Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Mexická klasika s Jihočeským žervé od Madety. V tomto jednoduchém receptu nechybí kvalitní hovězí maso, mexické fazole nebo avokádo. Šmrnc mu dáte kořením Fajitas a koriandrem. Zarolujte si dnešní dokonalý oběd...

pošlete nám recept

Pejskařky, poraďte prosím se štěňátkem

Pejskařky, poraďte prosím se štěňátkem

Po dlouhém uvažování a pečlivém rozmýšlení jsme se rozhodli pořídit štěňátko. Naše devítiletá dcera je štěstím bez sebe a už se nemůže dočkat. I já se velmi těším, manžel trochu méně, ale s pořízením pejska souhlasí. Myslím, že to spíš nechce dávat moc najevo, ale i on se na něj těší.

Už máme i vybráno.Krásnou fenečku, je to kříženec, takže žádná čistokrevná rasa. Její maminka je sice čistá kokršpanělka, ale spustila se s nějakým psím nápadníkem a nikdo neví, s jakým. Štěňátka vypadají zatím spíš jako kokršpanělí, jak se ale vylíznou v průběhu růstu, bude překvapení. V každém případě jsou velmi roztomilá, vysloveně jsme si tu „naši“ zamilovali. Za tří týdny bychom si pro ni měli jet.

Už chystáme vše potřebné. Pelíšek, misky, hračky a podobně. Zakoupili jsme i chytrou knížku o výchově štěňat a štěněpoctivě studujeme. Přesto máme obavu, abychom výchovu štěňátka správně zvládli a svou neznalostí a nezkušeností nezapříčinili nějaký problém v chování, který by se dal jen těžko odstranit.

Moc bych uvítala rady zdejších pejskařek, které mají s výchovou pejska v paneláku zkušenost. Zajímalo by mne v podstatě všechno. Od správného krmení – někdo doporučuje granule a konzervy, jiný domácí stravu – přes nácvik na dodržování hygieny a spaní. Kolegyně mi říkala, že když si přinesli domů štěně, spalo zpočátku s ní v posteli, protože bylo vyděšené ze změny prostředí a plakalo. Jenže to se hrubě nelíbí manželovi, který tvrdí, že pes má hned od počátku vědět, kde je jeho místo. Taky bych ráda zjistila, jak se takový pejsek navyká na občasnou nepřítomnost páníčků a na samotu. Od jakého věku a jakým způsobem se to má pejsek učit? Nerada bych, aby tady naše fenka pokaždé štěkala za dveřmi a tím obtěžovala ostatní sousedy.

Uvítám všechny vaše rady a postřehy, cokoli, co se týká péče o malého pejska. Taky se nemůžeme shodnout, zda ji máme nechat vykastrovat. Štěňata nechceme, nevíme, co bychom si s nimi počali.

Všem předem moc děkuji.

Simona


20.6.2011   Rubrika: Příroda, zahrádka   |   Komentářů 46   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 3,1/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

 

Diskuse ke článku - Pejskařky, poraďte prosím se štěňátkem

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
Zvolte stranu: 1-15 | 16-30 | 31-45 | 46-46
Nessie
Nessie - 20.6.2011 9:33

Naprostý souhlas s Kassy. Jinak mám několikátého psa, měla jsem i ovčáka a stfforda, teď kavalíra. A můžu jen zopakovat co psaly ostatní - důslednost, důslednost, důslednost. A za žádnou cenu nepustit do postele a NIKDY nekrmit od stolu - tím si zaděláte na zlozvyk žebrání, kterého se jen těžko budete zbavovat. ( A někteří psi jsou v žebrání naprosto příšerní - vyzkouší vše od smutných očí až po vytí a štěkání, když to nezabírá). Toho se rozhodně vyvarujte.
Pamatujte si, že láska ke psovi se neprojevuje tím, že ho nechám spát ve své posteli a jíst se mnou svíčkovou a buchty. Láska ke psovi se projevuje tím, že mu s radostí věnuju velkou část svého času a pozornosti - hraju si s ním, beru ho na dlouhé vycházky, učím ho nové věci, vodím ho mezi ostatní psy...atd. Je s podivem, že spousta lidí to dodnes nepochopila a myslí se, že láska ke psovi se projevuje tak, že si ho prakticky nechám lézt po hlavě - jen aby byl pejsek spokojený. smajlik - 76 Prosím vás - nezařaďte se mezi ně. Výchova psa není těžká - chce to ale opravdu důslednost a spoustu lásky. Přeju moc a moc radosti se štěňátkem! smajlik - 61

