bych fakt tvrdá,copak dítě může za něco ??? Bez báby a dědy se klidně obejdou,já např. neměla žádné a co....

 
mam-ča
mam-ča - 30.1.2015 9:08

Tohle musí vyřešit manžel. Rozdělení rodiny, kdy by manžel jezdil s mladší dcerkou ke svým rodičům a Ty s tou starší v tu dobu chodila třeba do aquaparku, by do budoucna mělo za následek nevraživost mezi holčičkami a následně rozpad rodiny.
Pokud prarodiče hodlají v tomhle trendu pokračovat a manžel stojí při tobě, jediné řešení je, prarodiče úplně odříznout. Můžou k vám přijít na Vánoce, Velikonoce, svátky, narozeniny...ale jen když přestanou s tím protěžováním vlastního vnoučete.

 
tornado-lou
tornado-lou - 30.1.2015 8:44

mám takový tušení, že s tím nic nesvedete. je tady plno příkladů, kdy prarodiče dělají rozdíly i mezi vlastními vnoučaty, stačí mrknout do archivu. co tvoji rodiče? tam je všechno ok? jinak souhlasim, že takové chování dětem ubližuje, oběma. takže kontakty omezit a pouze ve vaší přítomnosti. blbý, no:-(

 

Zvolte stranu: 1-15 | 16-30 | 31-34
Sponzori

Prohledej


Výherci v soutěžích

Soutěže na Soutez.cz

    Anketa

    Covid

    Prodělali/y jste v uplynulém roce Covid?

    Celkem hlasovalo 77232.
    Archiv anket.