Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Mexická klasika s Jihočeským žervé od Madety. V tomto jednoduchém receptu nechybí kvalitní hovězí maso, mexické fazole nebo avokádo. Šmrnc mu dáte kořením Fajitas a koriandrem. Zarolujte si dnešní dokonalý oběd...

pošlete nám recept

Největší mýty o klíšťatech a očkování

Největší mýty o klíšťatech a očkování

Nejvíce infikovaných klíšťat se vyskytuje na území České republiky a jejich počet rok od roku stoupá a s tím stoupá i počet nakažených. Klíšťovou encefalitidou se lze nakazit nejen přímo od klíštěte, ale také např. pitím nepasterovaného mléka. Jak správně vyndat klíště a kde si na jejich přítomnost dát největší pozor? Přinášíme vám seznam největších mýtů a polopravd, které o klíšťatech kolují.

 

Kde a kdy se klíště vyskytuje?

Klíšťata žijí pouze v lesích a mohou na vás skočit ze stromu.

Výskyt klíštěte je sice opravdu nejvyšší v listnatých a smíšených lesích, neznamená to ovšem, že na něho nemůžete narazit třeba na sídlišti. Obezřetní byste měli být všude tam, kde jsou traviny vyšší než 20 cm. Ze stromu na vás ale neskočí. Klíště se pohybuje v relativně nízkém prostoru do jednoho metru nad zemí, kde číhá na procházející kořist (člověk, pes, kráva). Ke svému životu potřebuje vlhkost, takže se hojně vyskytuje i na březích vodních toků a ploch. Statistiky uvádějí, že 90 % nakažených lidí se věnovalo v době kontaktu s klíštětem práci na zahradě, kempování nebo pěší turistice. Na zahradě proto udržujte co nejnižší trávník a na podzim spalte shrabané listí, pod kterým klíšťata přezimují. 

Nejvíce klíšťat se vyskytuje uprostřed léta.

Klíšťata nemají ráda teplo, ale především vlhko. Při extrémně vysokých teplotách jim vlhkost chybí a tak se schovávají pod zem. Největší výskyt je proto na jaře – od března do června a potom na podzim - od září do zimy, dokud nepřijdou mrazy.

 

Jak klíště odpudit?

Nemám sladkou krev, klíšťata na mě nepůjdou.

Je pravda, že klíšťata se řídí čichem a vnímají pach lidí, vyzařované teplo a vydechovaný oxid uhličitý. Traduje se, že pot mění složení po požití piva a česneku a jeho pach pak klíště odpuzuje, ale žádné výzkumy nepotvrdily tuto souvislost. Odpuzuje je pach repelentů, ale jelikož časem vyprchají, ochrana není trvalá. Vyzařované teplo a vydechovaný oxid uhličitý ovlivní jen místo, kam se klíště zakousne. 

Když se obléknu do světlého oblečení, klíšťata to spolehlivě odpudí.

Barva oblečení nemá pro klíště žádný význam. Pravdou je, že na světlém oblečení máte šanci klíště zahlédnout a můžete ho odstranit dříve, než se zakousne. Klíšťata se hůře zachycují na hladký materiál a špatně po něm šplhají. Nejvhodnějším oblečením do přírody proto jsou dlouhé světlé kalhoty, nejlépe s gumou přes kotníkovou botu nebo s nohavicemi zastrčenými do ponožek.

 

Jak nejlépe odstranit klíště?

Klíště nejdříve pokapeme olejem a potom vytočíme po směru hodinových ručiček.

Pokud klíště pokapete olejem, nebo namažete krémem, udusíte ho. Vyhráno ale nemáte. Klíště se nepustí, naopak vyvrhne do rány obsah svého trávicího ústrojí, čímž zvýšíte jen riziko možné nákazy. Klíště tedy v žádném případě ničím nenatírejte. K jeho vyjmutí pak nepostačí ani otáčivý pohyb proti či po směru hodinových ručiček. Klíště se má odstraňovat pinzetou nebo speciálními kleštěmi kývavým pohybem (vyviklat). Po odstranění je nutné místo pečlivě vydezinfikovat. 