 
Riki
Riki - 20.6.2011 9:17

Pes je jako dítě, a zhruba stejně se i vychovává. smajlik - 42 Až na to, že u psa to trvá celý jeho psí život. Dítě dorůstá a "rozum bere", pes je furt jen pes. Jinak jsou tuny literatury, v každém větším městě psí školy, a cvičiště... já ohledně psů nerada radím, protože každej pes je jinej a každej pán psa je jinej, a různé situace rodinné a tak. Jak člověk nezná blíž poměry, těžko něco radit. Sama jsem měla fůru psů nejrůznějších povah, a nedalo se to nijak zobecňovat, co by tak asi platilo na všechny... Jenom z výše psaného mám pocit, že to štěně má být především hračka pro tu devítiletou dceru. V tom případě radím jediné - kupte plyšového. smajlik - 42

 
Kočkomilka
Kočkomilka - 20.6.2011 9:05

Hlavně důslednost ve výchově,jednoduché a jednotné povely, nešetřit chválou po splnění úkolu.Kvalitní krmivo,pár stovek ušetřených na pytlu se pak vymstí na platbách u veterináře. Nic z lidského jídla,maximálně rohlík a piškoty.A horu vaší lásky a času. Pes musí vědět,že lidskou smečku musí poslechnout.On si vás stejně zaškatulkuje,jednoho bude tolerovat,druhého bezmezně milovat. Výcvik bych absolvovala raději na cvičáku-poptat se, pejskaři se mezi sebou rychle seznamují a sdělují zkušenosti.Hlavně ale pamatujte na to,že pes je na vás závislý, především citově,vy jste jeho smečka. Přes den uvítá klid v bytě,2/3 dne prospí,ale pak vás bude potřebovat-procházku,mazlení atd.Náš pes když se cítí sám,tak tahá boty po zahradě nebo cupuje deky z boudy. My jsme měli psy jen venku,potřebu si dělali když chtěli /keře tomu odpovídají smajlik - 16/,takže v tomto směru neporadím.

 
Katy..
Katy.. - 20.6.2011 9:00

Všeobecně si myslím, že nejlepší je krmit superpremiovym krmenim. A jiak zbytek se podle mě dočtete:
http://www.psycholog-psu.com/
je tam spousta detailů, který jsou fajn vědět. My Maxe z vodítka nepouštíme, má stopovačku a tu tahá za sebou, je vlastně navolno, ale zároveň to vodítko cítí.

 
Lisa
Lisa - 20.6.2011 8:50

Krmení: 2 až 3,5% tělesné váhy denně (mladí pohybliví psi jsou na horní hranici), lépe stravitelné pro psa je syrové maso, přirozený poměr je 70% masa a masitých kostí - těch přes polovinu (drůbeží krky jsou ideálním zdrojem vápníku, neštípou se a fungují jako kartáček na zuby - to ale až bude pejsina větší) a 30% zeleniny a obilovin - obojí NAJEMNO, obiloviny se nemusí vařit, ale musí se namočit!
Takže pro 5ti kilového psa cca 50 až 70 gr. masitých kostí, 40 gr. masa a 50 až 70 gr zeleniny a obilovin.
Pokud pes hodně běhá, zvýšíme poměr masa a masitých kostí, pokud tloustne, zvýšíme poměr zeleniny.
I psi, kteří byli zvyklí na granule, si na syrovou stravu rychle zvyknouu a pokud mají zpočátku řidší stolici, rychle se upraví. Výhodou téhle stravy je, že vlastně kopíruje poměr původní stravy - ulovím a sežeru i s kostmi a doplním bobulemi a trávou pro trávení. Pokud staršímu psovi smrdí z tlamy, výrazně se to vylepší.
Krmit se dá skoro všechno. Nevhodné je vepřové maso, zato koňské, hovězí (včetně pajšlu,drštěk), drůbeží krky, kostry a pařáty, ryby (neekuchané), králík je výborné. Nekrmte jakékoliv žlázy.
Ovoce: peckoviny - bez pecek, banány, jablka, ananas, hrušky, švestky, mandarinky, kiwi. Nekrmit víno a citrusové plody (kvůli kyselinám), karambolu, kdoule. bezinky.
Ze zeleniny vše kromě: syrových brambor, zelených rajčat, zelené papriky, lilku (u všeho kvůli jedu solanin), avokádo (pro psy smrtelný jed persin), a vše, co nadýmá - košťáloviy (povoleno je čínské zelí) a luštěniny (fazole, boby, hrách čočka), cibule a česnek.
Zdá se to být složité, ale dá se to vyrobit jednou za měsíc, namíchat, odměřit do sáčků a zamrazit. Do misky můžeme přidat lněné semínko, vajíčko, kvalitní olej, jogurt, tvaroh.
Ale i kvalitní granule jsou zárukou zdravého psa, byť to není pro něj přirozená strava, je to pořád lepší, než zbytky z kuchyně.

