Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Mexická klasika s Jihočeským žervé od Madety. V tomto jednoduchém receptu nechybí kvalitní hovězí maso, mexické fazole nebo avokádo. Šmrnc mu dáte kořením Fajitas a koriandrem. Zarolujte si dnešní dokonalý oběd...

pošlete nám recept

Proč porod bolí?

Proč porod bolí?

Tak, jak svět běží, je dokonalý. Nic není náhodné. Vše má své místo, smysl. Hlad nás nutí se najíst, únava odpočinout si, strach schovat se nebo zaútočit. A jaké místo má bolest? Na něco nás upozorňuje. Na to, čemu se máme vyhnout. Pokud se nožem řízneme do prstu, je to jasné. Máme být trochu opatrnější. Ale co porodní bolesti? Proč se porodní cesty, když přijde ten pravý čas, prostě bezbolestně neotevřou a nevydají dítě? Vím, anatomicky je to jasné, ale bolest má vždy své místo…

Nedávno jsem rodila své čtvrté dítě. Všechny moje předchozí porody proběhly normálně, ale přesto jsem se bála. Ať je to, jak je to, a každá matka mi to bezesporu potvrdí, bolest při porodu je největší fyzická bolest, kterou na světě znám. Mnoho let se zabývám šamanismem a ve své poradně, spolu s manželem, pracuji s energiemi a léčím. Tak jsem se rozhodla, že prozkoumám, co se to vlastně při porodu děje. Proč probíhá zrovna tak jak probíhá. To, co jsem uviděla, mě nesmírně překvapilo.

Vše začíná tam. Všechny budoucí rodinné vazby začínají porodem. Celý porod provázejí děložní stahy. Stupňují se ve zrychlujících se intervalech až do okamžiku neúnosnosti. Nejprve ženu stahy zaskočí, pak se snaží před nimi uhýbat a nakonec začne spolupracovat. Dál už to prostě nejde, moc to bolí. Nastává třetí doba porodní. Žena si uvědomuje, že už před bolestí neuteče, protože není kam, a odevzdá se jí. Bolestí projít a porodit je pro ženu jediná možná cesta. V tom okamžiku se vše stane. Vznikne energetická vazba mezi dítětem a matkou. Žena pod tlakem bolesti vydá ze svého lůna „energetické vlákno“, které bude dítě provázet a sytit energií celé dětství až do dospělosti a mnohdy i mnohem dál.

proč porod bolí?Je zřejmé, že pro dítě je tato vazba prospěšná. Bez ní by zahynulo. Poskytuje mu ochranou náruč, pozornost, láskyplnou péči. Ale co pro matku? Co pro mě? To už není tak jednoznačné. S každým porodem se vzdávám části své energie ve prospěch svého dítěte. Nevzdávám se dobrovolně, ale pod nátlakem bolesti. Zůstává ve mně pocit ztráty. Odtud pramení všechny pocity známé z šestinedělí – únava i deprese. Vše, co medicína označuje pojmem laktační psychóza. V šamanské terminologii jde o jasné projevy ztráty části duše. Vše se časem zacelí. Zranění duše se překlene různými mosty. Ale uzdraví se po takové energetické ztrátě žena docela? Je to možné, ale způsoby, jak se zranění zahojí, patří individualitě každé ženy. Většina matek se upne k dítěti, naplní celý jejích svět. Může jim to pomoci, ale energii, která jim stále odchází z lůna, to nepřeruší. Vytvoří to pouze most od dítěte k matce. Pokud by se žena opravdu chtěla „vyléčit“, musí umožnit sobě i svému dítěti postavit se na vlastní nohy, odpoutat se z energetické vazby. Pak se jí energie vrátí zpět a dítě na oplátku získá svou vlastní svobodu. Jejich vztah tak získá nový rozměr, a to lásku dvou svobodných lidí a ne vztah vycházející ze závislosti.

V každé kultuře existuje rituál, který tuto věc řeší. Mám na mysli křesťanské biřmování nebo židovské Bar micva. Také všechny přírodní národy mají své tradice, které otvírají dětem vstup do dospělosti, nezávislosti, samostatnosti a tím i k svobodě. Bohužel naše moderní společnost na energetickou podstatu rituálu už dávno zapomněla. Vazby tedy přetrvávají. A škodí dětem i jejich rodičům. Žádná z žen už nevyslovuje větu, která zaznívá v závěru židovské Bar micva: „Nechť je požehnán Ten, který mě nyní zprostil od veškeré odpovědnosti za mé dítě.“ A to je škoda. Tehdy by totiž došlo k velkolepé léčbě. Ženě by se vrátila zpět její síla. Ta síla, pomocí které ochraňovala, pečovala a starala se o své milované dítě.

Vaše Margot

Autorka je členkou Věštírny Květy Fialové.


 

Diskuse Věštírna pro vás právě dnes!

Každé pondělí a čtvrtek můžete využít možnost on-line výkladu zdarma. Na této diskusi vložte dnes do 11 hodin svůj dotaz a během dnešního dne na něj dostanete odpověď.

(Vstup do diskuse najdete v horní části magazínu v sekci speciály – Věštírna.)

 

Více o Věštírně Květy Fialové se dozvíte na www.vykladzive.cz

Věštírna K.Fialové


2.12.2010   Rubrika: Věštírna   |   Komentářů 87   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 2,6/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

Související odkazy:

 

Diskuse ke článku - Proč porod bolí?

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
Zvolte stranu: 1-15 | 16-30 | 31-45 | 46-60 | 61-75 | 76-87
punh
punh - 2.12.2010 14:18

chytrájakrádio: no jo, ale proč se potom teda množí skoro geometrickou řadou určitá část obyvatelstva?

