Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Mexická klasika s Jihočeským žervé od Madety. V tomto jednoduchém receptu nechybí kvalitní hovězí maso, mexické fazole nebo avokádo. Šmrnc mu dáte kořením Fajitas a koriandrem. Zarolujte si dnešní dokonalý oběd...

pošlete nám recept

Problémy s rodiči tchán tchyně

Chci dát babičku do stacionáře. Rodina mě odsoudila.

Chci dát babičku do stacionáře. Rodina mě odsoudila.

Je mi třicet let, jsem na mateřské s dvouletým chlapečkem. Když byl malému rok, postavila mne rodina před hotovou věc. Jelikož jsem jako jediná doma a nechodím do práce, musím se postarat o naši skoro devadesátiletou babičku, která zůstala po operaci odkázaná na celodenní péči.

Chápala jsem to, babičku mám moc ráda, jako dítě jsem u ní trávila vždycky celé prázdniny. Manžel taky souhlasil a vzali jsme ji k nám. Připravili jsme jí pokojíček a byli odhodláni se o ni co nejlépe postarat. Každý druhý víkend si ji brala moje máma k sobě.

I přes všechnu dobrou vůli jsem však nepočítala s tím, jak moc je péče o starého, špatně pohyblivého a téměř neslyšícího člověka náročná. Celý den jsem lítala mezi ní a malým synem, který byl zrovna ve věku, kdy nemohl zůstat ani chvilku o samotě. Večer se manžel vracel z práce, postaral se o syna, já o babiččinu večerní hygienu a jídlo. Když jsme je oba uložili, přišel na řadu alespoň nejnutnější úklid, prádlo atd.

Vydrželi jsme půl roku a pak se manžel vzbouřil. Řekl, že takhle to dál nejde, protože se brzy zlikvidujeme. Neměli jsme čas sami na sebe, pořádně ani na syna, náš rodinný život strašně utrpěl. Začali jsme být podráždění, často se hádali. Manžel přišel s návrhem umístit babičku do nějakého týdenního stacionáře a brát si ji s mámou na střídačku pouze na víkendy. Nebylo mi lehko u srdce, ale souhlasila jsem. Mlela jsem z posledního.

Oznámili jsme náš plán mámě a její sestře (ta si babičku nikdy k sobě nevzala) a setkali se s otevřeným odporem. Obě dvě kategoricky nesouhlasily s tím, co chceme udělat, označily nás za pohodlné sobce, kterým jde jen o vlastní pohodlí. Zkusili jsme tedy navrhnout jinou variantu.

Nejsem babiččino jediné vnouče, je nás celkem šest. K tomu máma a teta. Budeme se tedy o péči o babičku střídat po týdnech. I to byl samozřejmě problém, ale nakonec se podařilo vytvořit jakýs takýs plán a asi měsíc to tak fungovalo, i když se ze šesti vnoučat zapojila pouze tři. I tak to pro mne byla značná úleva.babička

Jenže asi po měsíci přišel zvrat. Na zadní se tentokrát postavila sama babička. Že prý nebude jezdit ke své druhé dceři (teta) ani k jejím dětem, protože jsou na ni zlí. Nechce, abychom si ji přehazovali jako horký brambor, prý není žádný balík, aby se stěhovala z místa na místo. Až jsem se divila, kde se v ní vzalo tolik rozhodnosti.

Teta a její děti se toho samozřejmě chytly a okamžitě se péče o babičku zřekly, prý ji nutit nebudou, když sama nechce. Takže se vše vrátilo do starých kolejí. Po dalších třech měsících, kdy byli spokojeni úplně všichni včetně babičky (kromě mne a mého manžela), se muž rozhodl učinit radikální krok. Rozhodil sítě přes známé a podařilo se najít zařízení, kde se o babičku přes týden postarají a my si ji budeme brát na víkendy. A jak řekl, tak pěkně na střídačku všichni přímí příbuzní. Jeden víkend za dva měsíce prý nikoho nezabije.

A máme v rodině peklo. Babička jančí, že do žádného ústavu nepůjde a už vůbec nebude jezdit na víkendy k některým svým vnoučatům. Teta a máma jsou zhrozené, jak jsem mohla něco takového dopustit, když jde o mou vlastní babičku. Bratranci a sestřenice mají milióny výmluv, proč se do víkendové péče nemohou zapojit.

Doba, kdy by měla babička do stacionáře nastoupit, se blíží. Já osobně na ni čekám jako na smilování, jedu už vážně na doraz. Připadám si jako hyena. Babička mi doma denně usedavě pláče a prosí mne, abychom ji tam nedávali. Máma se mnou nemluví, pouze to nejnutnější. Vůbec nevím, co mám dělat.