 
Nika1
Nika1 - 20.6.2011 8:43

Jo a krmení by mělo navazovat na krmení od chovatele. Pak bych doporučila kvalitní!!! granule, je to nejjednodušší než vyvářet nebo se patlat s konzervou.

 
Nika1
Nika1 - 20.6.2011 8:40

Jak jsou ti chlapi přísní a zásadoví, hlavně že jsou takoví zejména na sebe, že jo? Je dobré přinést hadr z původního pelíšku, aby cítilo mámu a nějakou hračku. Jinak spoustu hraček, před vchodové dveře na lino jsme dali noviny, protože malé štěně nevydrží čekat 6 hodin na čůrání (doba školy) a občas i na kakání, takže každodenní uklízení. Hlavně si přečtěte tu knížku. Vše lze nacvičit po dobrém. A ještě jeden tip, dokud vás pes neposlechne, nepouštět z vodítka, já takhle nemohla dohonit to naše bígle a prolejzala trním a nikdy bych nevěřila, jak malé štěně dokáže být rychlé.

 
Katy..
Katy.. - 20.6.2011 8:26

lištička: Taky máme Maxe :)


JInak my s čůráním problém neměli, byl naučenej na plínku a stejně na ní šel, jen když bylo venku hnusně, jinak si zakňučel u dveří a šel na zahradu :o)

 
hrosinka72
hrosinka72 - 20.6.2011 8:17

Velmi bych vám doporučila stránky PSÍ ŠKOLA FALCO pana Viktora Dostála. Je zde rozsáhlá poradna pro začátečníky, ale i třeba pro mě. A to se zabývám psisky celý svůj život.Jeho rady pro život s pejskem jsou skvělé a fungují. Najdete zde nádherný článek právě třeba o spaní pejska v posteli.I já jsem na jeho základě věci přehodnotila. Přeji vám se štěňátkem spoustu radosti a nenechte se ovlivnit cvičákovými metodami. Důležitá je výchova, nikoli výcvik.

 
Johanka74
Johanka74 - 20.6.2011 7:56

Jo čůrání na povel taky praktikujeme, to je dobrá záležitost. A předpokládám,že se štěnětem budete doma asoň první týden, dva? Ideální je pořízení na začátku dovolené, nicméně i tak od ní odcházet z bytu. na chvilku, pak na hodinku,na dvě, aby si zvykala. Ne že jeden den přinesete domů, večer, a druhý den ráno půjdete na celý den do práce. To by nesla hodně špatně. Základ je jako u dítěte, utahat a vyblbnout, pak budete spokojená a bude chrupat.

 
iška
iška - 20.6.2011 7:54

Když jsme si jeli pro našeho Maxe,vzala jsem s sebou plyšového medvídka a toho jsem na chvíli dala do ohrádky k ostaním štěňátkům.Doma už měl připravený pelíšek a spal v něm s medvídkem,úplně bez problémů.Jak píše Kasy,chce to důslednost a trpělivost.A opravdu souhlasím s tím,nedávat nic od stolu.Manžel to tvrdě vyžadoval,naštěstí všichni poslechli.Teď je Max naprosto v pohodě a nežebrá.Pes je velká radost,ale taky starost.Taky hodně záleží na jeho povaze.Jinak přeji spokojenost vám i pejskovi.