 
Cinderella
Cinderella - 2.12.2010 14:17

chytrájakrádio: kdyby se lidstvo nemělo přemnožit, tak by byl porod svěřen mužůmsmajlik - 68smajlik - 68 to bychom už byli vymřenísmajlik - 42smajlik - 42

 
Stanik
Stanik - 2.12.2010 14:08

chytrájakrádio: smajlik - 47 konecne ten spravsmajlik - 47nej nazor!smajlik - 34smajlik - 34smajlik - 34

 
Renee
Renee - 2.12.2010 13:55

chytrájakrádio: Jo! smajlik - 34smajlik - 34smajlik - 34

 
chytrájakrádio
chytrájakrádio - 2.12.2010 13:51

já myslim, že porod bolí, aby se lidstvo nepřemnožilo. bohužel jsme to nějak nepochopili smajlik - 99

 
mam-ča
mam-ča - 2.12.2010 13:49

"Proč porod bolí?"
No, asi proto, že otvor kterým má projít nový človíček, je jaksi nekompatibilní s jeho velikostí.
Sice tam existuje cosi jako pružnost, ale odborníci na pružnost a pevnost materiálu by vám vysvětlili, že všechno má své meze. smajlik - 58

 
Bellana
Bellana - 2.12.2010 13:45

tornado-lou: Nechci tě děsit, víš, kdy jsem nejvíc cítila tu nekonečnou lásku a něhu ke svým dětem? Když jim bylo už přes rok a po perném dni, kdy lezli, kam neměli, vřeštěli kvůli každé hlouposti, vyžadovali pozornost, a pak večer čistě vymydlení po ukolébavce konečně USNULI. Vypadali tak bezbranně a sladce a k zulíbánísmajlik - 3 (Nemám dvojčata, ale u obou to probíhalo víceméně stejně.)

 
Renee
Renee - 2.12.2010 13:26

lonkue: Tak já osobně císaře při epidurálu považuju za vůbec tu nejhorší variantu. Představa, že mi řežou břicho zaživa je naprosto strašná. Když císaře, tak jedině ve spánku smajlik - 47 Mám dvě kamarádky, co měly císaře při epidurálu a obě shodně tvrdí, že tohle už nikdy. Bolest při tom sice necítily, ale zato velký vlak, jako by jim tahali ven celý obsah břicha, nejen to mimino, a oběma se u toho dělalo nevolno, na zvracení a střídavě upadávaly do mdlob, takže je personál soustavně propleskával, aby se probraly. Prý ten tlak je šílený. To už mi přijde s epidurálem lepší rodit přirozeně, ale jasně - můj názor smajlik - 26

 
tornado-lou
tornado-lou - 2.12.2010 13:06

muj prvni pocit taky nebyl naval lasky. jenom uzas nad tim jak je mrnous strasne krasnej. nevim jak je mozny, ze mame tak neskutecne krasny dite. (segra mi ohleduplne a taktne sdelila, ze to je po ni smajlik - 42) a ted uz zacina byt i zabavnej, kouka, usmiva se a tak. je s nim prca. ale vseobjimajici laska, neha a modri beranci furt nikde.

 
tornado-lou
tornado-lou - 2.12.2010 12:56

Bellana: ja mam furt prolbem pochopit, ze to dite co se narodilo,je to stejny jako to co bylo v brise. v brise sem na neho byla zvykla, furt sem o nem vedela a najednou tam nebylo. divny. ale dite v brise mi fakt dlouho chybelo.

 
punh
punh - 2.12.2010 12:34

Bellana: ne, reklamace se zamítá.smajlik - 36 Nejsi supermatka, a to je dobře. smajlik - 47 Myslím, že spousta lidí nepřizná, že je po porodu nezaplavily pocity štěstí jen proto, aby se neznemožnili.

 
punh
punh - 2.12.2010 12:31

lonkue: jj, já bych měla strach i z epidurálu, to radši vydržím porodní bolestismajlik - 26

 
punh
punh - 2.12.2010 12:29

Mitrola: každý vnímá bolest jinak, ale to neznamená, že ti, co ji hůř snášejí, jsou horší. Moje kamarádka pracovala na porodním sále a velmi odsuzovala nemožné chování rodiček. Pak sama rodila a nedokázala se ovládnout, aby vše zvládla důstojně a od té doby úplně přehodnotila svůj postoj k porodům.

 
Bellana
Bellana - 2.12.2010 12:27

tornado-lou: Taky jsem to vnímala jen jako sportovní výkon (nemám sport ráda, vyhýbám se mu na sto honů), soustředila jsem se na to, abych to udýchala. Jak by to ale bylo, kdyby to trvalo déle než ty čtyři hodiny, to teda nevím. Taky mě nezalil žádný pocit nekonečného štěstí a lásky, jen jsem si oddechla, že to už skončilo a že se snad konečně vyspím. Byly tři v noci. Neměla bych se reklamovat, že nejsem ta správná matka?smajlik - 2

 
lonkue
lonkue - 2.12.2010 12:25

punh: anestezie pri cisari je epidural...takze uplne stejna anestezie jako pri normalnim porodu. O anestezii to neni....

 

Zvolte stranu: 1-15 | 16-30 | 31-45 | 46-60 | 61-75 | 76-87
Sponzori

Prohledej


Výherci v soutěžích

Soutěže na Soutez.cz

    Anketa

    Covid

    Prodělali/y jste v uplynulém roce Covid?

    Celkem hlasovalo 77204.
    Archiv anket.