Klíště se při vyndávání nesmí přetrhnout, jinak hrozí nákaza.

Nákaza infikovaným klíštětem probíhá okamžitě, jakmile klíště začne sát krev, protože zároveň vypouští do našeho organismu své sliny s infekcí. V samotných kusadlech nákaza není. Přetrhnete-li při vydávání klíště, vaše tělo si s kusadly poradí podobně jako s třískou. 

Jakmile se nakazím, je nutné nasadit antibiotika.

Klíšťová encefalitida je virové onemocnění a na viry antibiotika nepůsobí. Na virové onemocnění neexistuje léčba, léčí se pak pouze příznaky nemoci. 

Mýtů není ušetřeno ani očkování proti klíšťové encefalitidě. Kdy je nejlepší nechat se očkovat? A před čím vás vakcína neochrání?

 

Největší mýty spojené s očkováním.

Očkovat lze pouze v zimě.

Očkování proti klíšťové encefalitidě je možné provést kdykoliv v průběhu roku. Liší se pouze interval aplikace mezi první a druhou dávkou - v létě zkracuje na 2 týdny, zatímco v zimě se jedná o období 1–3 měsíců. Nejpoužívanější vakcínou je FSME-IMMUN 0,5 ml/0,25 ml BAXTER, která má 99% účinnost s více než 20letou prověřenou praxí. Na lékařský předpis ji získáte jak ve variantě pro dospělé, tak pro děti od 1 roku věku. Vše o ní i a příspěvcích, které poskytují některé zdravotní pojišťovny, se dozvíte na www.pozorkliste.cz.

Malé děti se neočkují.

Vakcína FSME-IMMUN je k dostání i ve formě určené pro děti od 1 roku. Pokud děti často lezou v trávě na zahradě, kde se klíšťata vyskytují, nebo je na ně může přenést váš pes, měli byste o očkování uvažovat a o vhodnosti očkování se poradit se svým pediatrem nebo v očkovacím centru. 

Očkování má nežádoucí účinky.

Očkovací látka proti klíšťové encefalitidě je vysoce bezpečná. Jsou známé lokální nežádoucí účinky, které se mohou objevit po podání vakcíny: zarudnutí, otok, mírná bolest v místě vpichu, apod. Po první dávce se může v ojedinělých případech objevit i teplota nad 38 °C, popřípadě s bolestmi hlavy, nevolností a zvracením. Tyto příznaky obvykle velmi rychle odezní. Podávání dalších dávek bývá prakticky bez shora uvedených nežádoucích příznaků. 

Když člověk chytne klíště mezi jednotlivými dávkami očkování, onemocní a průběh nemoci to mnohem zhorší.

Po očkování první dávkou se postupně začínají tvořit protilátky. Téměř 100% ochrana ale nastupuje asi dva týdny po aplikaci druhé dávky. Pokud v mezidobí mezi aplikováním vakcíny chytíte infikované klíště, rozhodně to nezpůsobí zhoršení průběhu onemocnění. Po aplikaci třetí dávky pak ochrana trvá po dobu 3 – 5 let.  

Po očkování na mě klíšťata nepůjdou a vakcína mě ochrání před všemi nemocemi, které přenášejí.

Očkovací vakcína proti klíšťové encefalitidě vás ochrání jen před touto nemocí. Na lymskou boreliózu očkovací látka zatím neexistuje. Očkování nezabrání ani tomu, aby se na vás klíště nepřisálo.



Zdroje

http://www.klinikazdravi.cz/temata/nebezpeci-nakazy-klistaty/temata_page=1/

Zjištěno z prodejní databáze IMS dat na základě prodejů vakcín proti klíšťové encefalitidě v roce 2011, SPC, v ČR FSME-IMMUN 0,5 ml BAXTER na trhu od 1991

www.vakciny.net/AKTUALITY/Vakciny_a_Ockovani_2004.pdf

 

Zítra si můžete přečíst článek o tom, jak na očkování přispívají zdravotní pojišťovny.