 
Katy..
Katy.. - 20.6.2011 7:53

No...důlslednost je důležitá. Máme doma 11.týdenní štěně a první týden spal sám v pokoji, ale po 4 hodinách a pak i častěji ukrutně brečel. Pak už i štěkal. Tak jsme ho dali do ložnice do pelechu a druhej den byl v posteli, ale my se konečně vyspali :))) takže tohle jsme podcenili. Vy teda budete mít zřejmě fenku menšího vzrůstu, my budeme mít trochu telátko. Ale jinak jsme důsledný, jen tohle jsme podcenili. Ale mně to vcelku nevadí, tím, že jsem dost sama, tak to štěně u nohou úžasně hřeje :o))) JInak jídlo dáváme ve stejnou dobu a krmíme jen granulema a dokud je malej, tak má sem tam tvaroh, vaječnej žloutek syrovej a občas dobrůtky. A hned od začátku jsme najeli na stejnou notu a chtěli po něm to samé...Nejlepší stravu pro ní zjistíte tak, že když budou bobky ok, tak to děláte dobře. My jsme zkusili dát konzervu a to i fakt kvalitní a měl řídký bobky. takže u nás vedou granule. Jinak je podle mě dobrý až bude mít plně naočkováno, začít chodit do psí školky. Ne dril, ale školka je fajn. uvidíte sami, jak bude štěndo učenlivý..náš pes je chytrej, ale příšerně vyčůranej.....držím palce :o)))

 
Johanka74
Johanka74 - 20.6.2011 7:53

Určitě žádná postel, žádný dobroty od stolu, jinak si bude časem vynucovat a slintat. Jídlo jen na jejím místě z její misky. A důslednost důslednost důslednost. Pokud párkrát povolíte, je to všechno v háji. I když bude smutně koukat, musí poslechnout. Pozitivní motivace, malé pamlsky,když poslechne. S jídlem mám lepší zkušenost s vařeným, hodně psů je teď na granule, hlavně obiloviny a sjarajty co se tam přidávají,alergická. Psům kupujeme maso z výseku a vaříme s rýží, k tomu dostávají syrovou zeleninu,kterou milují. Lépe to stráví a mají mnohem méně hodínek než po granulích. Ale to je na Vás, zase malej pes toho tolik nesní,jako ti moji, tak si určitě můžete dovolit kupovat velmi drahé granule v menším množství, to u mě pro tři velké smajlik - 40 nejde.
Pokud kastrace, poradí veterinář, prý je to vhodné jako prevence proti nádorům dělohy a mléčné žlázy,ale nejlépe až po ukončení vývinu, tedy po roce. Ovšem u fenky je to velká operace, musíte počítat s tím,že s ní aspoň týden bude muset být někdo doma, a není to levná sranda. Jinak se štěkáním neporadím,já mám plemeno,které štěká minimálně, co znám kokry, tak jsou uštěkaní a hodně i rozmazelní a vzteklí, to je ale kus od kusu a podle páníčka smajlik - 26