Tak jsem se vypsala alespoň sem. Možná bude mít někdo nějaký nápad, jak by se to celé dalo nějak elegantně vyřešit. Já vážně nevím. Ale jak mi řekl manžel, pokud podlehnu a babičku tam nedám, on od nás odejde, protože na tohle už prostě nemá.

Ema


31.5.2011   Rubrika: Problémy s rodiči   |   Komentářů 93   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 2,8/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

 

Diskuse ke článku - Chci dát babičku do stacionáře. Rodina mě odsoudila.

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
Zvolte stranu: 1-15 | 16-30 | 31-45 | 46-60 | 61-75 | 76-90 | 91-93
sallie
sallie - 31.5.2011 0:51

stěhovat babičku po týdnu fakt není únosné pro nikoho, nejméně pro ní. Starat se 24/7 o ní když to bude jen na jedné rodině, taky únosné není. Navíc tobě za rok mateřská skončí a co pak?
Jeslti rodině přijde, že by o babičku mělo být postaráno JINAK, tak ať to vymyslí a zařídí oni, ne? Ať jsou oni nesobečtí atd...

 
Verera
Verera - 31.5.2011 0:50

Na řeči příbuzných nedej, ti do toho nemají co mluvit, když se na babičku vykašlali. Kdo to nezkusil, netuší, jak , hlavně psychicky náročné tohle je.

Jako problém vidím babiččinu nechuť tam jít a strach. Staří lidé to často vzdají a pak to s nimi jde rychle z kopce. Byli jste se tam podívat? Pokud je to odkládací zařízení s mnoha lůžky na pokoji a nulovým programem, tak je asi její strach na místě, pokud to ale je příjemné zařízení, kde se lidem věnují, tak by se to dalo rozptýlit tím, že se tam babička předem podívá, na všechno se vyptá.

A taky, i když to asi už u vás není aktuální, jde zajistit pečovatelku, která dochází domů, postará se o to co je potřeba. Mám takhle nepohyblivou tetu , která už rok nevstala z postele, ale 3x denně jí navštěvují pečovatelky, postarají se o ni, ohřejí jí jídlo, umyjí.
Jen je nepříjemné, že se ti courají cizí lidi po bytě, to už záleží jak to komu vyhovuje nebo je to řešení pro čas, kdy bys chodila do práce.

 
modroočka
modroočka - 31.5.2011 0:31

Emo, už jsem to tu psala, takže se zopakuji... je to příběh z mé rodiny.
Babička, 85 let, zůstala po smrti dědy sama a její fyzička začala rapidně chátrat. Její 3 děti se dohodly, že babi bude u každého bydlet 1 rok. Moje matka vydržela péči o babičku, pravidelné návštěvy sourozenců i vnuků (ono se to nezdá, ale stále byl někdo na návštěvě a její a mých sester s rodinami soukromý život se vytratil). Další dcera vydržela jen pár týdnů a s bratrem se domluvily za zády mé matky, že babi půjde do DD. Jasné je, že péče o starého člověka je komplikovaná, zdraví se nezlepší a povinností přibývá. Když se uváží, že všichni ještě chodili do práce, bylo to opravdu hodně vysilující.
Babi se dostala do DD. A najednou opět začala žít - se stejně a nebo podobně postiženými lidmi-známými, kde bylo o staroušky dobře postaráno, ale měli tu kulturní programy, návštěvy svých blízkých, kněze atd. Babi mi začala posílat dopisy, kde všechno popisovala. A byla doopravdy šťastná.
Předsudky o posledních měsících života nemusí být tak katastrofální, jak si někteří z nás představují.
Ty máš malé dítě. Doma nejsi proto, aby jsi pracovala, ale aby jsi dítě připravila na školku, školu... k tomu potřebuješ mít čas, klidné zázemí, čas na manžela i na sebe... NEROZBIJ SI SVOJI RODINU KVŮLI NEOCHOTĚ SVÝCH PŘÍBUZNÝCH. Babičce vysvětli, že to prostě musí zkusit, protože Ty už nemůžeš a ostatní nejsou ochotni se o ni postarat.
Neboj se, všechno dopadne mnohem lépe, než to teď vypadá.

 

Zvolte stranu: 1-15 | 16-30 | 31-45 | 46-60 | 61-75 | 76-90 | 91-93
Sponzori

Prohledej


Výherci v soutěžích

Soutěže na Soutez.cz

    Anketa

    Covid

    Prodělali/y jste v uplynulém roce Covid?

    Celkem hlasovalo 77195.
    Archiv anket.