Redakce


1.3.2012   Rubrika: Nemoci a prevence   |   Komentářů 36   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 2,9/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

 

Diskuse ke článku - Největší mýty o klíšťatech a očkování

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
Zvolte stranu: 1-15 | 16-30 | 31-36
Verera
Verera - 1.3.2012 10:14

Aha, je to přesně to, co je na volny.cz. Jenže tam je to tučné označeno jako Mýtus, což tady z toho moc nevyplývá. Takže pak to protiřečení léto- podzim je záměr, i když ne moc zřejmý. Ten zbytek ale je stejně divný.

 
Verera
Verera - 1.3.2012 10:06

Přečtěte si článek než ho uveřejníte? smajlik - 76
Vždyť si to navzájem odporuje.

"Nejvíce klíšťat se vyskytuje uprostřed léta.

... Největší výskyt je proto na jaře – od března do června a potom na podzim - od září do zimy, dokud nepřijdou mrazy."


Nebo :
"Ke svému životu potřebuje vlhkost, takže se hojně vyskytuje i na březích vodních toků a ploch.

Klíšťata nemají ráda teplo, ale především vlhko."


A úvodní věta sice na první pohled vyděsí, ale asi to je její účel, protože jinak moc smyslu nedává:

"Nejvíce infikovaných klíšťat se vyskytuje na území České republiky " - nejvíce z čeho, Evropy, světa? O tom dost pochybuju a když tak v omezených místech, ne všude smajlik - 76

Dál než první oddíl jsem neměla sílu číst, možná i později jsou podobné nesmysly.



 
sharon
sharon - 1.3.2012 9:53

Santé: smajlik - 45smajlik - 31

 
Santé
Santé - 1.3.2012 9:34

sharon: no doufám, že jsem si od klíšťat vybrala, tak už nebudu mít nic smajlik - 31

 
sharon
sharon - 1.3.2012 9:27

Santé: to píše talenka....užijte si to smajlik - 105tak asi pak tu nemoc...smajlik - 26

 
Santé
Santé - 1.3.2012 9:20

sharon: s námi Dášena nespí, a užít si mám co? Že nemusím mít vše? smajlik - 26

 
evropka
evropka - 1.3.2012 8:59

talenka: SOUHLAS!!!!!!

 
sharon
sharon - 1.3.2012 8:53

Aja: brrr...a to pak když jsou v posteli....by mě jeblo..smajlik - 76smajlik - 76

 
Aja
Aja - 1.3.2012 8:46

sharon:
No samozřejmě!

 
sharon
sharon - 1.3.2012 8:42

Santé: hlavně si to užij...smajlik - 68

 
sharon
sharon - 1.3.2012 8:40

a myslíte, že když má třeba pes klíště v kožichu a vytřepe ho doma že se může přisát na člověka ? já myslím že ano....

 
Santé
Santé - 1.3.2012 8:36

talenka: Já vím, že to je psané na encefalitidu, ale holt spoléhám, že nemusím mít vše, takže o očkování nepřemýšlím smajlik - 26

 
loupák
loupák - 1.3.2012 8:24

talenka:...o tom strojvůdci máš pravdusmajlik - 61smajlik - 16

 
loupák
loupák - 1.3.2012 8:22

Santé:smajlik - 47přesně tak,kdyby to očkování bylo proti všem nemocem spojeným s klíšťaty,tak neváhám a jdu do toho,takhle mi to přijde jako vyhazování peněz a je to stejně malé procento pravděpodobnosti,že chytneš zrovna tu jednu nemoc,proti který je to očkovánísmajlik - 26

 
talenka
talenka - 1.3.2012 8:22

... kolik peněz ztratíš...

Argumentovat boreliózou pod článkem o enecefalitidě mi prostě připadá trochu mimo mísu. Ale jak říká kamarádka: Každý svého štěstí strojvůdce smajlik - 42 taky jsem si myslela, že mě to nepotká. Užijte si to smajlik - 105

 

Zvolte stranu: 1-15 | 16-30 | 31-36
Sponzori

Prohledej


Výherci v soutěžích

Soutěže na Soutez.cz

    Anketa

    Covid

    Prodělali/y jste v uplynulém roce Covid?

    Celkem hlasovalo 77228.
    Archiv anket.