 
Betyyna
Betyyna - 20.6.2011 7:52

Hlavně poučit dítě ať ji pořád netahá a nechá ji odpočinout... ohledně nepřítomnosti páníčků - odcházet bez toho, abyste psa litovali a loučili se s ním, neupozorňovat ho na to že se chystáte odejít a odcházet zcela samozřejmě. Pokud ho sami na to neupozorníte, že se něco chystá tak i on si bude myslet, že je to tak v pořádku. Při příchodu se přivítat, ale nedovolovat psovi, aby na vás skákal....
Dále je dobré používat dva zákazové povely - první a nejdůležitější je FUJ = nikdy, nikdy, nikdy to nesmíš dělat = okusovat nábytek, hrabat se v odpadkovém koši... a přes to nejede vlak, fuj je fuj a nesmí to nikdy dělat.
Druhý povel je NE = teď ne, ale někdy jindy možná ano (= teď si nebudeme házet balónkem, ale jindy možná ano, až se bude chtít páníčkovi)
No, o výchově by se toho dalo napsat!
Ještě jeden tip: úplně nejlepší je naučit pejska vyčurat na povel. Je to velmi jednoduché, stačí dodržet jednu zásadu:
NAPŘED čuráme, až pak jdeme na procházku. Vyvedem pejska ven, stoupneme si na příhodné místo a vyčkáme, až začne čurat. Pak řekneme "vyčurej se" hned jak začne čurat. Opakováním se v mozku pejska vytvoří potřebné spojení, které nám velmi usnadní život. Když je človek pak nemocný, nebo spěchá, nebo moc prší, pejsek se nám vyčurá na povel...
Štěňátko venčíme hned po každém nakrmení a pak sledujeme - jak začne být neklidné a hledá si místčko, chytneme, vyneseme ven, stojíme se štěnětem na vodítku a jak začne čurat, řekneme "vyčurej se"...
jo, chce to trpělivost ale pak máte velmi usnadněný život s pejskem

 
Kassy
Kassy - 20.6.2011 7:36

Ve výchově psa je nejdůležitější důslednost. Tvůj manžel má pravdu, že pes musí od začátku vědět, kde je jeho místo. Když mu něco povolíš, on už nikdy nepochopí, proč to najednou nesmí. Stejně tak nepochopí, proč něco někdy smí a jindy ne a nerozliší to. Jestli nechcete, aby se štěně v noci bálo, může třeba pár dní spát někdo z vás u něj na gauči nebo na matraci (záleží na tom, kde bude mít pelíšek, ale předpokládám, že v obýváku), ale mělo by od začátku spát ve svém pelíšku.
Sepište si v bodech základní pravidla, co pes smí a nesmí a jak se s ním má zacházet a vyvěste je třeba na lednici. Je důležité, abyste po něm všichni chtěli totéž (včetně dcery). Až ho budete cvičit, udělejte si podobně soupis povelů a jejich významu. Fenečka sice bude vaše kamarádka a člen rodiny, ale v rodinné hierarchii jí patří úplně poslední místo a to musí vědět a respektovat, jinak budete mít problémy. To znamená, že vy rozhodujete, co a kdy se bude dělat, co a kdy bude jíst a mimo jiné i to, že ve vašem "pelechu", čili v posteli, nemá co dělat.
Čím správně krmit, to vám neporadí nikdo, nejde říct, jestli jsou správnější granule nebo domácí strava. Důležité je, aby dostávala vyváženou stravu ve správném množství, což je u granulí jednodušší. Pokud zvolíte domácí stravu, nepředstavujte si, že to budou zbytky od vašeho oběda! Pes by neměl dostávat nic kořeněného, slaného, příliš tučného a naprosté tabu je čokoláda - pes ji nedokáže strávit, pro jeho organismus jsou alkaloidy v ní obsažené vpodstatě jed. Nedávejte psovi nic od stolu, neučte ho žebrat. Krmení by měl dostávat do vlastní misky. Ono se těm smutným očím strašně špatně odolává, ale uvědomte si, že psovi můžete udělat na minutu radost a na půl dne bolení břicha nebo i zadělat na dlouhodobé problémy, když mu dáte něco nevhodného.
Domácí strava by se měla vařit extra přímo pro psa, z vhodných surovin a tak, aby byla správně vyvážená. Měla by obsahovat i poměrně dost zeleniny. Najděte si návody na internetu nebo se zeptejte veterináře.
Byla by toho ještě spousta, ale nemám čas se rozepisovat, musím do práce. Určiitě se najdou i další rádci a jako obvykle budou rady protichůdné, takže nakonec to bude zase jen na vás, co si z toho vyberete smajlik - </p>
</div><div class= 


Zvolte stranu: 1-15 | 16-30 | 31-45 | 46-46
Sponzori

Prohledej


Výherci v soutěžích

Soutěže na Soutez.cz

    Anketa

    Covid

    Prodělali/y jste v uplynulém roce Covid?

    Celkem hlasovalo 77198.
    Archiv anket.